Babinet.cz  /  Tajemno  /  Vraždící bestie z Gévaudanu: Co vlastně tehdy terorizovalo místní obyvatele?

Vraždící bestie z Gévaudanu: Co vlastně tehdy terorizovalo místní obyvatele?

25.7.2023 - redakce Babinet.cz

Bájné bytosti s pololidskými a polozvířecími rysy nebo lidé, kteří se za určitých okolností mohou proměňovat do podoby zvířat, se vyskytují v četných starobylých mýtech po celém světě. Některé z těchto podivných bytostí se však objevily teprve i poměrně nedávno. K takovým patří i takzvaná Gévaudanská bestie.

Francouzská národní knihovna / via Wikimedia, Public domain

Ve Francii, v historickém regionu Gévaudanu se v létě v roce 1764 najednou jedna selka pasoucí krávy ocitla tváří v tvář příšerné nestvůře. Bestie chtěla ženu zabít, zachránily ji však právě její krávy, které ji obklopily. Další lidé, kteří se však s tímto vraždícím monstrem setkali později, byli ale již vždy zraněni nebo i přímo zabiti. Bestie pak zřejmě upřednostňovala snadnější kořist, protože nejčastěji útočila na ženy a děti.

Vyděšení místní obyvatelé se tuto nestvůru snažili zneškodnit, ale pokaždé jim upláchla dlouhými, asi devítimetrovými skoky. Do postižené oblasti poslal pomoc dokonce i samotný král Ludvík XV., ale rovněž bezúspěšně. Až po třech letech se jednomu odvážnému a zbožnému mladíkovi podařilo tuto bestii zastřelit. Legenda praví, že to bylo i díky modlitební knížce, ve které si předtím rozvážně, beze spěchu četl…

Tehdejší tisk byl touto bestií doslova posedlý. Neustále vycházely články se svědectvími napadených osob a s popisy jejich zranění. Bestie byla prý mnohem větší než vlk a údajně dosahovala hmotnosti krávy. Na mohutné hlavě měla široké čelisti, které se zužovaly do špičky. Tlamu s obrovskými zuby uměla tato příšera rozevřít až do otvoru o rozměru půl metru. Svých kořistí se zmocňovala obrovskými tlapami s ostrými drápy.

Příšera se uměla rovněž i velice rychle pohybovat, neboť během jediného dne byla spatřena hned na několika od sebe poměrně dost vzdálených místech. Podle výpovědí očitých svědků se tato potvora během lovu pohybovala plíživě, jako kdyby se plazila. Svým obětem pak prý údajně skákala zezadu na záda jako kočka. Pak své kořisti okamžitě prokousla hrdlo a vyrvala jí z těla srdce a plíce, které pozřela. Tvrdilo se, že psi před ní prchali a na odpor se jí prý dokázal postavit pouze jen býk… Během svého tříletého řádění prý toto monstrum usmrtilo sto lidí a dalších třicet jich vážně zranilo.

ilustrační foto / Pixabay

Hypotézy ohledně původu tohoto monstra byly skutečně velice různorodé. Někteří lidé dokonce věřili, že se jedná přímo o zplozence samotného pekla či o dílo duchů a strašidel. Zajímavá a zároveň pro mnohé rovněž také i velice matoucí pak byla skutečnost, že se tato obluda dokázala postavit na zadní nohy a mohla se tak tedy v podstatě pohybovat vzpřímeně. Mnozí se tedy navíc dokonce i obávali, že se jedná o vlkodlaka...

Až do dnešních dnů není zcela jasné, co vlastně byla tato tehdejší nebezpečná nestvůra zač. Mohlo se snad jednat o obzvlášť velkého, zmutovaného vlka? Objevily se dokonce rovněž také i názory, že šlo o trestné činy do vlčí kůže převlečeného člověka… Nebo vše bylo ještě i zcela jinak?

 

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, Tajemství kolem nás, mysteriumweb,cz, vesmir.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip