Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné Lounsko: Zmizení svatebčanů, zázračný pramen i skrytý poklad

Tajemné Lounsko: Zmizení svatebčanů, zázračný pramen i skrytý poklad

1.12.2022 - redakce Babinet.cz

Co se založení Loun týče, podle pověsti dal kdysi osadu jménem Luna postavit Loun, syn Krosův. Avšak Lounův mladičký syn Horák, pán té vsi, ji později neubránil před útokem zdivočelé čeládky loupeživých bratrů Vlasáka a Sobeše, kteří v noci vtrhli do vsi, kde mnoho lidí pobili, sebrali majetek a samotného Horáka bez milosti utopili v řece Ohři.        

vrch Oblík / foto Petr Matura

Kníže Vojen si předvolal provinilé bratry na pražský Vyšehrad. Ti se právem obávali nejhoršího trestu, a tak sebrali všechnu svoji čeleď a začali stavět novou Lunu, kamenné město v hradbách. Poslali své přátele, aby přemyslovského knížete přesvědčili o současném pokání a věrnosti obou bratrů a aby vyřídili slib, že postaví výstavné, krásné, opevněné kamenné město, aby obyvatele nikdo už nemohl znovu jen tak snadno napadnout...      

Asi šest kilometrů severně od Loun se vypíná vrch Oblík, chcete-li po lounsku Hoblík, dříve holý kopec s dolíkem kráteru. Dominantní poloha kopce přitahovala návštěvníky již v pravěku, jak dokazuje nález keltské spony na jeho vrcholu.      

Z vrcholu v nadmořské výšce 509 metrů, kde v 16. století stával kostelík sv. Jiří a později maják k navigaci letadel, je kruhový výhled do okolí. V kostelíku na vrcholu se také oddávalo. Některé zdejší svatby však končily zle. Kupříkladu dcera jednoho lounského obchodníka se zde měla vdát za pána až z Prahy. Ten se jejím rodičům líbil, neboť byl bohatý, avšak pro jejich dceru Rozárku již příliš starý. Ta ho také nechtěla, protože milovala mladého kočího ze statku.

Panenský Týnec / foto Petr Matura

Rodiče však trvali na svém a chystali na vrcholu kopce svatbu. Když kočár vyjel vzhůru, dojeli až ke kráteru, který tu zůstal jako připomínka toho, že Oblík vznikl sopečnou činností a že právě tudy kdysi vytékala láva. V tu chvíli se všichni svatebčané propadli neznámo kam. Nikdo je již nikdy nespatřil... Od té doby se do kapličky žádní svatebčané již neodvážili a její věhlas se tak prý rychle vytrácel. Kaplička už dávno zmizela. Tu původní, dřevěnou, rozbořili podle historiků Švédové během třicetileté války. Lidé ji pak sice časem obnovili, ale ani tato nakonec na vrcholu Oblíku nevydržela a zanikla.      

Když pojedete po staré kupecké stezce z Loun do Prahy, můžete se zastavit v PanenskémTýnci. Uprostřed městečka stojí areál bývalého kláštera klarisek s nedostavěným gotickým kostelem Panny Marie. Podle některých psychotroniků je tento chrám postaven na silné zóně s pozitivní energií. I kvůli tomu je nejznámější památkou v městečku a ročně ho navštíví velké množství lidí.

Pokud ještě pomalu sejdete až do údolí potoka, nedaleko Žerotína na levé straně silnice z Prahy do Loun najdete v blízkosti Panenského Týnce osamělý kostel sv. Blažeje s pramenem zázračné vody, jež má prý schopnost uzdravovat všechny, kteří mají nemocné hlasivky. Podle jiných tvrzení tento pramen zvaný Poklad zase údajně léčí lidskou psychiku - trudomyslnost, deprese a přináší pocity duševní pohody i klidu. Někteří badatelé přičítají zázračné účinky vody právě také již zmiňovanému blízkému nedostavěnému chrámu v Panenském Týnci. Léčivý pramen vytéká přímo zpod oltáře kostela. Navíc jsou zde prý údajně zasypané chodby do podzemí, které má být plné pokladů, o něž se stará podivný strážce, zlatá kvočna se svými dvanácti kuřaty.

napsal Petr Matura

 zdroje: cs.wikipedia.org, sever.rozhlas.cz, panenskytynec.cz, hrady.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
3.12.2022 10:05

zajímavé tipy

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz