Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Zámek Dobříš láká na krásy francouzského parku i interaktivní výstavy

Zámek Dobříš láká na krásy francouzského parku i interaktivní výstavy

13.6.2023 - redakce Babinet.cz

Rokoková památka z 18. století, francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, unikátní nově zrekonstruovaná Oranžérie s mnoha výstavami pro celé rodiny, kterým dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. Zámek Dobříš je prostředí s výrazným geniem loci a pro své návštěvníky nabízí širokou nabídku vyžití. Navštívit ho můžete od středy do neděle, o letních prázdninách denně kromě pondělí.

foto / se svolením zámku Dobříš

Největším lákadlem pro návštěvníky je u nás momentálně francouzský park, který v uplynulých letech prošel rozsáhlou revitalizací v rámci dotačního projektu Evropské unie IROP, a přilehlá zámecká Oranžérie. V prostorách bývalého skleníku návštěvníci zhlédnou několik interaktivních výstav: V Galerii Emilie a Zdeňka Milerových se seznámí s tvorbou obou autorů, v případě Zdeňka Milera si na své přijdou především děti, protože se tu v mnoha podobách setkají s oblíbeným Krtečkem. V expozici je umístěno hned několik krtečků a  jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o krtečkovi, krtkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové,” láká do Oranžérie zámku Dobříš ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek.

V dalších částech Oranžérie jsou umístěné interaktivní výstavy pro všechny generace - Tajuplný les a Voda. Tajuplný les seznamuje návštěvníky s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po světě. Děti si mohou samy přenést zvířátka na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvědí se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, a co nich roste. Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek. Výstava se věnuje listnatým a jehličnatým stromům a těžební i pěstební činnosti. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkouší pocit z života podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.

V navazující expozici, která se věnuje vodě, se návštěvníci seznámí s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si vyzkouší “na vlastní kůži”, třeba jaké bylo tahat ledové kry za dob starého ledařského řemesla. Ochutnají vodu z brdských lesů, seznámí se se Škeblí rybničnou a na vlastní oči si prohlédnou historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Nejen místního obyvatele zaujme ukázka toho, jak funguje koloběh vody v přírodě a jak se z dešťové vody stane pitná. Na nádvoří před Oranžerií se vyjímá ojedinělá imitace trkače, vodního kola, na kterém si návštěvníci ozkouší, jak se v minulosti poháněla voda.

„V Oranžérii je k vidění rovněž expozice zámeckého zahradnictví s několika tropickými plodinami, či ukázky kamenosochařské výzdoby od Františka Ignáce Platzera. V neposlední řadě je velkým unikátem vnější severní stěna Oranžérie, na které se vyjímá nově obnovená iluzivní malba s architektonickými výjevy. Jde o největší venkovní výmalbu ve střední Evropě,” říká Pavel Krejcárek. Zároveň dodává, že v letošním roce připravují na zámku Dobříš otevření nové historické expozice Colloredo-Mannsfeld. V Zrcadlovém sále zámku Dobříš se několikrát do roka konají hudební vystoupení a koncerty, zámek je hojně vyhledáván i jako svatební místo či místo k romantickému pobytu v zámeckém hotelu.

foto / se svolením zámku Dobříš

S čím si hráli princezny a princové? Na zámku Dobříš připravili novou výstavu historických panenek

Na zámku Dobříš připravili před letní sezonou další výstavu, kterou ocení mladší i starší návštěvníci. Od června je malá výstava dobových panenek v přilehlé místnosti u Návštěvního centra zámku Dobříš. „Krásné panenky věnovala zámku Dobříš sběratelka paní Dvořáková ze Sloupu u Davle. I ostatní vystavené předměty jsou ze soukromých sbírek. Panenky byly odnepaměti oblíbenou součástí každého zámku, hrávaly si s nimi princezny a princové, děti… Nevíme, kdo konkrétně si hrával s těmito panenkami, ale nyní jsou u nás vystaveny proto, aby udělaly radost,” říká Kateřina Doušová ze zámku Dobříš. Několik desítek panenek různých velikostí doplňuje roztomilý nábytek pro panenky, který byl vyroben už v roce 1910, jídelní židlička/stoleček pro panenky, vějíře, kočárky či kočárek-rikša s panenkou, který je přes 70 let starý.

 

zdroj: zamekdobris.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz