Babinet.cz  /  Podcasty  /  Babinet.cz  /  Unikátní kuchařka pro lidi s polykacími potížemi. V pražské Všeobecné fakultní nemocnici odstartoval projekt stravy

Unikátní kuchařka pro lidi s polykacími potížemi. V pražské Všeobecné fakultní nemocnici odstartoval projekt stravy

24.1.2023 - redakce Babinet.cz

Kuchaři v nemocnici denně připraví jídlo přibližně dvěma desítkám pacientů. Strava splňuje vysoké nároky na chuť, estetický dojem i nutriční obsah. Zároveň vznikla unikátní kuchařka,  kde si lidé s polykacími potížemi  dopřejí radost a požitek z jídla, což výrazně pomůže jejich psychické i fyzické kondici.

Potíže s kousáním, žvýkáním a polykáním trápí převážně lidi s neurologickými nemocemi, pacienty po cévní mozkové příhodě nebo nemocné s onkologickými diagnózami, seniory, jedince po úrazech čelistí, v posledních letech i nemocné s covidem, kterým polykání dělalo extrémní obtíže. Dosud byli pacienti většinou odkázání na rozmixovanou stravu nevábného vzhledu, barvy i chuti, která rozhodně nelákala ke konzumaci.  Přitom právě nemocní potřebují vyváženou, výživově hodnotnou stravu, která usnadní uzdravení a zabrání podvýživě a dehydrataci, které jim hrozí. To se díky novému konceptu stravován mění.

natáčela Šárka Málková

zdroj: redakce

zdroj náhledové foto: se svolením VFN Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z podcastů

Náš tip