Babinet.cz  /  Tajemno  /  Prastaré pověsti a mýty pražského Nového Města

Prastaré pověsti a mýty pražského Nového Města

2.10.2023 - redakce Babinet.cz

Část Nového Města, sousedící s Vyšehradem, je stejně jako toto prastaré sídlo českých knížat z Přemyslova rodu, tyčící se na vysoké skále nad Vltavou naproti Pražskému hradu, opředena množstvím legend a pověstí.

V ulici „Na Hrobci“ až do dnešních dnů najdeme dům „U pěti králů“, jenž byl kdysi zdobený podobiznami pěti přemyslovských knížat, a to Přemysla, Nezamysla, Mnaty, Vojena a Křesomysla. V dávných dobách zde prý bývalo pohřebiště, které ostatně této ulici propůjčilo rovněž i její název.

V nedaleké ulici Na Slupi se v kostele Panny Marie Na trávníčku nacházel mohutný kamenný sloup. V dřívějších dobách prý na něm údajně visela modla, které byly přinášeny hojné oběti, někdy prý i lidské. Po příchodu křesťanství měla být tato modla rozbita a sloup posloužil ke stavebním účelům. Jiná verze této pověsti zase tvrdí, že byl tento sloup postaven na památku mnichů ze řádu servitů, kteří byli v roce 1420 v přilehlém klášteře povražděni husity. Proto je prý též tento sloup občas nazýván i „mučednickým“.

Emauzy / foto Petr Matura

V Horské ulici se v noci údajně objevuje přibližně dva metry vysoký chlupatý tvor, poněkud podobný legendárnímu yettimu, který je prý velice agresivní. Údajně měl asi dvacet nočních chodců i zardousit...

Základy Emauzského kláštera, který nechal postavit císař Karel IV. pro slovanské mnichy, prý skrývají staré pohanské pohřebiště, kdysi obklopené hájem bohyně smrti Morany, jejíž modla v podobě černého kamene měla stát uprostřed. Podle této bohyně se taktéž jmenuje i blízká ulice Na Moráni.

Po chodbách tohoto kláštera se má procházet bezhlavý mnich, jenž byl kdysi popravený za krádež hostie v kostele. Jinému mnichovi, který se zde prý také čas od času údajně zjevuje, zase prý kat za trest usekl obě ruce, neboť se ve skutečnosti jednalo o zloděje, jenž se v tomto klášteře chtěl schovat před spravedlností, ale nakonec byl odhalen, dopaden a následně i potrestán.

Když v roce 1686 ve Vídni zemřela Eleonora Magdalena, vdova po císaři Ferdinandovi III., vzdělaná šlechtična, která, ač katolička, pravděpodobně neměla předsudky ani vůči protestantům, umíráček z novoměstské radnice jí zřejmě k poctě sám od sebe zazvonil... Věž této radnice také v roce 1559 vyhořela za zvláštních okolností, zřejmě zásahem od blesku.

Ostatně historie této radnice nebyla vždy příjemná. Prostranství na nádvoří radnice sloužilo mnoho let jako popraviště, mimo jiné i během nacistické okupace. V místním sklepení se zase nacházela věznice, kde na svůj osud čekali například vůdce selské rebelie Jan Sladký zvaný Kozina podle statku Kozinec, kde bydlel - nebo za šest prokázaných zločinů i legendární český loupežník Václav Babinský.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, praguecityline.cz, kudyznudy.cz, P.Biliánová: Z tajů pražských pověstí

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
3.10.2023 20:04

hezké

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz