Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Tip na výlet: Sedlčansko s bohatou historií, barokním zámkem a romantickou rozhlednou

Tip na výlet: Sedlčansko s bohatou historií, barokním zámkem a romantickou rozhlednou

29.3.2023 - redakce Babinet.cz

Starobylé město Sedlčany se skutečně bohatou historií leží ve Středočeském kraji, v jihovýchodní části okresu Příbram, v tzv. Sedlčanské kotlině. První písemná zmínka o tomto území pochází již z roku 1294. Na počátku 14. století náležela tehdejší trhová ves Rožmberkům, kterým patřily i místní zlaté doly. Za vlády Karla IV. je však museli navrátit královské komoře.

 

foto / Petr Matura

V 15. století získalo město mnoho privilegií a do městského znaku rožmberskou pětilistou růži. Od roku 1469 bylo město zástavou pánů Popelů z Lobkovic. V roce 1580 město od Rožmberků získal výměnou za oboru a tvrz Nový Leptáč známý stavitel rybníků, rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan (1535–1604), jenž záhy začal vybírat od projíždějících kupců vysoké mýtné. Z tohoto důvodu se kupci začali městu vyhýbat, což způsobilo spor Krčína s měšťany. V roce 1582 Krčín odňal městské radě právo samostatně rozhodovat o přijímání poddaných za obyvatele města. Měšťanům také upřel právo várečné.

Protože však Krčín umírá bez mužských potomků, vrátily se Sedlčany do majetku Rožmberků. Petr Vok z Rožmberka (1539–1611) Sedlčany převedl na Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic (1568–1628). Sedlčanské zboží bylo následně připojeno k panství Vysoký Chlumec. Lobkovicové pak město drželi dlouhé období stejně tak, jako i velkou část okolního kraje.

V 19. století význam města nadále vzrůstal, výrazným impulzem k rozvoji města bylo také vybudování železnice Olbramovice – Sedlčany v roce 1894. Novorenesanční nová radnice byla postavena v roce 1903; dnes jsou na ní umístěny památníky padlých v obou světových válkách. U příležitosti velkých manévrů československého vojska v září 1922 navštívil město prezident T. G. Masaryk. Centrum města tvoří náměstí T. G. Masaryka se starou radnicí, ve které sídlí městské muzeum, a již výše zmiňovanou novou radnicí. Jižně od náměstí se nachází raně gotický farní kostel sv. Martina a barokní budova fary. V průběhu druhé světové války došlo v okolí Sedlčan ke zřízení nacistického vojenského výcvikového prostoru a následkem toho i k vystěhování Sedlčanska, Sedlecka a Voticka.

Asi 5 kilometrů severně od města Sedlčany leží obec Osečany (dříve Vosečany). Místní barokní zámek stojí na místě původní tvrze na západním okraji břidlicového ostrohu. V zámku je umístěna kaple sv. Anny a náleží k němu též budova sýpky, bývalého pivovaru, hospodářský dvůr a stodola. V roce 2018 zámek již v poměrně zchátralém stavu zakoupil bývalý politik Matěj Stropnický, který postupně provádí jeho rekonstrukci a od roku 2019 jej částečně zpřístupňuje i veřejnosti. Zajímavý výklad vám během prohlídky poskytnou samotní majitelé zámku.

Nedaleko osečanského zámku můžete dále navštívit například rozhlednu se skutečně poetickým jménem Drahoušek. Stavba rozhledny začala v roce 2003 a již 20. března 2004 mohla být slavnostně otevřena veřejnosti. Rozhledna je vysoká 47 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 32 metrů. Vede na ni 167 schodů a z této výšky se nám otevře překrásný výhled na Brdy, Sedlčany a za dobré viditelnosti dokonce až na Prahu.    

Zajímavou a historicky cennou zříceninu větrného mlýna Příčovy pak najdeme nedaleko stejnojmenné obce. Vzhledem k dobré viditelnosti přímo z okolo se linoucí silnice ji nemůžete minout. Torzo mlýna je ojedinělou památkou technické architektury nejen v České republice. Mlýn vznikl možná již koncem 16. století, věrohodně doložené zmínky pocházejí ze století osmnáctého. V provozu byl v průběhu 18. století a dodnes, jako celoročně volně přístupná zřícenina, udivuje silnými zdmi, připomínajícími zdi pevnosti. Z hlediska svých rozměrů nemá tento typ stavby obdoby nejen v celé České republice, ale dokonce ani v Evropě. Nepřekvapí nás tedy, že tyto unikátní pozůstatky byly evidovány v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, hrady.cz, mesto-sedlcany.cz, osecany.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
29.3.2023 11:30

pěkný tip na výlet

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz