Babinet.cz  /  Tajemno  /  Argentinský případ Roswell: Ani tentokrát nebylo pozorování UFO úřady prošetřeno

Argentinský případ Roswell: Ani tentokrát nebylo pozorování UFO úřady prošetřeno

22.2.2024 - redakce Babinet.cz

Podle dobových svědectví se tato událost odehrála v roce 1995 v Serranía Colorada, v Joaquínu V. Gonzálezovi. Podrobnosti nebyly nikdy oficiálně zveřejněny, ačkoli detaily celého případu napsaly důležitou stránku v ufologii...

Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenován pro svou podobnost s případem z roku 1947 v Novém Mexiku v USA.

V červenci 1947 údajné v Roswellu v Novém Mexiku došlo k havárii mimozemské kosmické lodi. Na toto téma byly napsány fiktivní romány, natočeny filmy a vypracovány seriózní zprávy. V roce 2011 se na oficiálních internetových stránkách FBI v odtajněných dokumentech objevilo, že jeden z jejích agentů „vzal na vědomí, že anonymní občan tvrdí, že našel mimozemšťany uvnitř létajících talířů nalezených na zemi v Novém Mexiku".

ilustrační foto / Pixabay

Argentinský případ je Roswellu skutečně velice podobný. Jedná se jen o pouhou náhodu?

Ráno 18. srpna 1995 přinesl celostátní tisk zprávu o havárii údajné mimozemské kosmické lodi v jurisdikci departementu Anta. Pilot civilního letectva Antonio Galvagno byl tehdy svědkem „zamotané sítě", jak sám před několika lety řekl, která bránila objasnění události. Uvedl, že v době pádu létajícího objektu byl na obědě.

Kolem 13.50 hodin se prý ozvala obrovská exploze, jež otřásla celým městem Joaquín V. González. V rozhovoru pro deník El Tribuno uvedl, že první pocit, který ho zaplavil, byl strach. Myslel si, že to byl jen otřes, jeden z těch, které čas od času otřásají provincií. K jeho překvapení však po několika minutách vyšel na ulici a spatřil velký sloup kouře, který ho přivedl na myšlenku, že se jedná o pád letadla nebo meteoritu. Hustou bílou stopu pozorovaly desítky sousedů.

Zvědavost přiměla Galvagna zahájit hlídkování v oblasti s ultralehkým letadlem. Soustředil se na kvadrant, kde zřejmě došlo ke srážce, známý jako Serranía Colorada. Letec tam spatřil kouřovou stopu, kterou popsal jako „oblak sazí s kovovými částicemi“. Pátrání toho dne prý proběhlo bez problémů. Údajně ale nic nenašel...

Galvagno strávil následující dva týdny pátráním po tom, co se na místě mohlo stát, avšak bezúspěšně. Podle svého vyprávění se setkal se skupinou četnictva, která mu zakázala v pátrání pokračovat. Dostal příkaz neprovádět žádná další šetření a přestat nad oblastí létat.

Pilot se však spolu se skupinou zaujatých místních obyvatel rozhodl pokračovat. Zprávu převzala televize, tisk a rozhlasová média po celé zemi. V té době měla odezvu v pořadech, jako je Susana Giménezová a dobře zapamatovatelný Jorge Guinzburg. Tato zpráva zaujala také mimo jiné Telenoche a časopisy jako Gente, který do oblasti vysílal své zpravodaje. Oficiální verze toho, co se stalo, nebyly nikdy zveřejněny - a zůstala po nich jen spálená plocha široká asi 500 metrů a dlouhá pět kilometrů. Podle pilotovy hypotézy se letadlo sesunulo právě sem, ať už byl jeho původ jakýkoli. Vegetace tam prý už nedorostla a oblast zůstala uzavřená. Četnictvo a letectvo se podle místních obyvatel odvolávaly na důvody národní bezpečnosti...

Dne 27. listopadu 2009 pak dochází k další podivné události, během níž se velká část departementu Anta v časných ranních hodinách ocitla ve tmě v důsledku výpadku proudu ve stejnou dobu, kdy desítky svědků tvrdily, že viděly UFO nad městem Joaquín V. González. Při té příležitosti o události mimo jiné podali shodná svědectví sousedé ze čtvrtí San Nicolás, San Cayetano, Malvinas Argentinas a z centra.

Daniel Barboza, tehdejší ředitel rádia Uno, vysvětlil listu El Tribuno, že „podle svědectví lidí bylo plavidlo obrovské a zcela osvětlené". Sousedé prý ujišťovali, že nad oblastí elektrárny prolétalo po dobu několika sekund. „Zarazilo nás, že se lidé z různých částí města na popisu shodli. Nejpodivnější je, že v tu chvíli byl i výpadek proudu", řekl tehdy ředitel rádia. Skutečně souvisí výpadek elektrického proudu s výskytem neznámého objektu? A je snad zdejší oblast pro UFO jakýmsi magnetem?

napsal Petr Matura

Zdroje: lanacion.com.ar, eltribuno.com, infobae.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz