Sklářskou huť Jakub najdeme asi 10 kilometrů od města Ledeč nad Sázavou na hranici krajů Středočeského a Vysočina v osadě Tasice, která je místní částí obce Bělá. Od roku 1960 je tato sklárna prohlášena kulturní a technickou památkou. Nyní je provozována jako sklářský skanzen, jenž připomíná nejen slavnou minulost českého sklářství.
foto Petr Matura
Sklárna byla založena v roce 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem na místě, kde již od 15. století stávaly staré sklářské pece. Roku 1844 se stal majitelem sklárny slavný sklářský rod Rücklů. Byly provedeny velké změny, včetně vytápění pece generátorovým dřevoplynem. Ve 30. letech minulého století si sklárnu pronajal a později koupil Čeněk František Císař. Vedl ji se svým bratrem. Oba dva také v té době provozovali i sklárnu Josefodol u Světlé nad Sázavou.
Jde o jednu z nejstarších dochovaných skláren v České republice a zároveň rovněž i ve střední Evropě. Sklárna je významným dokladem sklářského řemesla, které má nejen na Havlíčkobrodsku a v Posázaví slavnou tradici a v době svého rozkvětu dosahovalo světové úrovně. Pro všechny tyto hodnoty byla huť v roce 2014 prohlášena národní kulturní památkou České republiky.
Sklárna se v minulosti soustředila například na výrobu bílého křišťálového dutého skla a skleněných lustrů. Prohlídky sklárny jsou určeny jednotlivcům i organizovaným skupinám. Návštěvníci sklárny společně s průvodcem postupně procházejí objekty sklárny ve směru výrobního procesu sklářského výrobku. Výklad průvodce se věnuje především historii sklárny, architektuře objektů sklárny, přípravě sklářských surovin, předvedení technik a technologií pro ruční výrobu skla a dalším zajímavostem. Přijeďte na návštěvu do sklárny, která zde stojí již více než 220 let. Najdete zde rovněž i malou prodejnu skla s širokým sortimentem výrobků mnoha známých českých skláren a sklářských výtvarníků. Nabídku zde navíc průběžně doplňují o nové zboží.
Po prohlídce této jedinečné sklárny se můžete zastavit rovněž i v nedaleké Ledči nad Sázavou, historickém městě ve středním Posázaví, rozkládajícím se na severozápadě kraje Vysočina. Město leží na obou březích řeky Sázavy. Na pravém břehu na skále stojí hrad z poloviny 13. století, na levém břehu najdete historické jádro města s gotickým kostelem sv. Petra a Pavla, které je od roku 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Ledečský hrad, jenž byl založen v první polovině 13. století a mnohokrát přestavován, dnes mimo jiné poskytuje prostory Městskému muzeu.
Asi 7 kilometrů severovýchodně od Ledče nad Sázavou a přibližně 19 kilometrů jižně od Čáslavi leží obec Číhošť. Stojí zde památník, který označuje geografický střed České republiky. Nachází se na okraji obce, vlevo od silnice vedoucí do Hroznětína a Leštiny u Světlé nad Sázavou. Na jižním okraji obce pak najdete kostel Nanebevzetí Panny Marie, o němž první zmínky pocházejí již z roku 1350. Jedná se o gotický jednolodní kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem a sakristií na severní straně. Kostel je neblaze proslaven akcí Státní tajné policie v roce 1949, a to takzvaným "Číhošťským zázrakem". Při této akci, namířené proti církvi, ve vězení zemřel zdejší farář Josef Toufar. V roce 1990 mu byl před kostelem slavnostně odhalen pomník od akademického sochaře Romana Podrázského.
Prohlédnout si můžete rovněž také i město Zruč nad Sázavou. Nachází se v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji. Malebné městečko je snadno dostupné z dálnice D1. Leží na břehu řeky Sázavy a každoročně ožívá vodáckou sezonou. Kousek od města se nachází vodní nádrž Želivka, která slouží jako zdroj pitné vody mimo jiné též pro Prahu. Žije zde kolem pěti tisíc obyvatel.
Město Zruč nad Sázavou se kromě zámku, jehož historické kořeny sahají až do 13. století a jenž ve svých zdech obsahuje některé budovy původního hradu postaveného v 1. polovině 14. století, v minulosti proslavilo také i firmou Baťa. Prvním sortimentem, vycházejícím z bran zručského Baťova závodu, byla pánská a dámská obuv. A za války se zase jednalo o takzvaná bagančata, pracovní obuv na dřevěných podešvích. Po 2. světové válce, v roce 1953 se továrna přejmenovala na Sázavan Zruč, n. p. a produkovala kvalitní dětskou obuv, která se prodávala po celém světě. A právě v přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků, jak již napovídá název "Od verpánku k Baťovi". Zruč nad Sázavou sice nepatří k největším městům zdejšího kraje, ovšem díky své historii, zrekonstruovanému zámku a příjemnému okolí jistě také stojí za vaši návštěvu.
napsal Petr Matura
zdroje: wikipedia.org, sklarnatasice.cz, mesto-zruc.cz, ledecns.cz aj.
Vaše názory
pěkný tip
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.