Slavný kuchař Edouard de Pomian ve svém Radio Cuisine roku 1938 uvedl: "A co bude koncem tisíciletí? Třeba se už vařit nebude, budete jen otvírat konzervy a kupovat pytlíky s hotovými polévkami, které vám bude dodávat nějaká obrovská továrna. Tehdy však bohužel - nebo spíše bohudík - nebudu mezi vámi". Jak moc daleko od pravdy byl nemusíme komentovat. Ale ať už nás továrny zahlcují polotovary a instantními surovinami jak chtějí, my stále ještě vařit umíme. O to víc se s radostí vracíme ke staré dobré francouzské kuchyni. Je sezóna třešní, a to přece nelze opomenout šarmantní Třešňový clafoutis. Edouard de Pomian by měl jistě radost. Původní recept pochází z překladu knihy "Veselé umění kuchařské" ze stránek Dadalovy kuchařky. Je lákavý hned na první pohled. Na pohled druhý si jeho realizace žádá drobná upřesnění. Ano, clafoutis není buchta a těstíčko na něj je skutečně krémově tekuté. Jednotka "sklenice" ovšem svádí k přípravě spíše tekuté omáčky, která by v troubě neměla šanci ztuhnout ani za dvě hodiny. Tady bylo na místě ono upřesnění.
Chopili jsme se tohoto úkolu hrdě a statečně. Přinášíme vám recept o něco jasnější s výsledkem, který nemohl být chutnější :) Užijte si i vy třešňovou sezónu se vším všudy! Potřebovat budete velkou, nejlépe kameninovou, zapékací mísu. Množství můžete podělit dvěma a pak postačí i zapékací miska menší, například jako naše oválná forma 23x16 cm o hloubce 5 cm.
Třešňový clafoutis podle Edouarda de Pomiana
- 750 g třešní
- 3 vejce
- 60 g hladké mouky
- 125 g práškového cukru
- 125 g smetany ke šlehání
- 1 dl mléka
- 2 špetky soli
- 1 dl třešňového likéru Kirsch (použít můžete i jiný likér)
Troubu předehřejte na 190 stupňů Celsia.
Třešně omyjte, zbavte stopek, ale nevypeckujte. Nasypte je do zapékací mísy.
V misce metličkou rozšlehejte vejce s práškovým cukrem. Až směs slabě pění, přidejte mouku a sůl. Metličkou prošlehejte a přilijte smetanu a likér. Důkladně promíchejte a pak přilijte mléko. Opět promíchejte. Vytvoříte řídký krém, který nalijte na třešně.
Vložte do předehřáté trouby a pečte asi 30 minut. Pak teplotu zvyšte na 200 stupňů Celsia a nechte ještě asi 15 minut péct. Clafoutis se zbarví do světlehněda a zhoustne. Píchněte nožem do těsta, když ostří zůstane suché, je hotovo. Vyjmeme z trouby a necháme vystydnout.
Podáváme na konci oběda nebo ještě lépe ke svačině. Nemáte-li třešňový likér po ruce, zkuste použít jakýkoliv jiný likér. My jsme vyzkoušeli likér z čínského pomeranče dovezený z Korfu, kde se prodává pod názvem Kumquat.
(reedice)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.