Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Přírodní materiály  /  Adventní a vánoční věnce: Na jedovaté túje zapomeňte a vyzkoušejte si moderní smíšené pojetí

Adventní a vánoční věnce: Na jedovaté túje zapomeňte a vyzkoušejte si moderní smíšené pojetí

24.11.2023 - redakce Babinet.cz

Posledních pár dní před vypuknutím adventu většinou věnujeme výrobě adventních a vánočních věnců. Pro někoho je to relax, pro jiného vášeň a pro některé milovníky Vánoc jde už o neodmyslitelnou tradici, která se dost možná v rodinách předává z generace na generaci. Pokud se tak i vy hodláte letos pustit do výroby vánočního či adventního věnce, máme pro vás senzačního průvodce vším, co o výrobě potřebujete vědět.

foto / Canva

Jakou zeleň zvolit

U věnců je pochopitelně vždy nejdůležitější samotný základ. Jehličí bychom tak měli vybírat nejen podle vzhledu, ale musíme brát ohled také na trvanlivost či na pohodlnou manipulaci s ním.

Kavkazská jedle

Adventní nebo vánoční věnec s kavkazskou jedlí bude vždy vypadat nádherně a honosně. Tento druh jehličí j je ideální pro tvorbu věnce vůbec nejlepší a také ne nadarmo také patří k nejoblíbenějšímu druhu. Díky své poddajnosti hezky a snadno kopíruje kulatý či jakýkoliv jiný korpus.  Jedličí jedle kavkazské se pak vyznačuje nádherným stříbřitě zeleným třpytem, ​​který dodává věnci jedinečný lesklý efekt.

Borovice

Borovice vejmutovka je dalším skvělou volbou. Má podstatně delší jehličí a dodává věnci výrazně elegantní dojem. S borovicí se vám rovněž bude dobře pracovat a žádná těžká dřina vás nečeká. Borovice je měkká a větvičky dokulata zformujete bez větší námahy. Půvabná a majestátní borovice vám zajistí dlouhotrvající věnec, který už není potřeba dále nějak výrazně zdobit.

Stříbrný smrček

K výrobě adventních a vánočních věnců se v našich končinách smrk používá nejméně často. Pravděpodobně jsou na vině jeho malé, krátké a pichlavé jehličky, se kterým není zrovna dvakrát jednoduché pracovat. Při troše dobré vůle a s dobrými rukavicemi se to však zvládnout dá. Když budete chtít, věnec bude mít hezky střapatý dojem. Pokud jde ale o výdrž, smrček bohužel poměrně brzy schne a opadává.

Smíšený mix

Podstatou smíšeného věnce, kterému se u nás v oblibě daří teprve pár let, je miš maš různého materiálu. Výroba takového smíšeného věnce už, pravda, vyžaduje kapku citu, zkušeností a smyslu pro estetiku. Vašim úkolem totiž bude do dominantního zeleného základu zapracovat i další druhy jehličí. Použít můžete například cypřiš, břečťan i olivovník. 

Túje raději ne

Pokud máte zvířátka nebo menší dítka, věncům z tújí se raději vyhněte úplně. Můžete s nimi zvenčí zdobit hlavní dveře, to ano, ale domů si dekorace z tújí nedávejte. Nejen že tújky patří mezi jedovatou zeleň, ale dlouho vám nevydrží a brzy blednou. Placatost tújek pak smutný dojem jen umocňuje a celkově máme tuto zeleň spojovanou spíše s Dušičkami.

Pohlídejte si množství

Když už víte z čeho, potřebujete také vědět kolik. Je vhodné se tak před samotnou výrobou maličko zamyslet nad tím, kolik přírodního materiálu budete potřebovat. Nejlepší je samozřejmě jít cestou šetrnosti a neuzurpovat si jehličí zbytečně moc. Na druhou stranu vám ale zároveň samozřejmě nesmí ani chybět. Snažte se proto o množství, které je tak akorát. K odhadu takového správného množství vám pomohou návodné ukazatele:

  • velikost věnce
  • druh větviček
  • druh zdobení
  • na jaké místo věnec poputuje
  • zda bude věnec sám, nebo v kombinaci s vánočním aranžmá
  • pokud jde o adventní věnec, hodně vám napoví druh svíček, který si na něj přejete dát

Korpusy jsou na vás

V otázce korpusů záleží víceméně na tom, co preferujete. Velmi dobře se pracuje s korpusem slaměným i polystyrenovým. Ty jsou absolutní klasikou. Máte-li však chuť pracovat s jinými druhy a dle toho volit také jiný způsob zdobení, i to je možnost. Vybírat můžete například z těchto variant korpusů:

  • ratanový
  • proutěný
  • vrbový
  • šiškový
  • motaný
  • proplétaný
  • kůrový
  • věnec z proutí a mořské trávy
  • kovový
  • buxusový

Zdobením bohaté, ale s citem

Povídání o vánočních a adventních věncích nemůžeme zakončit ničím jiným, než zdobením. To celý věnec dělá věncem a nádherně jej korunuje. Nebojte se proto zdobit si dle svého a přesně tak, jak se vám to líbí. Použijte klidně vánoční ozdoby, vánoční hvězdy, stuhy, dřevěné jelínky, zvonečky, skořici, badyán, malá sněžítka i sušené pomeranče. Je to váš věnec a zdobit bude vaše dveře nebo váš stůl. Nepodléhejte proto až příliš trendům a řiďte se vlastními preferencemi i citem.

napsala Bára Klímová

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Stanka11
30.11.2023 08:43

Díky za rady.

Další články tvůrčí dílny

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz