Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Kam v únoru? Masopust, lyžařský závod nebo zimní prohlídky hradu Karlštejn

Kam v únoru? Masopust, lyžařský závod nebo zimní prohlídky hradu Karlštejn

22.1.2024 - redakce Babinet.cz

Měsíc únor vám ve středních Čechách opět nabídne krásné zážitky pro celou rodinu.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

únor

I v zimním období můžete navštívit hrad Karlštejn. Prohlédnete si základní okruh Císařská rezidence s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské koruny nebo karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny.

foto / se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Masopust 2024, Roztoky u Prahy

10. 2.

Každoročně oblíbenou akcí, kam se sjíždějí lidé z celého Česka, je Roztocký masopust. Vznikl jako lokální počin malé skupiny lidí a za více než dvacet let vyrostl do jedinečné živoucí akce. V sobotu 10. února se mohou návštěvníci těšit na průvod, který vyrazí za svou královnou. Průvod plný originálních masek poputuje přes Roztoky na Holý vrch, kde se setkává s průvodem z dalších obcí. Společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou.

Poberounský masopust v Zadní Třebani

10 a 11. 2.

Jedna z největších a na kulturní program nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří letos opět do Zadní Třebaně. Poberounský masopust a největší „fašaňk“ široko daleko se zde bude konat v sobotu 10. února i v neděli 11. února. Masopust začne v sobotu ráno staročeským jarmarkem, kde budou k dostání preclíky, koláče, maso nebo koblihy. Děti se mohou svézt na koních, dospělé potěší zabíjačkové pochoutky nebo oblíbená masopustní tombola.

Robert Vano v Galerii Templ, Mladá Boleslav

14. 2.

V únoru se bude v Galerii Templ konat výstava Robert Vano Memories. Vernisáž výstavy bude 14. února v 17 hodin za účasti autora. V rámci vernisáže bude probíhat prodej originálních fotografií, které jsou v limitované edici s podpisem Roberta Vana. Beseda se světoznámým fotografem proběhne od 19 hodin v Domě kultury Mladá Boleslav.

Masopust na Ševčinském dole, Hornické muzeum Příbram

17. 2.

V Hornickém muzeu Příbram se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Průvod masek, mezi nimiž nemohu chybět havíři či důlní skřítci permoníci, povede duch okolních brdských lesů Fabián, kterého doprovodí kapela a pestrá družina fantaskních bytostí. Součástí programu budou humorné scénky a hornické písničky.

Legendární závod Dark SNOW na Monínci

23. 2.

Už 12. ročník legendárního závodu Dark SNOW Monínec se bude konat 23. února. Jde o noční lyžařský závod pro veřejnost, ve kterém mohou závodit jednotlivci i tříčlenné týmy. Podmínkou pro týmovou soutěž je jen to, aby byla v každém týmu alespoň jedna žena. Během předchozích ročníků dosahovali nejrychlejší lyžaři průměrnou rychlost až okolo 80 km/h. Soutěžit se bude dvoukolově. Do druhého finálového kola pak postoupí pouze čtyři nejlepší muži a čtyři nejlepší ženy.

Výstava Chemoplast Brno hravě i zdravě, Beroun

do 17. 3.

Přijďte si do Berouna nostalgicky zavzpomínat na dětství. Ve zdejším Muzeu Českého krasu budou k vidění oblíbené retro hračky. Expozičně-herní výstava Chemoplast Brno hravě i zdravě představí populární stavebnice, skládačky, deskové hry a další výrobky od společnosti Chemoplast Brno z let 1945–2008. Pro malé tvořitele bude připravena dětská herna s herními zónami s kostičkami Cheva.

Vratislav Karel Novák v GASK, Kutná Hora

17. 2. – 8. 9.

Vratislav Karel Novák byl sochařem, tvůrcem autorského šperku a pedagogem. Jeho tvorba přesahuje hranice jednotlivých oborů a představuje tak zcela svébytný fenomén v českém umění od konce 60. let 20. století. Novák je také autorem pražského Metronomu na Letné. Přehlídka sochařských objektů se představí hned ve třech výstavních prostorech Galerie GASK. Vernisáž proběhne 17. února.

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz