Babinet.cz  /  Tajemno  /  Unikátní magický vrch Zebín: Jak vlastně podle pověsti vznikla místní skála s kapličkou?

Unikátní magický vrch Zebín: Jak vlastně podle pověsti vznikla místní skála s kapličkou?

14.7.2023 - redakce Babinet.cz

Vrch Zebín je magické i přírodně významné místo, navíc s barokní kapličkou svaté Maří Magdalény. Kaple byla postavena kolem roku 1700 za časů působení kartuziánského řádu svatého Bruna v nedalekých Valdicích. Kartuziánské opatství Castrum beatae Virginis Mariae zde bylo založeno již 10. srpna 1627, kdy v Jičíně pobýval Albrecht z Valdštejna. Zebín leží přibližně dva kilometry severovýchodně od Jičína. Lokalita je zajímavá také entomologicky, botanicky i geologicky.

 

foto / Petr Matura

Díky svému typickému vzhledu je tento vrch jednou z dominant celé jičínské kotliny. Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín dosahuje výšky 399 metrů. Z vrcholu je krásný rozhled po celé kotlině, za příznivého počasí můžete vidět například Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hřbet, Prachovské skály, Trosky, Kozákovský hřbet, Tábor nebo Bradlec.

Na Zebínu se vyskytují rovněž i vzácné druhy rostlin, ptáků a hmyzu. Pokud nahoru vystoupáte na jaře nebo v létě, překvapí vás také velké množství motýlů. Líbí se tu zejména otakárku fenyklovému. Velká část Zebína je porostlá starými třešněmi a ořešáky. Na jihozápadní straně kopce pak najdeme opuštěný starý lom, kde se v hornině nacházejí uzavřené bloky porcelanitu.

O Zebínu se traduje několik pověstí. Jedna z nich vypráví o tom, že kdysi dávno se na vrcholu Zebína nacházela obrovská skála, kterou se nikomu nepodařilo odstranit. Až jednoho dne přišel na vrchol zemědělec s koněm, který skálu odstranil. Pod ní se pak objevila právě kaplička svaté Maří Magdalény. Další legenda vypráví o tom, že na vrcholu Zebína stával hrad, jenž byl zničen bleskem. Pod Zebínem se pak údajně měly nacházet taktéž i tajné podzemní chodby s ukrytými vzácnými poklady.

Ke vzniku kapličky i podivné skály se váže ještě i další pověst. Kdysi dávno prý nedaleko  města Jičína bydlel mladý muž jménem Vašek. Již dlouhou dobu se mu líbila mlynářova dcerka Madlenka. I jí se mladý, šikovný Vašek líbil. Tajili však svoji lásku před všemi lidmi z vesnice, protože Madlenčin otec byl nejbohatší člověk v kraji, a tak doufal, že si jeho krásnou dceru za manželku vezme nějaký zámožný muž. Jednoho dne se však Vašek přece jen rozhodl jít za otcem Madlenky a požádat ho o dívčinu ruku. Mlynář se ale dle očekávání velice rozzlobil.

Vaškova trápení využil čert, který mu nabídl poklad výměnou za jeho duši, a to po uplynutí doby sedmi let. Vašek přemýšlel, jak čerta přelstít. Nakonec ho přemluvil k závodu v běhu. Díky kamení v botě, které čerta zastavilo, ďábel nakonec prohrál - a Vašek byl tak volný!

Legenda dále praví, že na místě, kde čert vysypal kamení z boty, vyrostl veliký kopec. Marně si lidé druhý den lámali hlavy nad tím, kde se tam vlastně vzal... Jenom Vašek se tiše usmíval a na věčnou památku boje s čertem nechal na samotném vrcholku kopce vystavět malou kapličku...

napsal Petr Matura

zdroje: cesky-raj.cz, denik.cz, rozhlas.cz,cs.wikipedia.org.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip