Babinet.cz  /  Podcasty  /  Babinet.cz  /  Na Skleněné Vánoce v Betlémské kapli vás zve Blahoslav Lukavec, znalec betlémů

Na Skleněné Vánoce v Betlémské kapli vás zve Blahoslav Lukavec, znalec betlémů

30.11.2023 - redakce Babinet.cz

Společným tématem letošní vánoční výstavy v Betlémské kapli je sklo. Sklo je jedinečný materiál, který člověka provází už od doby, kdy si nevědomky vytvořil první korálky při pálení keramiky.

Tradice „vánočního“ skla u nás sahá do 1. poloviny 19. století a zahrnuje především skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Dlouholetou tradici má podmalba na sklo – kořeny této techniky najdeme už ve starém Egyptě. U nás se nejvíce rozšířila ve středověku a i dnes se jí věnuje mnoho lidových tvůrců. Skutečnou pastvu pro oči slibují překrásné foukané ozdoby od mnoha výrobců, které udiví a okouzlí svou rozmanitostí a barevnou nápaditostí. Ještě větší údiv ale nejspíš vyvolají překrásné korálkové ozdoby, které si návštěvníci navíc mohou sami zkusit sestavovat podle vlastní fantazie z připravených korálků. Aby byla „skleněná“ výstava úplná, nelze vynechat korále a vinuté perle. Jejich tvorba u nás sahá až do keltského období a právě kopie těchto prastarých perlí budou na výstavě k vidění.

V některé dny se na výstavě uskuteční ukázky jejich výroby a zájemci si je mohou zkusit sami vyrobit na unikátním prastarém benzinovém kahanu poháněném měchy z varhan.

Další část expozice bude věnována barvení skla, které je dokonalou detektivkou. Návštěvníci se například u 50 barevných vzorků skel dozví, jaký druh přísady se postaral o jejich zabarvení. Na výstavě nebudou chybět ani těžítka a duhové kuličky.

natáčela Šárka Málková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z podcastů

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz