Babinet.cz  /  Recepty  /  Rady a postřehy  /  Citrón, zázvor, med, cibule a česnek do boje.Viry útočí a tato pětice je nejsilnější ochrana!

Citrón, zázvor, med, cibule a česnek do boje.Viry útočí a tato pětice je nejsilnější ochrana!

4.1.2024 - AndreaP.

Celý tento týden se nese ve znamení odlehčení stravy, dietních pokrmů a jak ulevit tělu po náročných svátcích. Tentokrát ale uděláme výjimku, a bude to úplně jiný článek. Nejen, že tady nenajdete žádný moučník či kus masa, dnes vám nebudeme nutit ani žádnou zeleninu na talíř, s trochou nadsázky se dá říct, že dnes tady nenajdete ani žádný recept, i když ... možná tak trošku ano. Dnešní téma totiž zní "chřipková epidemie".  Počty nemocných se jako každoročně rapidne zvyšují, vidíme to všude kolem, a nebo se to týká i právě nás. Ucpaný nos, bolest hlavy, teplota, bolest v krku. Už naše (pra)babičky věděly, že není nad přírodní medicínu, a tak nikdy v kritickém období nesměly chybět suroviny jako je citrón, zázvor, med, cibule či česnek. Cibulí se budeme zabývat níže, česnek - tak ten budeme přidávat všude, kam se jen dá (dobře, kávu opravdu vynechejte) a teď se zaměříme  právě na citrón, med a zázvor ... a jen z těchto třech surovin si vyrobíme výborný základ pro čaj na bolest v krku a nachlazení jako takové. Tak pojďme na to.

Potřebujeme

  • čerstvý zázvor
  • řádně omytý citrón
  • med

(fotografie: redakce)

Očištěný zázvor nakrájíme na tenké plátky, stejně takto nakrájíme řádně omytý citrón (i s kůrou). Vezmeme si uzavíratelnou skleničku (třeba od medu) a střídavě tam klademe plátky zázvoru a citrónu. Když je sklenice témeř plná, celou takto naskládnou směs zalijeme medem. Uzavřeme a dáme do ledničky. Při potížích pak dáme do hrnku 1 čajovou lžičku základu a zalijeme horkou, nikoliv vařící, vodou. Teplé pijeme.

A na závěr se vrátíme ještě k výše zmiňované cibuli. Vezmeme cibuli, oloupeme ji a nakrájíme na kolečka. Dáme do misky a přidáme cukr krystal (jakoby tu cibuli procukrujeme). Necháme odležet, cibule pustí šťávu, kterou pak během dne nabíráme na lžičku a "popíjíme". Je to výborné na kašel i na bolest v krku, díky cukru šťáva ztratí svou palčivost a tím pádem chutná i dětem.

Snad osobní poznámka na závěr, oboje mám vyzkoušeno a léty prověřeno a opravdu můžu jen a jen doporučit.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz