Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tragický osud krásné Matyldy ze Střekova. V podobě Bílé paní zde bloudí dodnes

Tragický osud krásné Matyldy ze Střekova. V podobě Bílé paní zde bloudí dodnes

11.11.2022 - redakce Babinet.cz

Každý rok pod hradem Střekov, jenž se tyčí na trachytové skále nad pravým břehem řeky Labe ve čtvrti Střekov, asi 2,5 kilometru jihovýchodně od centra města Ústí nad Labem, rozkvete skála. Žluté kvítky tařice nám tak prý údajně ukazují, kde všude se zachytily dlouhé, plavé vlasy krásné Matyldy, když z hradu skočila do řeky Labe. Nebo jí k tomuto pádu mohl být i někdo nápomocen…

Střekov / foto Petr Matura

Krásná Matylda byla dcerou hradního pána z Vrabince. Ruiny tohoto kdysi hrdého hradu dodnes najdeme na pravém břehu Labe nad obcí Těchlovice v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Podle jedné z verzí místní pověsti Matylda zabránila Jakubovi ze Střekova neboli loupežnému Kubovi, aby zabil jejího otce. Ten však výměnou za život pána z Vrabince žádal, aby se dívka stala jeho ženou. Jak však k tomu došlo? Jakub ze Střekova se rozhodl pomstít rytířům, kteří ho nevpustili kvůli jeho špatné pověsti na turnaj v Bílině. Jedním z nich byl i pán z Vrabince. Z tohoto důvodu loupeživý Jakub napadl a nakonec rovněž také i dobyl jeho hrad a chtěl šlechtice zabít. Vtom se objevila krásná Matylda a začala prosit o otcův život. „Zachráníš ho jedině v tom případě, když se staneš mojí ženou,“ zkrotl Jakub při pohledu na krásnou dívku. Tak se také stalo. Avšak právě v tu chvíli začalo Matyldino velké trápení...Krutý rytíř Jakub se brzy začal chovat hrubě i k ní. Navíc se Matylda zamilovala do podkoního. Když to Jakub zjistil, nechal mladého muže zemřít hladem ve sklepení hradu. Když pak ještě nechal zavraždit i bratra Matyldy, nešťastná žena se prý v zoufalství údajně vrhla ze skály pod hradem.

Jiná verze pověsti pak ale uvádí, že Matylda odmítala poslechnout otce, který chtěl svou chudobu vyřešit tím, že dceři vybral za manžela loupeživého Jakuba ze Střekova. Matylda, která se už předtím zamilovala do podkoního, ihned po příchodu na hrad Střekov skočila z nešťastné lásky ze skály do Labe.

Existuje však ještě také i třetí verze celého tohoto tragického příběhu. Ta říká, že Matylda osvobodila svého bratra z hladomorny, kam ho uvrhl její zlý manžel Jakub. Využila k tomu chvíli, kdy pán ze Střekova znovu odjel loupit a vraždit. Jakmile ale po návratu zjistil, co se stalo, rozzuřil se a Matyldu shodil ze skály dolů. Ať tomu již bylo jakkoliv, všechny verze tohoto smutného příběhu se ovšem shodují v tom, že po Matyldyně smrti se šlechtici z okolních hradů spojili, dobyli Střekov, hrad vypálili a jeho pán nakonec skončil v rukou kata. Avšak duch Matyldy po tomto krutém osudu zřejmě nenašel klid a po celá dlouhá staletí bloudí hradem v podobě Bílé paní.

Tyto události se měly stát v době vlády Václava IV. Historie Střekova jako hradu, který měl střežit vodní cestu z Čech do Saska, tím ale neskončila. Hrad byl obnoven a přestavěn. Jenže pak ho v průběhu třicetileté války dobyli Švédové a tím začalo jeho chátrání až do podoby, jakou známe dnes. Avšak jemné, žluté kvítky tařice vykvétají na skále pod hradem dodnes, a to pouze jen na dva až tři týdny. Tak krátce, aby prý tato kvítka připomněla, jak jen pouze velmi kratičká stihla být láska krásné Matyldy z Vrabince a podkoního.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, sever.rozhlas.cz, ceskestredohori.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
21.11.2022 11:31

hezké

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz