Hamburger je opečený karbanátek z čistého mletého hovězího masa. Dnes je považován za symbol restauračního řetězce McDonald´s, Burger King, WIMPY či mnoha dalších. Jeho původ je prý spojen s hamburskými námořníky, alespoň tak to hlásá nejedna encyklopedie, ale jde jen zřejmě jen o legendu. Hamburger rozhodně nepochází z Hamburku, ale z USA a je stár více než sto let. První hamburgery se totiž začaly prodávat ve městě New Haven ve státě Connecticut v červnu roku 1900.
Hamburger se od jiných smažených produktů z mletého masa, jako je nám důvěrně známý karbanátek, liší tím, že jeho hmota neobsahuje ani vepřové maso, ani strouhanku či dokonce vejce. Je čistě a výhradně vyráběn z mladých kusů hovězího. Vybírá se hovězí maso s vyšším podílem loje, které se míchá s nasekanou cibulí, worcesterskou omáčkou, mletým pepřem, solí a olejem.
Výsledné placičky mají být vysoké asi 1 centimetr a průměrem odpovídají žemli, do které budou vloženy. Aby zůstaly šťavnaté, opékají se po jedné straně prudce a pak se otočí, aby se nevysušily. Maso vlastně nemá být na povrchu křupavě osmažené, ale jen lehce na povrchu opečené.
Dvojitý nebo dokonce vícenásobný hamburger se nazývá superhamburger nebo jumbo podle obřích letounů. Alternativou je i cheeseburger, na který se před dokončením položí plátek sýra. Když se sýr začne rozpouštět, je burger hotový. Hotové hamburgery se vkládají mezi bílé pečivo, obkládají zeleným salátem, kroužky opečené cibule, ochucují hořčicí, kečupem a dalšími pochutinami podle chuti zákazníka.
Odpůrci hamburgerů vymysleli řadu hanlivých obratů. Hermann Bareiss napsal: Co to vlastně je, ten pověstný burger? Žemle, která se dá zmáčknout jako vata. Syrová cibule, která nám dovoluje komunikovat jen se stejně postiženými jedinci. Příšerné množství pálivého kečupu, který skončí vždy tam, kde nemá. Jeden salátový list, neboť hamburger je přece zdravý. Gumový sýr a jakýsi druh karbanátku, který je údajně z hovězího masa a chutná jako umělá hmota.
Aby nebylo pochyb, že mé dnešní vystoupení neplatí McDonald´s, s uvedeným hodnocením se mohu plně ztotožnit. Dnes je hamburger symbolem rychlého občerstvení a úpadku kultury stolování. Je symptomem doby, která zásadně mění stravovací návyky, kdy jídlo nesmí zabrat mnoho času. Známe již pojmy hamburgerová kultura či hamburgerizace pro příklon k uniformnímu stylu amerického života s jeho typizovanými a sériově vyráběnými produkty. Ve stravování se však stejně jako hamburger uplatňují třeba hranolky (chips), párek v rohlíku (hot dog) nebo pizza. To je jedna ze stránek naší zlopověstné globalizace. Proto: Hezký regionální den!
(Zdroj: rozhlasový fejeton PhDr.Libora Vykoupila ze seriálu Ecce Homo, vysílaného na vlnách Českého rozhlasu Brno, 106,5 FM.)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.