Babinet.cz  /  Tajemno  /  Pošumavské Mokrosuky s děsivými přízraky na každém kroku

Pošumavské Mokrosuky s děsivými přízraky na každém kroku

26.6.2023 - redakce Babinet.cz

Sedm kilometrů od bývalého královského města Sušice najdeme malou, ospalou obec Mokrosuky. Málokdo by si zřejmě pomyslel, že v tomto klidném, poměrně řídce navštěvovaném koutu vesnické Šumavy se nachází hned několik skutečně strašidelných míst. Pověsti o nich navíc často mají až děsivě realistické jádro...

foto Petr Matura

Zámek Mokrosuky leží na místě, kde kdysi původně stávala vodní tvrz, a to pravděpodobně již v roce 1421, kdy husitský vojevůdce Jan Žižka (cca 1360-1424) přichází při obléhání nedalekého hradu Rabí o oko. Později, během stavovského povstání, při postupu katolické armády do jižních Čech, jsou na zámku ubytováni vojáci proslulého španělského válečníka dona Baltasara de Marradas (1560-1638), jenž byl v císařských službách. Je tedy možné, že na místním zámku bloudí i některá z duší tehdejších nešťastných válečníků? O paranormální jevy tu totiž podle vyprávění soudobých majitelů rozhodně nouzi nemají.

Mohl snad ve zdech dnešního zámku zůstat nějaký paměťový záznam z dávných dob, který se zde dodnes přehrává? Jeden ze synů dnešního pana majitele se prý jednou vracel velmi pozdě večer domů. Očekával, že zámek bude tichý, ostatně stejně tak, jako vždy v nočních hodinách bývá.

Jaký byl však jeho údiv, když náhle nečekaně uslyšel mužský smích a zvuky připomínající právě probíhající bujarou hostinu v plném proudu. Jelikož na tajemné jevy nevěří, podivil se sice, ale pomyslel si, že někdo z rodiny na zámku pořádá nějakou neplánovanou oslavu. Ráno se ptal, co se tak pozdě v noci slavilo, avšak nikdo o ničem nevěděl...

Jen několik stovek metrů při cestě z mokrosuckého zámku, u křižovatky silnic z Mokrosuk a Lešisova, se pak nachází další tajemné místo zvané „U Svítivých hlav“, neboť se zde prý dodnes čas od času v noci zjevují strašidelní kostlivci, v jejichž lebkách září ohnivé oči. Do nedávných dob tam stával i vysoký dub, starý více než 400 let. Pověst vypráví, že pod tímto stromem byli v 17. století pohřbeni zabití Švédové. Zcela jisté však je, že nedaleko byly pochovány oběti moru ze Sušice. Proto se tomuto místu říká i „Na Hřbitově“.

Dne 7. srpna 2005 se před bouřkou pod tímto stromem schovaly dvě dívky, které zde byly u babičky na prázdninách. Během letní bouřky je zde však zasáhl blesk a obě skončily v nemocnici. Jednalo se jen o pouhou náhodu, nebo si snad početní místní duchové chtěli vybrat svou daň?  

 

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, zamekmokrosuky.cz, sumavanet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
26.6.2023 18:38

pěkné

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip