Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Zámecké čajování, havířské šprýmování i Halloween. Říjnový přehled akcí ve středních Čechách

Zámecké čajování, havířské šprýmování i Halloween. Říjnový přehled akcí ve středních Čechách

17.10.2022 - redakce Babinet.cz

Výlety ve středních Čechách stojí za to za každého počasí. Přinášíme tipy na říjnové akce, kam se vydat i s dětmi.

foto/ Samhain na zámku Nižbor, autor Kamila Kohoutová

Dětské odpoledne: Jak vzniká auto, ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav

17. - 18.10.

ŠKODA Muzeum srdečně zve všechny děti školního i předškolního věku na zábavně-naučné odpoledne, tentokrát inspirované aktuální výstavou „Jak vzniká auto“. Děti se dozvědí řadu zajímavostí z výroby vozů dnes a v minulosti.

 V chalupách pod Blaníkem, Čechtice

29.6. - 28.10.

Výstava přibližuje život vesnic v širším regionu převážně v 19. století. Vedle ukázek oděvů, nástrojů z domácnosti i architektury překvapí spíše mladší návštěvníky fakt, že hospodář prožíval rok převážně od sv. Řehoře do sv. Martina, tedy od březnového orání do vyplácení čeledínů v listopadu. Vesnický život připomíná výstava i jako inspiraci pro Bedřicha Smetanu, který jako chlapec zažíval od roku 1835 pravý český venkov právě ve Lhoticích a na Podblanicku, neboť do té doby pobýval spíše ve větších městech.

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

23. 9. – 30. 10. 

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Dýňová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují přes dvacet let, najdete tu druhy okrasné i jedlé.  Na farmě Bykoš se pěstují nejkrásnější dýně na ozdobu, vyřezání, ale i muškátové, máslové, hokaido apod. O víkendech (po dohodě i v týdnu) podávají občerstvení. Dýňovou polévku, něco z grilu, dýňový koláč, svařené víno s ovocem.

D.Y.K., ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav

18.10.

Nový projekt zpěváka Vojtěcha Dyka a dvojnásobného držitele Grammy Ondřeje Pivce s kořeny v Brooklynu, kde ve spolupráci s dalšími americkými umělci vzniklo unikátní album. Premiérové covidem odsouvané turné proběhlo v létě 2021 pouze na pěti open air koncertech, jedná se tedy o stále žhavou novinku na hudební scéně.

Pantanal, Nymburk, Městské kino Sokol, Nymburk

20.10.

Městské kino v Nymburce zve na večer s krásnými fotografiemi zvířat a povídáním o cestách za nimi. Petr Bambousek, fotograf a cestovatel, se na svých fotografiích snaží zachytit fascinující svět zvířat po celém světě. V Brazílii najdeme největší mokřad světa, Pantanal, kde se na rozloze o velikosti Anglie nachází neuvěřitelná koncentrace zvířat a život pulzuje doslova na každém kroku. Vyprávění vás zavede doslova na dotek ke kajmanům, desítkám druhů ptactva a dalším unikátním tvorům Pantanalu.

Samhain na zámku Nižbor

22.10.

Na zámku v Nižboru se budou předposlední říjnovou sobotu konat oslavy Samhainu , který je jedním z nejvýznamnějších keltských svátků. Můžete se těšit na skvělá hudební vystoupení, ukázku a výuku irského tance a stepu. K vidění budou vybraná keltská řemesla – ražba mincí, kováři, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Pro malé návštěvníky bude připraveno mnoho zajímavých her a dovedností. Chybět nebude ani každoročně velmi oblíbená archeodílna vedená zkušenými archeology.

Zámecké čajování na zámku Kačina

22.10.

Čaje byly u šlechty velmi oblíbené, a proto zámek Kačina zve na další ročník čajování, kde představí bylinkové a ovocné čaje, seznámí s jejich přípravou a historií. Zámecké čajování slavnostně zakončí návštěvnickou sezónu 2022. Krásu empírové architektury si návštěvníci vychutnají s šálkem dobrého čaje z kačinské bylinkové zahrádky. Připraven je i další doprovodný program, dílničky pro děti či dobroty ze zámecké kuchyně. Akci doprovodí "Mistři kliky”.

Běh pro republiku, Památník Vojna

23.10.

Běh pro republiku se koná na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie. Trasa 5 km vede v okolí Památníku Vojna, kde v minulosti vzniklo sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Tito lidé utvářeli demokratickou identitu naší země, inspirujme se jejich příběhy i dnes. Poběžte nebo vyzkoušejte letošní novinku procházku na 5 km. Běh pro děti na 200 m je každoročně součástí programu.

Havířské šprýmování v Hornickém muzeu v Příbrami

28.10.

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně na pátek 28. října při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje program na hornické téma pod názvem Havířské šprýmování, den plný soutěží a her pro "malé i velké havíře".  Návštěvníci se mohou těšit na oblíbenou havířskou štreku, díky níž se vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou a olověnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jak náročné bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou.

foto / Oživená zámecká kuchyně, autor se svolením Archivu zámku Žleby

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

28.10.

Nedílnou součástí standardního prvního prohlídkového okruhu na zámku Žleby bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurz do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.

Rožmitál plný strašidel, Rožmitálský zámek

29.10. 

Všichni kluci a holky z Rožmitálu a okolí jsou zváni na pohádkovou stezku plnou strašidel! Už podruhé po loňském velmi vydařeném ročníku. Vezměte rodiče a přijďte 29. října kdykoliv od 16 do 18 hod branou pod věží na zámecké nádvoří. Procházku se zastaveními stihnete do hodiny. Kostým na teplé oblečení vítán a vstup je volný.Skautská kavárna na nádvoří nabídne něco na zahřátí i k zakousnutí.Stezka je vhodná i pro předškolní děti.

Svět kostiček, Muzeum Říčany

1.8. - 30.10.

Vstupte do světa LEGO® – do světa tvořivosti, zábavy a objevování! Výstava nabídne rozličné modely pro holky i kluky z řad LEGO® Friends, Bionicle, City, apod. Uvidíte tovární sety i autorská díla. Děti si budou moci stavět z mnoha rozmanitých kostek LEGO® Duplo a LEGO® Classic. K zakoupení budou některé druhy nových továrních setů.
Pro školy je připraven doprovodný program se stavebnicí LEGO®, zaměřený na rozvoj matematického a logického myšlení zábavnou formou. 

Teritoriem vlků, Regionální muzeum Mělník

16.9.  - 30.10.

Interaktivní výstava věnovaná problematice návratu vlků na území ČR, biologie a ekologie druhu. Vlk má svoje místo v naší přírodě i kultuře. Vzbuzuje respekt a obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám postupně začíná vracet. Seznamte se s naším staronovým sousedem. Poznejte jeho rodinný život, pronikněte do tajemství umění lovu a nechte se inspirovat jeho nenápadným pohybem v přírodě. Právě poznání může pomoci pochopit smysl jeho přítomnosti v naší krajině. Na návštěvníky čeká řada interaktivních aktivit i videomapping.

Halloween v Levandulovém údolí, Zdice - Chodouň

29.- 30. 10.

Strašidelná stezka duší a dušiček. Halloween je tady. Pro dospělé i děti. Dílny s maskou i dýněmi. Skvělé drinky pro dobrou nápadu, hudba pro duši. Na talíři najdete podzimní tykve, plody sadů v báječných koláčích a dezertech, horkou i studenou čokoládu ve specialitách s levandulí a dalšími bylinami i ovocem.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz