Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Kam v prosinci vyrazit za adventními akcemi ve středních Čechách

Kam v prosinci vyrazit za adventními akcemi ve středních Čechách

15.11.2023 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled prosincových akcí ve středních Čechách. Oblíbené adventní a mikulášské akce potěší malé i velké návštěvníky. Přejeme krásný advent plný zážitků.

foto / se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Betlémy na Dole Řimbaba, Bohutín
konec listopadu - začátek ledna 2024

Výstava je rozdělena na jesličky historické a soudobé. Návštěvníci mohou obdivovat betlémy v klasickém provedení – dřevořezby, přírodní, ale i další materiálové varianty, kdy autor použil materiál jemu nejlépe dostupný či zpracovatelný. Příkladem tak může být chlebová střída, keramika, kov či dokonce soudobé gumičky. K vidění budou betlémy vystřihovací, papírové, typicky hornické štufenverky, betlémy miniaturní vestavěné v lahvi či žárovce.

Degustace a Silvestrovské ladění s Vinařstvím Klučov

každou adventní neděli

Kousek od Českého Brodu se nachází rodinné Vinařství Klučov. Kromě krásného sklepa nedávno otevřeli vinotéku v Kolíně – (ne)Vinný bar Kolín. Během adventu mají připraveno několik akcí – první adventní neděli v Kolíně na náměstí, druhou, třetí a čtvrtou přímo v Klučově ve sklípku a před ním lze ochutnat jejich víno. Poslední den v roce pořádají od 14 do 20 hodin Silvestrovské ladění.

Šatičky pražského Jezulátka - Královská garderoba, Městské muzeum Týnec nad Sázavou

2.– 17. 12.

Málokdo na světě má tak cennou garderobu. Šatník Pražského jezulátka čítá na stovku různých modelů. Jak se šijí šatičky na Pražské Jezulátko? Na výstavě v Městském muzeu v Týnci nad Sázavou budou k vidění návrhy, látky, ale i hotové šatičky. Kromě výstavy čeká na návštěvníky Týnce pestrý adventní program na hradě i v muzeu. V průběhu adventních nedělí si mohou kromě hradu prohlédnout betlémy z různých materiálů, navštívit minitržiště nebo vhodit dopis Ježíškovi.

Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, Hornické muzeum Příbram
4. - 15. 12.

V hornickém muzeu zažijí návštěvníci v Prokopské štole na dole Anna pracovní Štědrý den. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí, tak, jak ji prožívali horníci před sto a více lety.Všední dny jsou určeny školám, víkendy pro širokou veřejnost. Jednotlivci se předem objednávat nemusí, u větší skupiny je rezervace nutná.

Advent na hradě Křivoklát
9. - 17. 12.

Na tradiční jarmark a ukázku řemesel zve v době adventu hrad Křivoklát. Program doplní provazochodkyně z Bordeaux, andělé na chůdách nebo flašinetářka. Nejenom pro děti je připravena pohádka nebo vánoční hra. V sobotu 16. prosince se všichni příchozí mohou zapojit do vytvoření nového českého rekordu "Nejdelší papírový vánoční řetěz vytvořený za 6 hodin" pod bedlivým dohledem komisaře z agentury Dobrý den. A kdo by si chtěl z Křivoklátu odnést pravé a nefalšované betlémské světlo, bude mít příležitost po celou neděli 17. prosince.

Vánoce na skanzenu Vysoký Chlumec
16. – 17. 12.

Prosincové prohlídky skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si dospělí i děti vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti a seznámí se s lidovými zvyky zimního období. Jde o jedinečnou příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.

Adventní rozjímání s hudbou a poezií, Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

20.12.

Jak jinak nasát vánoční atmosféru než ve společnosti vánočních hudebních děl českých a světových klasiků. V programu adventního koncertu zazní vánoční písně a koledy, které doplní texty s vánoční tématikou, básně, říkadla nebo próza v hlasovém podání herečky Valérie Zawadské.

Innamorata – vánoční koncert, Regionální muzeum Mělník

21.12.

Jen pár dnů před Štědrým dnem zazní v malém sále muzea v Mělníku středověká hudba i staré české koledy. Členky souboru zahrají na repliky dobových nástrojů (niněra, loutna, platterspiel, tamburína) a doprovodí zpěvem. Koncert začíná v 17 hodin.

Lidové Vánoce v Polabí, skanzen Přerov nad Labem
do 30. 12. 

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup budou k vidění scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Součástí letošní vánoční výstavy je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů.

 

zdroj. strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz