Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Kraj Vysočina  /  Navštivte Dům přírody Žďárských vrchů

Navštivte Dům přírody Žďárských vrchů

24.3.2022 - redakce Babinet.cz

Objevte nádhernou krajinu Vysočiny z jiné perspektivy. Ať už vám nepřeje počasí, nebo si chcete dát pauzu od zdolávání zdejších kopců a skvělých tras na procházky, kolo i lyže, zajeďte se podívat do malebné vesničky Krátká u Sněžného. Zde se v historickém statku z 2. poloviny 19. století skrývá moderní interaktivní expozice, která je ideálním místem k návštěvě pro všechny milovníky přírody – malé i ty velké.

Dům přírody: foto Miloš Neumann

Expozice, jejíž výtvarné pojetí má na svědomí akademická malířka Irena Wagnerová, má čtyři části: Divočina, Zápas (člověka s přírodou), Smíření a Proměny krajiny. Každí část se nachází v samostatné místnosti a jejich postupné procházení vám umožní poznat, jak se zdejší kraj proměňoval z divočiny, ve které kralovali medvěd, rys nebo vlk, až po kulturní krajinu dneška a nabízí i výhled do budoucnosti. Oproti klasickým výstavám je zde žádoucí, abyste během návštěvy exponáty brali do rukou a detailně se s nimi seznamovali, což ocení zejména děti. Některé jsou uloženy v dřevěných komodách, takže musíte otevírat jednotlivé šuplíky, abyste se k nim dostali. Potěžkejte si stará litinový kladiva či podkovy a zblízka si prohlédněte pilníky, šindele, tradičně pěstované plodiny nebo ručně těženou rašelinnou cihlu. V poslední místnosti na vás čeká zážitek v podobě promítání s 3D brýlemi, které vás provedou změnou krajiny z neprostupné divočiny až po současnou podobu. Díky tomuto zážitku poznáte Žďárské vrchy zase z úplně jiného úhlu.

Dům přírody získal v soutěži Stavba roku kraje Vysočina 2020 Cenu hejtmana kraje Vysočina a Cenu veřejnosti. Od poloviny října až do poloviny května můžete výstavu navštívit vždy o víkendu od 10 do 15 hodin. Následně se otevírací doba prodlužuje na všechny dny v týdnu kromě pondělí. O prázdninách vás uvítají denně od 10 do 17 hodin. Obyvatelé Vysočiny si místní krásné přírody velmi váží, proto podporuje i Dům přírody Žďárských vrchů šetrnou turistiku. Pokud přijdete pěšky nebo přijedete na kole, koloběžce nebo lyžích, získáte si u místních lidí velké sympatie. A nezapomeňte si prohlédnout i samotnou Krátkou. Malebné lidové stavby si zachovaly svůj původní ráz a jsou přirozeně začleněny do krajiny. I proto zde byla vyhlášena vesnická památková rezervace.

zdroj: korunavysociny.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz