Babinet.cz  /  Tajemno  /  Hrad Karlštejn ochraňoval korunovační klenoty, ale ukrýval i další poklad

Hrad Karlštejn ochraňoval korunovační klenoty, ale ukrýval i další poklad

17.1.2023 - redakce Babinet.cz

Karlštejn je náš nejznámější a nejvýznamnější hrad, je to prostě král českých hradů. Hrad Karlštejn nechal v polovině 14. století, na terasách vápencové skály poblíž řeky Berounky, postavit císař Svaté říše římské a český král Karel IV. Tento hrad sloužil jako místo k uložení říšských a českých korunovačních klenotů, rovněž ostatků svatých a k panovníkovu odpočinku a rozjímání. Původně gotický hrad byl později renesančně přestavěn a na konci 19. století byl puristicky restaurován podle návrhu architekta Josefa Mockera.

foto / Pixabay

Hradní Velká věž byla klenotnicí Svaté říše římské

Hradní Velká věž byla klenotnicí Svaté říše římské. Ve Velké věži, v kapli sv. Kříže v nejvzácnějším místě hradu, byly uloženy říšské korunovační klenoty, ostatky svatých a později taky české korunovační klenoty a zemský archiv. Kaple sv. Kříže je zdobena zlacením a drahými kameny. Pozlacená klenba kaple představuje oblohu s hvězdami, měsícem a sluncem z benátského skla. Na stěnách kaple je umístěn unikátní soubor 129 obrazů Mistra Theodorika z druhé poloviny 14. století, představující podobu světců a světic. Je to takzvané Kristovo nebeské vojsko. Kaple je rozdělena pozlacenou mříží na dvě části. Sám císař Karel IV. na důkaz pokory a úcty vstupoval za zlatou mříž bosý.

Zlatý a stříbrný poklad byl na hradě Karlštejně nalezen koncem 19. století

Na hradě Karlštejně nebyly uloženy jenom říšské a české korunovační klenoty a ostatky svatých, ale byl zde ukryt ještě ukryt jeden poklad, téměř čtyři sta zlatých a stříbrných předmětů. Poklad zde byl ukrytý pravděpodobně v roce 1420 nebo 1421, když Karlštejn obléhala husitská vojska. Pevné hradby hradu však obléhání husitů odolaly, ale dnes už asi nezjistíme, proč zdejší poklad nebyl vyzvednut a zůstal tak zde ukrytý po dobu takřka pěti set let, až do konce 19. století. V této době stavební dělníci hrad opravovali a skrýš s pokladem náhodou objevili. Poklad pak znovu ukryli a tajně ho prodali prostřednictvím pražského směnárníka Eduarda Kische. Karlštejnský poklad se tak dostal až do majetku továrníka a sběratele Jindřicha Waldese.

Teprve v roce 1947 byl Karlštejnský poklad zabaven státem a uložen do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Karlštejnský poklad, to je soubor takřka čtyři sta zlatých a stříbrných předmětů, sloužících zejména ke královskému stolování. Najdete zde zlaté a stříbrné číše a nádoby a rovněž dobové módní doplňky, šperky, knoflíky, spony a nejrůznější ozdoby na šaty. Karlštejnský poklad bývá při nejrůznějších slavnostních příležitostech taky vystavován na hradě Karlštejně.

napsal Jiří Glet

Zdroj Turistický průvodce 1, Jiří Glet, www.jiriglet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz