Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Navštivte ruiny hradu Vrškamýk s duchem rytíře Hunce a nedaleký unikátní židovský hřbitov

Navštivte ruiny hradu Vrškamýk s duchem rytíře Hunce a nedaleký unikátní židovský hřbitov

8.3.2022 - redakce Babinet.cz

Zřícenina hradu Vrškamýk (zvaný také Hunec) se nachází v obci Kamýk nad Vltavou v malebném údolí, kterým protéká řeka Vltava. Hrad byl založen již Václavem I. kolem roku 1240, ale dokončen byl až Přemyslem Otakarem II., který na Vrškamýku vydal i tři důležité listiny. Zajímavostí je, že se zde vybíralo clo od projíždějících lodí.

Bohužel již za Václava II. začal význam hradu upadat a v roce 1569 je již uváděn jako pustý. Na hradě pak sídlila lupičská tlupa, která mimo jiné přepadala i lodi proplouvající po Vltavě. Hrad patřil mezi významné stavby Přemyslovců a na svoji dobu byl velmi moderní. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení.

K hradu se váže pověst o strašlivém loupeživém rytíři Huncovi, který terorizoval široké okolí. Hrad totiž býval také loveckým sídlem, a proto se zde často sjíždělo mnoho rytířů, kteří lovili v okolních lesích. Po smrti zdejšího pána se na jeho místě usadil neznámý rytíř. Lidé si zakrátko povšimli podivného chování nového pána. Rytíř byl velice zlý a krutý, neměl rád nikoho kromě sebe. 

 

Čas utíkal a v lesích okolo Kamýku se měl opět konat tradiční lov. Nikdo ale na hrad nepřijížděl, a to poddané ujistilo o pánově zvláštní povaze. Říkalo se, že rytíř nesnáší zvířata a vadí mu i pohled na ně. Jediné zvíře, které měl alespoň trochu v lásce, byl jeho kůň, na kterém se projížděl po lesích.

Jednoho dne odpoledne si rytíř opět vyjel na projížďku lesem. Jel dlouho, cesta byla měkká, všude voněly rozkvetlé rostliny. Již se blížil soumrak, když se pán otočil zpět k hradu. Najednou se rozhrnulo křoví a několik statných mužů zastoupilo rytíři cestu. Kdo ví, co byli zač a proč rytíře přepadli? Muži rytíře rychle srazili z koně, zbili, okradli a nakonec i zabili.

Již večer se po pánovi začal shánět komoří, ale nikdo nevěděl, kde by ho mohli najít. S ranním rozbřeskem vyjelo do lesa několik zbrojnošů a pána hledali. Dlouho bloudili lesem a nakonec našli zuboženého hradního pána mrtvého. Legenda vypráví, že na místě, kde byl rytíř zabit, stávala kdysi kaplička, kterou však lidé později zpustošili. Kaplička zmizela, ale duch zlého rytíře se zde každou noc zjevuje na koni a projíždí lesem až k potemnělým zříceninám hradu. Jeho duch se prý zjevuje i v dnešní době, alespoň to tvrdili trampové a turisté, kteří zde zůstali po setmění. Některé z nich měl prý dokonce přízrak i škrtit...

Nedaleko Kamýku nad Vltavou najdeme také židovský hřbitov, ležící v katastru obce Dražkov. Hřbitov byl založen již roku 1680. Důvodem ke vzniku hřbitova byla veliká epidemie moru, která tehdy postihla celé Čechy. Nejstarší dochovaný čitelný náhrobek pochází z roku 1681. Vzácně zachovalou památkou je pak především objekt márnice, v němž se dochovaly zbytky zařízení k vykonávání obřadu tahary (omývání zemřelých) pohřebním bratrstvem chevre kadiša. Hřbitov je v současné době vkusně upraven a povalené náhrobky byly opět vztyčeny.

 

napsal Petr Matura

Zdroje: hrady.cz, pribramskydenik.cz, infoglobe.cz, obeckamyk.cz aj.

fotografie: Petr Matura

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>