Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Středočeské Chotilsko: Naučná stezka, zakladatel skautingu, klášter s výrobou regionálních produktů i hradní zříceniny

Středočeské Chotilsko: Naučná stezka, zakladatel skautingu, klášter s výrobou regionálních produktů i hradní zříceniny

11.9.2024 - redakce Babinet.cz

I na začátku září se stále můžeme vydat na zajímavé a nenáročné výlety za poznáním. Region Chotilsko ve Středočeském kraji nabízí celou řadu zajímavých cílů. Můžeme se například projít po sedmikilometrové naučné stezce, která začíná u rozcestí Vymyšlenská pěšina. Na informační tabuli se zde dočteme o křižovnickém řádu. Trasa pokračuje po žluté značce směrem na Hněvšín přes dvě zastávky věnované Františku Drtinovi. U Drtinova rodného domu připomíná jeho památku obnovená pamětní deska.

 

František Drtina se narodil 3. října 1861 v Hněvšíně do rolnické rodiny. V jedenácti letech odešel studovat do Prahy a později na Karlo-Ferdinandovu univerzitu, kde ho učil T. G. Masaryk. Díky Masarykově podpoře měl možnost studovat v Berlíně, Curychu a Oxfordu. Po návratu učil na pražských gymnáziích a stal se významným profesorem filozofie a pedagogiky. Byl však také jedním ze zakladatelů skautingu. Na vrcholu Besedné (496 m n. m.) se nachází tabule o Drtinově rozhledně. Tato dřevěná rozhledna byla na počest Františka Drtiny slavnostně otevřena 11. července 1926. Měřila 22 metrů a byla postavena ve tvaru husitské hlásky. Po roce 1948 bohužel přestala být udržována a v roce 1967 byla zbořena.

foto / Petr Matura

Prokop Drtina, syn Františka Drtiny, se v roce 1974 pokusil o její obnovu, ale neúspěšně. Až po roce 1989 začal být projekt opět aktuální. První návrh vznikl v roce 1996 a finální podobu vytvořil v roce 2006 ing. Jiří Ondřich. Nová rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2015. Dnešní rozhledna je vysoká 21 metrů s vyhlídkovou plošinou o rozměrech 4x4 metry. Rozhledna je volně přístupná. Trasa pokračuje kolem Slapské přehrady přes Živohošť a končí u kostela sv. Fabiána a Sebestiána s výhledem na most u Živohoště.

Pokud si chcete odpočinout, můžete navštívit také klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech, části obce Chotilsko. Klášter není historická památka, vznikl na přání kardinála Miloslava Vlka po roce 1989, kdy do Čech pozval řád trapistek. První jeptišky přijely v roce 2007. Klášter je pojmenován po Panně Marii, spojované s Vltavou i celým regionem. Jeho součástí je socha, kterou vytvořil sochař Petr Váňa.

Základní kámen byl položen v roce 2008 a stavba trvala tři roky. Kostel byl slavnostně vysvěcen v roce 2012 a v roce 2018 se klášter stal opatstvím. Návštěvníci mohou také navštívit klášterní obchůdek, kde si lze zakoupit přírodní kosmetiku, oplatky, čokolády nebo marmelády. Otevírací doba je uvedena na webových stránkách kláštera.

Po návštěvě kláštera se můžete vydat na zříceninu hradu Kozí hřbet zvaného Hrádek, pocházejícího z poloviny 14. století. Dodnes se zde dochovaly zbytky zdiva bran, obytné věže a paláce. Zajímavým cílem je rovněž další zřícenina. Jedná se o hrad Ostromeč, který se nacházel severně od vesnice Hrazany, a to na skalním výběžku nad soutokem Vltavy a Mastníku. Dnes po něm zůstaly jen terénní stopy budov a opevnění. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka.

Hrad je spojen se jménem Oldřicha z Radnice, který se o něm zmínil v roce 1369. Již na začátku 15. století však byl opuštěný. V roce 1424 ho znovu postavili husité pod vedením Jana Hvězdy z Vícemilic. O čtyři roky později byl dobyt, ale následně obnoven. V roce 1435 byl hrad opět obležen a vypálen. Zdeněk Konopišťský ze Šternberka ho nechal v roce 1450 opravit jako základnu pro vojenské výpady, což vedlo v roce 1471 k rozhodnutí zemského sněmu o jeho zboření. Hrad nakonec stál až do roku 1500, kdy postupně začínal chátrat.

napsal Petr Matura

Zdroje: drtinovarozhledna.cz, trapistky.cz, hrady.cz, cs.wikipedia.org, mapy.cz

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz