Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Listopad ve středních Čechách. Svatomartinské hody nebo oživená zámecká kuchyně

Listopad ve středních Čechách. Svatomartinské hody nebo oživená zámecká kuchyně

20.10.2023 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled listopadových akcí ve středních Čechách: Na některých na vás už pomalu dýchne předvánoční čas.

Oživená zámecká kuchyně Žleby / autor Archiv zámku Žleby

Svatohubertské slavnosti, zámek Loučeň

4.11.

U příležitosti listopadového svátku patrona myslivosti Huberta pořádá zámek Loučeň tradiční Svatohubertské slavnosti. 20 zastavení na téma myslivosti se zpracováním zaměří především na děti. Pro každé z nich pak bude připravena odměna. V tento den proběhne také koncert barokní lovecké hudby. K vidění bude ukázka sokolnické práce a účastníci slavností se mohou seznámit s loveckou kynologií.

Slavnostní otevírání svatomartinských vín a lampionový průvod, Kutná Hora

11.11.

I letos se budou Svatomartinské hody konat v krásném prostředí kláštera sv. Voršily v Kutné Hoře. Během akce se mohou hosté těšit na degustaci Svatomartinských a mladých vín, ochutnávku lokálních pochutin, husích specialit, přednášky i hudební vystoupení. Ve stejný den také římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora pořádá Svatomartinský lampiónový průvod centrem města. Vycházet bude v 17 hodin z dolní části Palackého náměstí.

Levandulové údolí, Zdice – Chodouň
listopad

I na podzim nabízí Levandulové údolí odpočinek v celoročních celostních lázních a místní restauraci, kde mohou hosté relaxovat, nabít novou energii a vitalitu. Během listopadu se budou konat zajímavé víkendové akce, například Svatomartinské slavnosti (11.–12. 11.), Slavnosti čaje (18.–19. 11.) nebo Aromavíkend (25.–26. 11.)

Příběh vánočního stromečku – radosti Evropy, zámek Loučeň

17.11. 2023 – 21. 1. 2024

Kde vznikla tradice vánočního stromku? Jaké byly první stromečky v Evropě? Jak vypadaly před sto lety a jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa a kdo tam naděluje dárky? To vše návštěvníci zjistí během prohlídky zámku Loučeň, kde se již pošesté koná akce s názvem Příběh vánočního stromečku.

Výročí dirigenta Václava Talicha, Muzeum Českého krasu, Beroun
listopad

Muzeum Českého krasu připomene třemi výstavami letošní výročí 140 let od narození významného českého dirigenta Václava Talicha.  První z nich, Jiří Vydra – Václav Talich, Spojeni hudbou (do 17. 11. 2023) představí výtvarná zachycení dirigenta (busty, perokresby, akvarely, fotografie). Další výstava s názvem Václav Talich (7. a 8. 11.) bude komorní a nabídne příležitost spatřit předměty z jeho pozůstalosti. K vidění budou slavnostní i denní taktovky, Talichovy housle nebo vybrané řády a ocenění. Poslední z řady výstav Talichův Beroun & gramofonová deska (do 14. 11.) připomene tři drobná výročí gramofonového průmyslu v Čechách.

Lidové Vánoce v Polabí, skanzen Přerov nad Labem

17.11. – 30. 12.

Velká vánoční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí je tradičně pořádána v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup budou k vidění scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Součástí vánoční výstavy je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů.

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby
17. – 19. 11.

Nedílnou součástí standardního prvního prohlídkového okruhu bude v listopadu návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurz do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.

Betlémy letí už osm století, Regionální muzeum Mělník

17.11. 2023 – 4. 1. 2024

Regionální muzeum Mělník i letos v předvánočním období pořádá oblíbenou tematickou výstavu. Ta je věnovaná reflexi dějinné cesty betlémů s interaktivními prvky. Vernisáž se koná ve čtvrtek 16. listopadu v 17 hodin ve velkém sále muzea a výstava potrvá až do konce roku.

Křest největšího adventního věnce, zámek Loučeň

25.11.

Zámek Loučeň zahájí advent rituálem, při kterém Její Milost Bílá Paní loučeňská, Paní Terezie Berková z Dubé a andělé rozsvítí svíce na věnci a požehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Již od rána mohou návštěvníci zažít prohlídku "Příběh vánočního stromečku", zadovádět si v parku s labyrinty a bludišti nebo si v dílničce ozdobit vlastní vánoční ozdobu. V areálu jsou otevřeny dvě restaurace a kdo má chuť na buřty, opeče je na venkovním ohništi. Akci zakončí světelně hudební show.

Světelná expozice na zámku Ratměřice
do 30. 11.

Nádherná zámecká zahrada zámku Ratměřice se 25. října proměnila v pohádkovou světelnou expozici plnou princezen, rytířů, labutí nebo lesních zvířat v nadživotní velikosti. “Světla vyprávějí…” je unikátní expozice z dílny designérů a řemeslníků se stovkami tisíc LED světelných diod, velkými světelnými sochami, kilometry světelných řetězů a dekorací, která uchvátí děti i dospělé.  

zdroj: strednicechy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz