Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Vynášení Morany, velikonoční a další zajímavé akce ve středních Čechách, které můžete v březnu navštívit

Vynášení Morany, velikonoční a další zajímavé akce ve středních Čechách, které můžete v březnu navštívit

15.2.2024 - redakce Babinet.cz

Blíží se březen a s ním i nástup jara a období Velikonoc. Střední Čechy pro vás opět nachystaly několik zajímavých akcí, které si můžete užít s celou rodinou.

Bitva u Jankova, Jankov

2. 3.

První sobotu v březnu se návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi promění v bitevní pole, kde se švédská a císařská vojska střetnou v rekonstrukci této slavné bitvy. Letos tomu je už 379 let od krvavé bitvy. Ve 13 hodin začne na jankovském náměstí řazení a odchod vojsk směrem k památníku na Habrovce, kde se ve 13,30 uskuteční vzpomínka na padlé. Ve 14 hodin se návštěvníci mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a následně v 15 hodin na vrchol programu - rekonstrukci bitvy, která oživí historii před očima tisíců diváků. Večer bude patřit šermířskému plesu v jankovském sále.

výstava Jan Švankmajer: Motýli nátěroví, GASK / autor GASK

DISEGNO INTERO, GASK Kutná Hora

3.3. – 4. 8.

Galerie Středočeského kraje GASK představí veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy. Výstava, která se koná v roce 90. narozenin Jana Švankmajera, představí všechny tvůrčí oblasti, do kterých tento český surrealista zasáhl – jsou to koláže, grafika, objekty, knižní ilustrace, medijní kresby, taktilní experimenty, sběratelství a samozřejmě film. Důležitou součástí expozice bude prezentace malířského díla autorovy manželky Evy Švankmajerové. Výstavu doprovodí program, který zahrne nejen projekce filmů z dílny Jana Švankmajera, ale také série přednášek a komentovaných prohlídek. Lektorské centrum GASK připravuje edukační programy pro školy, výtvarné dílny pro rodiny s dětmi a workshopy s tematikou animace, koláže a asambláže.

Koncert filmové hudby 2024, Kulturní dům Karlov, Benešov

8.3.

Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede v Benešově svůj úspěšný koncert slavných filmových melodií. Zazní nejen skladby, které orchestr provází od jeho vzniku v roce 2016 – například ty z filmu Rocky, populárního seriálu Hra o trůny, či špionážní filmové série Mission Impossible. Uslyšíte ale i slavnou melodii Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na Západě a soundtracky dobrodružných filmů  Indiana Jones, Sedm statečných, Poslední Mohykán a Vinnetou. Nebude chybět ani hudba z filmů Pearl Harbor nebo Piráti z Karibiku. Malé diváky potěší melodie z filmové série o Harrym Potterovi nebo animované série Madagascar. Na své si přijdou také milovníci prvního a patrně i nejznámějšího českého filmového muzikálu z roku 1964 Starci na chmelu.

Smetanovou stezkou 2024, různá místa středních Čech

9.3.

Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby. Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu přírody.

Velikonoce skanzen Kouřim / autor Dagmar Malinová

Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

16.3. – 7. 4.

Přeneste se do dob dávno minulých a seznamte se s obyčeji, které se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc. Seznámíte se například se zvyky, které se dříve vztahovaly k jednotlivým postním nedělím, a také s některými magickými úkony, které se zaměřovaly na obřadní očistu a zajištění prosperity. Prohlédnete si i svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy.

Vynášení Morany, Sládečkovo vlastivědné muzeum, Kladno

17.3.

Vynášení Morany aneb lidové veselí, kterým přivítáme jaro a rozloučíme se se zimou - pomocí říkadel a písní. Sraz je ve 14 hodin na náměstí Starosty Pavla, poté se průvod za doprovodu písní vydá na muzejní zahradu, kde bude Morana spálena. Zajištěno je občerstvení na zahradě, možnost vyrobit si tradiční jarní dekoraci létečko a s sebou si můžete vzít pentličku na ozdobení Morany.

Velikonoce u Thurn Taxisů – jaro na knížecím dvoře, zámek Loučeň

18.3. - 7. 4.

Již tradičně je zámek Loučeň otevřen celoročně, ale tím opravdovým zahájením nové sezóny jsou až Velikonoce. Velikonočním prohlídkám se letos budou na zámku věnovat téměř celý měsíc, kdy návštěvníky provedou slavnostně vyzdobeným zámkem a seznámí je s tím, jak slavila jarní svátky knížecí rodina i lidé v podzámčí. Zážitkem bude návštěva zámeckého areálu s anglickým parkem, unikátním labyrintáriem se dvanácti labyrinty a bludišti nebo dětským lanovým parkem. 

Oslava Velikonoc všemi smysly, Chateau Mcely

28.3. – 1. 4.

Velikonoce na zámku ve Mcelích budou i 18. sezónu plné tradic, zážitků, laskavé péče, bohaté výzdoby, hlubokého odpočinku ve spa i relaxace uprostřed přírody. Hosté se mohou těšit na snídani s hudebním doprovodem kontrabasu a houslí, velikonoční tvoření oživí netradiční hudba dud, v parku budou k pohlazení králíčci a strakatá kůzlátka, děti se budou moci projet na oslíkovi, podívat se na hranou pohádku či se vydat za velikonočním pokladem. Šéfkuchař Honza Štěrba připravil velikonoční menu, za kterým je možné si udělat i jednodenní gastro výlet.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

březen

Hrad Český Šternberk, který patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Česku, je pro návštěvníky otevřen i jarních měsících. Byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Až do konce března sem můžete zavítat vždy o víkendu na pravidelné zimní prohlídky. Prohlídková trasa vás provede druhým poschodím hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu a další.

Velikonoce na hradě, Týnec nad Sázavou

31.3.

Městské muzeum a hrad Týnec nad Sázavou zvou na Velikonoce na hradě. Na návštěvníky bude čekat minitržiště, ukázka pletení pomlázek, malování vajíček nebo dílničky pro děti. Od 15 hodin bude na programu divadelní pohádka pro nejmenší Jak Martin a Barborka vítali jaro. Proběhne i soutěž o nejlepší velikonoční dekorace.

 

                       

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz