V seriálu Chutné putování míříme dnes do Řecka. Základ středomořské kuchyně, řeckou nevyjímaje, tvoří olivový olej. Olivovníky je celé Řecko poseté, jejich sklizeň zde probíhá od listopadu až do dubna. Z jednoho stromu se průměrně vyrobí 70 l olivového oleje, přičemž na 1 l oleje je třeba 2000 až 2500 olivových plodů. Kolik olivových plodů rodí průměrně jeden strom? Matematické cvičení bychom měli za sebou, pojďme se tedy podívat, co to vlastně Řekové s oblibou konzumují.
Řekové v kuchyni používají především extra virgin - tedy panenský - olivový olej lisovaný za studena. Odborné studie prokázaly u olivového oleje mnohem vyšší bod varu, než mají obvyklé oleje. Olivový olej se tak při smažení nepřepaluje a například k fritování jej lze použít 5 až 6 krát.
Klasická řecká kuchyně je velice chutná a zdravá. Její základ tvoří především zeleninové saláty, kvalitní maso, ryby a všude přítomný olivový olej.
Řekové také produkují množství různých vín - vyhlášenou řeckou specialitou je Retsina - víno s příchutí pryskyřice, které vznikne přidáním píniové (borové) pryskyřice do vykvašené hroznové šťávy. Pryskyřice funguje jako přirozená konzervace a jako natrpkle voňavé koření. Mezi nejznámější řecké likéry patří Metaxa - řecká vínovice - brandy. Destilována z vín z pozdní sklizně, destilát zraje v dubových sudech, z nichž přejímá barvu a zvláštní chuť. A ouzo - řecký destilát z vína s anýzovou příchutí podávaný jako aperitiv ředěný čerstvou pramenitou vodou. Obsahuje mimo jiné skořicovou kůru, ječmen, kardamon, badyán, pryskyřici, koriandr a fenykl.
Milovníci mléčných výrobků jistě znají ovčí sýr Feta, jehož náhražka se u nás prodává jako balkánský sýr. Těm, jež si jednou oblíbili řeckou kuchyni nemusíme připomínat ani pěkně tučný řecký jogurt, základ vyhlášeného řeckého tzatziki - okurkového salátu v česnekovém jogurtu, ochuceného koprem, případně mátou a samozřejmě olivovým olejem.
Na své si v Řecku příjdou i vegetariáni, o zeleninu zde vskutku není nouze a nejrůznější salátové variace jsou pro řeckou kuchyni samozřejmostí. Klasikou mezi saláty je choriatiky - míchaný salát z rajčat, okurek, papriky, cibule, oliv a sýra Feta, dochucený olivovým olejem a vinným octem. Setkat se v Řecku pak můžete se špenátem, hráškem, koprem, salátem, petrželí, koriandrem, prostě čímkoliv zeleným. Na samém začátku jídelního lístku v řecké taverně obvykle najdete dolmades - révové listy plněné rýží a sekaným masem a hned pod nimi melidzano salata - salát z pečených lilků, oleje, česneku a koření.
Milovníky masa budou lákat keftedes - kuličkami z mletého masa, nebo souvlaki (špíz z různých druhů masa), gyros (maso opečené na svislém grilu, kousky se vkládají do housky či pita chleba) či zmiňovaná moussaka (vrstvy mletého masa, lilku, cuket, případně brambor, přelité bešamelem a zapečené). S těmito pokrmy se setkáte i v některé z řeckých restaurací u nás.
Z moučníků jmenujme snad nejslavnější baklavu - lístkové těsto s medem a ořechy a chalvu - sladkou pochoutku z rozdrcených ořechů a medu. Dobrou chuť. Kali orexi !
Dýňový slaný koláč (z Kréty)
Pro 8 osob
- Náplň: 1,5 kg dýně, 2 cibule nasekané na kostičky, 1/2 šálku nasekané čerstvé máty, 1/2 kg ovčího sýra Feta, 2 až 3 vejce, sůl, pepř
- Na těsto: 2 vejce, 1 šálek olivového oleje, 1 lžička soli, 1/2 až 3/4 šálku mléka, 1 lžička prášku do pečiva, zhruba 1 kg hladké mouky
Dýni omyjte, pokud možno oloupejte (dýni Hokkaido neloupeme) a nakrájejte ji na kostičky. Cibuli a dýni osmahněte na troše oleje, až se nevytvoří celistvá hmota - asi 20 až 25 minut. Podle typu použité dýně buďto podlévejte nebo naopak přebytečnou vodu odstraňte, přidejte sekanou mátu, na kostičky nakrájenou Fetu a rozšlehaná vejce. Ze surovin vypracujte těsto a rozdělte jej na dvě části. Z každé části vyválejte plát o tloušťce asi 4 mm. Ohnivzdornou mísu nebo plech vymažte olejem, vyložte jedním plátem těsta, na něj navršte dýňovou hmotu a pokryjte druhým plátem těsta. Potřete olivovým olejem nebo rozšlehaným vejcem a pečte v troubě dozlatova při 180 stupních Celsia 30 minut a pak teplotu zvyšte na 200 stupňů Celsia na dobu 10 minut.
S L O V N Í Č E K:
Předkrmy a saláty:
Taramosaláta - pyré z bílého chleba a tresčích jiker
Dolmades - révové listy plněné rýží a sekaným masem
Tzatziky - pokrm z jogurtu, okurek, česneku a oleje
Feta - tučný ovčí sýr (nejoblíbenější řecký sýr)
Gigantes plaki - bílé fazole v rajské omáčce
Choriatiky (řecký salát) - míchaný salát z rajčat, okurek, papriky, cibule, oliv a Fety
Melidzano salata - salát z pečených lilků, oleje, česneku a koření
Hlavní jídla:
Piperies a tomates jemistes - papriky a rajčata plněná rýži a mletým masem
Moussaka - je tvořeno vrstvami mletého masa, lilků a cuket, popřípadě i brambor přelité bešamelovou omáčkou a zapečené v troubě
Pastisjo - nákyp s mletým masem, makaróny a bešamelem
Souvlaki špíz - z různých druhů masa na jehle na způsob ražniči
Gyros - z kuřecího nebo z vepřového masa. Maso se otáčí na svislém grilu a opečené maso se ořezává nožem. Často se vkládá do housky se zeleninou a hranolky.
Brizola - maso upravené jako biftek
Paidakja - jehněčí kotlety
Keftedes - kuličky z mletého masa
Briam - zapečené rajčata, cukety a brambory v tomatové omáčce
Stifado - druh guláše z hovězího masa s cibulí, kořeněný skořicí a bobkovým listem
Kleftiko - různé druhy masa (kuřecí, jehněčí) se zeleninou, sýrem či brambory, vařené a pečené většinou v alobalu
Mořské speciality:
Psária - ryby
Kalamaria - krájené obalované a osmažené sépie
Garides - krevety
Midja - škeble
Barbuna - ryby na roštu
Oktapodi - chobotnice grilovaná, vařená s přílohou nebo studená
Marides - do křupava opečené rybičky, jí se s hlavou, ploutví a ocasem
Moučníky:
Chalva - sladký pokrm s ořechy a medem
Baklava - lístkové těsto s medem a ořechy
Lukumades - kynuté pečivo s medem a ořechy nebo skořicí
Kataifi - závitky s ořechy a sirupem
Galaktobureko - krupicové koláče s lístkovým těstem a sirupem
Spinakopita/tyropita - brioška ze špenátu nebo sýra
Pita - slaný koláč z lístkového těsta s náplní špenátovou, sýrovou nebo šunkovou, jindy se tak nazývá placička, do které se balí gyros nebo souvlaki
Předcházející díly :
A příště na nás čeká Francie ...
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.