Boubínský prales je národní přírodní rezervace, rozprostírající se 3,5 kilometru severovýchodně od obce Zátoň v okrese Prachatice, která byla vyhlášena již v roce 1858. Jedná se tedy o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci, a to o rozloze 666,41 ha. Oblast leží v CHKO Šumava a spravuje ji Správa NP a CHKO Šumava. Rezervace patří mezi nejvíce navštěvovaná místa Šumavy, vede skrze ni naučná stezka a několik turistických tras směřujících k rozhledně na vrchu Boubín.
foto / Petr Matura
Na úpatí Boubína najdeme historické město Vimperk (německy Winterberg), druhé nejvýznamnější středisko okresu Prachatice v Jihočeském kraji, které leží 25 kilometrů jihozápadně od Strakonic. Právě Vimperk je výchozím bodem pro velkou část turistických výprav na Šumavu. Město patrně vzniklo na tzv. Zlaté stezce, po které se do Čech dopravovala sůl. Najdeme zde zámek, gotický kostel, svérázné svažité náměstí s městskou věží a zachovalé části městských hradeb. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Státní zámek Vimperk se zařadil mezi památky Národního památkového ústavu teprve 1. ledna 2015. Do jeho správy přešel ve velmi neutěšeném stavu, způsobeném zejména dlouhým obdobím zanedbané údržby. Na tomto zámku proto nehledejte typické klasické prohlídkové okruhy, honosně vybavené nábytkem, koberci a vzácnými obrazy. Právě naopak - máte zde možnost vidět i části zámku ještě před zahájením oprav. Všimnout si můžete prvků na oknech, odhalených kousků starých výmaleb, stropů nebo podlah. A nejzajímavější na hradech a zámcích je přece jejich historie, kterou má zámek Vimperk skutečně bohatou...
Zámek Vimperk, původně raně gotický hrad přestavěný na zámek stojí na ostrožně v nadmořské výšce 750 metrů. V 17. století byl hrad renesančně přestavěn a dochovaná podoba pochází z novorenesančních úprav ve 2. polovině 19. století.
Zakladatelem hradu byl kolem poloviny 13. století pravděpodobně sám panovník. Zvíkovský purkrabí Purkart z Janovic, jenž je v roce 1264 uváděn s přídomkem „z Vimperka“, mohl být purkrabím i na Vimperku, který později od krále získal do manství nebo do vlastního majetku. V roce 1479 bylo město i hrad spojeno v opevněný celek. Hrad se dále na delší dobu ocitá i v rukou Kaplířů ze Sulevic. Počátkem 17. století kupují panství Novohradští z Kolovrat a proměňují zámek ve své rodové sídlo. Přes rod Eggenbergů se od roku 1719 zámek dostává ještě i mezi majetky Schwarzenbergů.
Ve zdejším kraji můžeme navštívit rovněž i okresní město Prachatice, které původně vzniklo v 11.století jako trhová osada. Značný rozkvět města přišel po roce 1381, kdy král Václav IV. přiznal Prachaticím právo skladování a prodeje soli, dovážené z Pasova po Zlaté stezce. Koncem 15. století se skutečně jednalo o vzkvétající město. Největší rozmach pak nastal v průběhu 16. století, kdy vznikla stará radnice a bylo dokončeno městské opevnění. V letech 1505-1513 byl přestavěn původní raně gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století v pozdně gotickém stylu. Koncem 16. století měl v Prachaticích své alchymistické dílny Vilém z Rožmberka, k jehož rozsáhlé doméně město patřilo. Ve městě tehdy vznikla celá řada výstavných renesančních domů na hlavním Velkém náměstí.
napsal Petr Matura
zdroje: hrady.cz, cs.wikipedia.org, prachatice.eu, vimperk.cz.
Vaše názory
pěkné
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.