Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné mělnické podzemí. Najdeme zde ozvěnu dávných tragických událostí?

Tajemné mělnické podzemí. Najdeme zde ozvěnu dávných tragických událostí?

28.1.2023 - redakce Babinet.cz

Historie středočeského města Mělník sahá do dávné minulosti, což poznáme již podle jeho pojmenování. Mělník je totiž původně označením kopce z mělnících se hornin křídového útvaru. První písemné zmínky o této oblasti pocházejí již z 9. století, samotný vznik města se datuje do 13. století. Není tedy divu, že město s tak bohatou historií má také svá tajemství, je opředeno množstvím záhad i pověstí a pochlubit se může rovněž i svými paranormálními aktivitami.

 

Mělnické podzemí / foto Petr Matura

Mělnická kostnice

Jedním z tajemných mělnických míst je zcela jistě kostnice, kterou najdeme vedle kostela Petra a Pavla. Svému účelu sloužila až do roku 1775 a nachází se v ní až 15 tisíc kosterních pozůstatků, převážně po obětech válek a moru. Není proto divu, že i zde má docházet k paranormálním jevům. Z vyprávění jednoho svědka jsem se kupříkladu dozvěděl, že kdysi dávno odtud z hlouposti zcizil jednu z lebek. Od té doby byl prý pronásledován zlými sny a držela se ho smůla až do té doby, než ji tajně vrátil na původní místo. Zda se jednalo o jeho špatné svědomí - nebo se mu kdosi mstil za vyrušení z věčného klidu, však dodnes zůstává otázkou. Zajímavé ale je, že k podobným událostem prý docházelo i v souvislosti s odnášením kosterních pozůstatků ze známé sedlecké kostnice.

Podzemní labyrint pod městem

Pod městem se nachází mnoho podzemních prostor, z nichž některé již byly zpřístupněny turistům, jiné však stále ještě čekají na své odhalení. Mělnické podzemí vznikalo od konce 13. století souběžně s rozvojem města. Podzemí bylo vytesáno především v pískovci a opuce.

První patro systému chodeb leží v hloubce kolem devíti metrů, třetí patro dokonce v hloubce až 25 metrů. Téměř každý dům měl vybudované své sklepení, které bývalo propojeno s ostatními domy. Celkem prý pod městem existuje až 45 kilometrů chodeb. Dnes je přístupná zejména podzemní studna, která je nejširší podzemní studnou v České republice.

Tajemné sklepení

Pod jedním z domů na hlavním mělnickém náměstí najdeme však i méně známé sklepení, díky majitelce po dohodě přístupné veřejnosti. Nemusíme však v těchto prostorách obdivovat pouze jen historii. Ve sklepení, vybudovaném zřejmě někdy okolo 14. století, totiž také dochází k paranormálním jevům. Podle vyprávění paní majitelky, která zde i provádí, totiž někteří citliví návštěvníci na určitých místech pociťují velmi negativní energii, jiní mají zase pocit cizí přítomnosti. Občas jsou též údajně z prázdného sklepení slyšet i kroky. Někteří senzibilní jedinci se tak domnívají, že se tady v dávných dobách muselo odehrát cosi zlého...

Dcera majitelky zde prý dokonce kdysi spatřila jakousi černou postavu, která skrze ni prošla. Dochází tu také k častým výpadkům elektřiny, občas se rozbliká i zcela nová žárovka. To sice lze přičíst například problémům s vlhkostí, ale kdo ví?

Duchové z druhé světové války?

Během druhé světové války sloužilo sklepení rovněž i jako protiletecký kryt, což je v jedné z jeho částí patrné dodnes. Právě zde mají lidé údajně nejčastěji slyšet zmíněné přízračné kroky. Sklepení prý využívali zejména nacisté, kteří měli ve vedlejším domě sídlo gestapa. Tento vedlejší dům nacisté zabavili původním majitelům, kteří byli jako občané židovské národnosti deportováni do koncentračního tábora, kde zemřeli. Na jejich památku můžeme dnes v dlažbě před domem najít tabulky s jejich jmény. Je jen náhodou, že zmíněná dcera paní majitelky měla kdysi mimo jiné zahlédnout i tři postavy, oblečené ve vězeňském stejnokroji, a to právě v blízkosti domu? Možná se nešťastné duše původních majitelů občas vrací na místo, kde jim bylo kdysi dobře - a připojují se tak k zástupu zdejších duchů. Byly snad všechny tyto duše za stovky let připoutány k místu, které se jim mohlo stát osudným?

Děsivé úkazy

Ve sklepení se také pravděpodobně nachází další patro, které však zatím nebylo otevřeno a ani prozkoumáno. Kdo ví, co je skryto právě tam… Ovšem jisté je, že v domě, nad sklepením, kde jeho majitelé také bydlí, se například samy od sebe otevírají dveře a podobně. Do jiného domu, nacházejícího se v blízkosti náměstí, měl prý být zase kdysi povolán elektrikář k opravě elektrického rozvodu. Svoji práci však nedokončil, neboť ho cosi vyděsilo - a odmítl se už na toto místo vrátit… Skutečně zde tedy úřadují paranormální entity?

Dávné pověsti města Mělník

Jak již jsme uvedli, na místech s pradávnou historií se nezřídka setkáváme i s nejrůznějšími starobylými pověstmi a legendami. Jedna z těch mělnických vypráví o tom, že nejen v posvátném Blaníku, ale i v návrší, na němž stojí mělnický zámek, prý údajně v podzemních slujích spí zakleté, zkamenělé vojsko, určené na pomoc české zemi, až bude nejhůř...

A ještě jiné tajemství skrývá toto tajuplné podzemí. Hluboko v zemi je prý uložen poklad v starých, dubových sudech. Na těch sudech leží černý pes s ohnivýma očima a poklad v nich ukrytý bedlivě střeží. Již od dávných dob slýchali lidé o tomto pokladu, nemohli však k němu najít cestu. Až jednou při čtení pašijí, když se otevřel vchod do podzemní chodby, vešli sem kněží, nesoucí hořící svíce. Uviděli poklad, ale ve chvíli, kdy se k němu přiblížili na dosah ruky, se zdvihl vítr a zhasil jim svíce. Kněží se vrátili do kostela s prázdnou a už nikdy se žádný z nich neodvážil znovu sestoupit do podzemních chodeb.

Bylo by prý také zcela zbytečné snažit se zmocnit tohoto pokladu silou. Podle legendy údajně poklad sám vyjde na světlo a bude vydán lidu, až Mělník vyhoří do základů. To se má stát v den svátku Nejsvětější Trojice. A protože místním obyvatelům byla vždy nakonec samozřejmě milejší jistá střecha nad hlavou než nejisté hrsti peněz, každoročně v procesí putovali do kostela Nejsvětější Trojice a prosili za odvrácení ohně od svých domovů.

napsal Petr Matura

zdroje: melnicky.denik.cz, turistika.cz, hrad.cz, archiv autora, vennamesta.cz aj.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
28.1.2023 20:48

zajímavé

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip