Babinet.cz  /  Tajemno  /  Děsivé moravské pověsti: Bezhlavý švédský voják i zakletá černá kočka

Děsivé moravské pověsti: Bezhlavý švédský voják i zakletá černá kočka

20.3.2024 - redakce Babinet.cz

Obec Vápenná se nachází v kotlině, která se rozkládá severně od sedla Na Pomezí, při silnici a železnici z Dolní Lipové do Žulové. Západně od obce se nachází bývalé vápencové lomy. Obec se až do roku 1949 jmenovala Zighartice. První písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1358. V 17. století se zde začalo s pálením vápna. V obci se z té doby dochovala šachtová vápenka z 19. století. Díky dlouhé historii se zachovala také strašidelná pověst, která klidně může být částečně založena na pravdě...

Za třicetileté války krajem proudily hordy vojáků obou znesvářených stran. Byla to těžká doba a obyčejní lidé se právem obávali, jakmile se v blízkosti jejich obydlí objevila jakákoliv uniforma, jelikož obě vojska kradla, vraždila a znásilňovala úplně stejně. Jednou takový zbloudilý švédský oddíl přišel také do Zighartic, aby si opatřil zásoby jídla, jelikož vojáci trpěli hladem. Často jim nebyl vyplácen už ani žold. Prohledávali domy stavení od stavení a vtrhli i do domu, kde žila osamělá mladá žena s malým dítětem.

foto / Petr Matura

Vyděšená žena s dítětem v náručí se krčila v rohu místnosti a se strachem sledovala, jak vojáci prohledávají dům, kde však vůbec nic nezbylo. Vojáci už chtěli odejít, když si jeden z nich všiml, že dítě má na krku řetízek s malým zlatým penízkem. Proto se vrátil a pokoušel se dítěti přívěsek strhnout z krku, což se mu nedařilo, i když použil veškerou svou sílu. Nakonec svou snahu vzdal, jen mrzutě mávl rukou a odešel.

Žena se úlevou rozplakala, ale za chvíli si uvědomila, že dítě nedýchá. Voják ve své touze po získání majetku dítě nevědomky zardousil… Vojáci zatím v jedné stodole našli schované obilí, a tak začali plnit pytle a vynášet obilí ven. Vtom jeden z mužů zavadil plným pytlem, který měl přehozený přes rameno, o zavěšenou kosu. Ta se prý rozkymácela, spadla dalšímu vojákovi přesně na krk a usekla mu hlavu.

Byl to právě ten voják, který se v sousedním stavení nevědomky dopustil vraždy dítěte. Vyděšené oči zíraly na své kumpány a i pro otrlé vojáky to musel být děsivý pohled. Vojáci nakonec vzali jeho tělo a za vesnicí ho zakopali. Pak se raději vrátili do svého tábora, kde se teprve z hrůzného zážitku vzpamatovali. Od té doby však v okolí dnešní Vápenné údajně straší. Mrtvý švédský voják totiž dodnes nenachází klidu a jako bezhlavý duch prý občas vyděsí některého z obyvatel nebo i náhodného turistu.

Několik kilometrů od Vápenné se nachází zřícenina hradu Kaltenštejn, jenž byl založen ve 13. století. K hradu se váže pověst o zlé hraběnce, která často na svém černém koni jezdívala dohlížet na své panství. Když si myslela, že poddaní odpočívají, použila bič a trestala je. Jednou prý na poli viděla matku, jak uspává své nemocné dítě. Hraběnka zavolala drába, který ženu zbičoval natolik, že nemohla ani vstát. To už bylo příliš. Poddaní utekli a ukryli se v hlubokých lesích - bez nich nebyl nikdo, kdo by pracoval. Hraběnka ze vzteku onemocněla a rozzuření ji nakonec přivedlo až ke smrti. Dnes bychom mohli spekulovat o možném infarktu.

Po její smrti se prý stalo mnoho podivných věcí. Během pohřebního průvodu vyrazil z lesa železný vůz s podivnými muži v červených šatech. Vzali rakev a naložili ji na svůj vůz. Když se vůz vydal směrem k lesu, rakev spadla a z ní vyletěla černá kočka. Ďábelský vůz zmizel a z lesa začal stoupat dým, který celé okolí zahalil do tmy. Od té doby se prý v troskách hradu objevuje přízrak černé kočky, který žalostně mňouká - a zdá se, že se chce nechat pohladit - pověst vypráví, že tím by člověk osvobodil hraběnku, ale sám by byl místo ní prý údajně zaklet do podoby kočky...

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, mistopisy.cz, rychleby.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz