Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Adventní akce ve středních Čechách

Adventní akce ve středních Čechách

6.12.2022 - redakce Babinet.cz

Poznejte advent v plné kráse na akcích, které pro vás připravily hrady, zámky i města ve středních Čechách.

Konopište / foto Libor Sváček

Královský advent na hradě Křivoklát
10. - 11. 12.

Na tradiční trhy pod názvem Královský advent zve druhou a třetí adventní neděli hrad Křivoklát. Dobový jarmark s ukázkami řemesel doplní bohatý program – vystoupení šermířské skupiny, ukázky tanců, hudební vystoupení či kejklíři. Odpoledne je naplánován příjezd panovníka, audience v Královském sále a na závěr ohňová show.

Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, Hornické museum Příbram
5. - 16. 12.

V hornickém muzeu zažijí návštěvníci v Prokopské štole na dole Anna pracovní Štědrý den. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí, tak, jak ji prožívali horníci před sto a více lety. Všední dny jsou určeny školám, víkendy pro širokou veřejnost. Předchozí rezervace je nutná.

Vánoce na šlechtických sídlech, zámek Konopiště
11. 12.

Zámek Konopiště zve na mimořádnou prohlídku vybraných proctor zámku s povídáním o vánočních zvycích a výzdobě šlechtických sídel, připomínající dobu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Čeká vás slavnostní prohlídka zámeckých interiérů, věnovaná kouzlu Vánoc v prostředí nejvyšší aristokracie. 

Po stopách vánočních skřítků, Hrad a Muzeum Týnec nad Sázavou

16.12.

Městské muzeum a hrad Týnec nad Sázavou zvou na předvánoční akci nejen pro děti. Od 16 hodin mohou malí i velcí návštěvníci hledat tajemné vánoční skřítky, kteří se schovali okolo hradu a muzea. Přijďte je najít a zjistit, co vám chtějí sdělit. Baterky s sebou.

Vánoce na skanzenu Vysoký Chlumec
17. – 18. 12.

Prosincové prohlídky skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si vyzkoušíte tradiční lidová řemesla a dovednosti, seznámíte se také s lidovými zvyky zimníhoobdobí. Jde o jedinečnou příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.

Jakub JanRyba, Česká mše vánoční, Zrcadlový sál zámku Dobříš 
17.12.

Přijměte pozvání na vánoční concert na zámek Dobříš, na kterém zazní nejhranější skladba vánočního období Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Zaposlouchejte se do příběhu o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
do 30. 12. 

V době adventu a vánočníchsvátků se návštěvníci kouřimského skanzenu mohou přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tříkrálů.

Večerní adventní trhy, Mladá Boleslav

do 30. 12.

Od 27. listopadu můžete nasát vánoční atmosféru na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. Nechybí stánky s občerstvením, koledy nebo svařák. Každý den od 16 do 20 hodin probíhají na výstavišti večerní adventní trhy s bohatým programem. Připraveny jsou atrakce nejen pro děti, divadelní pohádky nebo hudební vystoupení. K dispozici budou i projížďky kočárem s koňským spřežením. 

Betlémy na Dole Řimbaba, Bohutín
do 6. 1. 2023

Výstava je rozdělena na jesličky historické a soudobé. Návštěvníci mohou obdivovat betlémy v klasickém provedení – dřevořezby, přírodní, ale i další materiálové varianty, kdy autor použil material jemu nejlépe dostupný či zpracovatelný. Příkladem tak může být chlebová střída, keramika, kov či dokonce soudobé gumičky. K vidění budou betlémy vystřihovací papírové, typicky hornické štufenverky, betlémy miniaturní vestavěné v lahvi či žárovce.

 

zdroj. strednicechy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz