Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Navštivte rodiště Emila Kolbena, zázračný pramen i nedaleký známý pivovar

Navštivte rodiště Emila Kolbena, zázračný pramen i nedaleký známý pivovar

21.4.2022 - redakce Babinet.cz

Obec Strančice najdeme v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji v nadmořské výšce 415 metrů. Žije zde přibližně 2 600 obyvatel a obec se rozkládá asi dvacet šest kilometrů jihovýchodně od centra Prahy a šest kilometrů jižně od města Říčany na železniční trati směr Benešov, která zde zajišťuje kvalitní dopravní spojení. Zajímavé je, že kdysi ve Strančicích zastavovaly rovněž také i rychlíky Praha – Vídeň. Dnes ze strančické železniční stanice vychází dlouhá železniční vlečka do Velkých Popovic.

 

foto: Petr Matura

První písemná zpráva o Strančicích pochází z roku 1404. V obci se dnes nachází synagoga, jejíž budova je od roku 1988 chráněnou kulturní památkou. Na budově synagogy byla při oslavě 600. výročí založení obce odhalena pamětní deska, připomínající nám dvacet tři obyvatel, kteří byli umučeni během holocaustu. Zajímavý je také židovský hřbitov, k němuž vede odbočka ze silnice do Všechrom. Ve Strančicích najdeme také rodný dům a pomník českého vynálezce a podnikatele Emila Kolbena (1. listopadu 1862, Strančice u Prahy – 3. července 1943, Terezín), jenž pocházel ze strančické židovské obce.

Emil Kolben byl jeden z nejvýznamnějších českých elektrotechniků a podnikatelů, zakladatel továrny Kolben a spol. a generální ředitel a hlavní akcionář Českomoravské – Kolben - Daněk (ČKD). Zemřel v koncentračním táboře Terezín. Nejstarší zmínka o židovské rodině Kolbenů ve Strančicích pochází z roku 1787, kdy podle zápisu ve familiantské knize dostal sklenář David Kolben povolení k sňatku. Jeho vnuk Joachim (1828 – 1912), domkář a obchodník, se roku 1862 oženil s Františkou Freundovou z Radějovic. Z jejich manželství vzešlo devět dětí, z nichž nejstarší byl Emil. Jeho bratr Alfréd (1874 – 1942) se stal také inženýrem a zpočátku s Emilem spolupracoval na vývoji elektrických strojů. Později se Alfréd Kolben stal ředitelem průmyslové školy v Brně.

V lese nad Strančicemi, při zelené značce vedoucí do Mnichovic, se nachází studánka s léčivou vodou, u níž stojí poutní kaple sv. Anny, která byla vysvěcená v červenci 1896 a vybavená oltářem z kostela sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Kronika vypráví, že v roce 1820 měl údajně jakýsi velice zbožný rolník, který byl postižen slepotou, vnuknutí od sv. Anny, aby šel do lesa Jedlovce a tam že pod vysokou jedlí najde pramen vody. Tím si má důkladně omýt oči a zrak se mu vrátí. Rolník tak učinil a v lese opravdu objevil pramen vody, kterým si umyl oči. Zrak se mu prý skutečně vrátil.

Přes Strančice vede již zmíněná zelená turistická značka od Kunic a Velkých Popovic na Mnichovice. Například v obci Velké Popovice se při svém putování můžeme občerstvit v místním známém velkopopovickém pivovaru. Pivovar zde býval již kdysi, avšak jeho podoba, kterou známe dnes, má své počátky až v 19. století. Tehdy pozemky ve Velkých Popovicích koupil František Ringhoffer, bohatý průmyslový magnát, starosta pražského Smíchova a rovněž také velmi úspěšný podnikatel. Ten se rozhodl postavit ve Velkých Popovicích nový pivovar, jež rozšířil, vybavil technickými novinkami a nechal zde zbudovat i nové studny.

napsal Petr Matura

zdroje: wikipedia.org, strancice.cz, mistopisy.cz aj.

Vaše názory

abrakagabra
21.4.2022 19:17

zajímavý tip

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Turistické, populárně – naučné, dětské a zábavné e-knihy. Stáhněte si zdarma e-knihy Jiřího Gleta. Můžete si vytvořit vlastní knihovničku e-knih na svých mobilech a tabletech.