Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Plzeňský kraj  /  Tip na výlet: Obec Nečtiny překvapí hradní zříceninou, zámkem, starobylou hrobkou či Stezkou andělů

Tip na výlet: Obec Nečtiny překvapí hradní zříceninou, zámkem, starobylou hrobkou či Stezkou andělů

20.3.2023 - redakce Babinet.cz

S příchodem jara se mnoho z nás chystá objevovat krásy i pamětihodnosti naší země. Jedním takovým cílem může být například obec Nečtiny, která se nachází na severu Plzeňského kraje.

 

foto / Petr Matura

V obci a jejím okolí totiž najdeme mnoho zajímavých míst.

Začít můžeme například zříceninou hradu Nečtiny (německy Preitenstein). Hrad byl založen po roce 1330 králem Janem Lucemburským. Po roce 1547 byl vypálen, ale do dnešního dne se dochovaly příkopy a zříceniny hradeb. Na hrad vede krátká, nenáročná, značená turistická stezka.

Po prohlídce zříceniny můžeme navštívit další historické sídlo, kterým je zámek Nečtiny, nacházející se na dohled od hradu. K zámku můžeme dojít například po hrázi rybníka, kolem zříceniny mlýna.

Zámek, který má dnes novogotickou podobu, byl postaven v 16. století za Floriána Gryspeka z Gryspachu. Dominantou zámku je hranolová věž. Zámek je sice dnes v majetku Západočeské univerzity v Plzni, ale navštívit lze již zmiňovanou věž a také zámeckou kapli. Na zámku se rovněž nachází občerstvení a po dohodě je zde též možné i ubytování.

Po prohlídce objektu zámku se můžeme vydat do městečka a cestou navštívit velmi zajímavý exteriér hrobky Mensdorff – Pouilly, která byla postavena v roce 1858 v pseudorománském slohu a nachází se asi 300 metrů od zámku v areálu hospodářského dvora.

Naše kroky nás dále zavedou k někdejší hrobní kapli rodu Kokořovců, vystavěné v letech 1655 – 1657. Kaple byla zasvěcena sv. Anně a koncem 18 . století zde byl také postaven špitál. Od kaple pak vede malebná stezka směrem k samotnému městečku, vyzdobená devíti plastikami soch andělů, zhotovenými českými i zahraničními autory.

Stezka byla nazvána ,,Stezka andělů“ a byla slavnostně otevřena v roce 2015. V Nečtinách se totiž konalo několik ročníků sochařských sympozií a právě na posledním z nich vznikly sochy, které dnes lemují cestu od kaple sv. Anny směrem do města. V okolí města se totiž nachází pískovec, který byl díky své vysoké kvalitně použit i na opravu Karlova mostu v Praze.

Ani samotné městečko turisty nezklame. Najdeme zde regionální muzeum Nečtiny, kde se nachází například zajímavá národopisná expozice nebo historie výroby skláren, které na Nečtinsku fungovaly až do 18. století. Zajímavá je také expozice prvorepublikové četnické stanice.

V průběhu turistické sezony si v místním infocentru můžete domluvit i komentované 

prohlídky města, a to včetně zmíněné kaple sv. Anny nebo kostela sv. Jakuba Většího, dokončeného roku 1534 na místě původního kostela z roku 1290. Na hřbitově, obklopujícím kostel, si pak nelze nevšimnout zvláštního litinového náhrobku Václava Filipa Steidla z Tulechova. Tento litinový náhrobek je vzácnou funerální památkou. Náhrobek byl vytvořen ve formě obelisku.

Nedaleko se taktéž nachází pozůstatek židovského hřbitova, jehož počátky sahají až do 17. století. Hřbitov byl bohužel zničen nacisty, avšak jeho pozůstatky právě procházejí rekonstrukcí. Ve městě stála i původní synagoga, která však byla později přestavěna.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, kudyznudy.cz, nectiny.cz, plzenskydenik.cz,mapy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
20.3.2023 18:10

zajímavý tip

Další tipy