Babinet.cz  /  Tajemno  /  Vrch Bořeň a legenda o nešťastné lásce a čarodějnici

Vrch Bořeň a legenda o nešťastné lásce a čarodějnici

4.10.2022 - redakce Babinet.cz

Bílina, jež najdeme v Ústeckém kraji v okrese Teplice, je starobylé město s jedinečným okolím. Zajímavý je zejména místní vrch s názvem Bořeň, vysoký 539 metrů. Tento vrch má zcela unikátní tvar, jenž nám z každého úhlu pohledu připomíná něco jiného, ať už lva, mamuta nebo hlavu obra.

Vrch Bořeň / foto Petr Matura

Vrch navíc působí i velice magickým dojmem, a tak není divu, že již v dávné minulosti přitahoval lidskou pozornost. Původ jeho zvláštního názvu však až do dnešních dnů zůstává stálou záhadou, i když pověsti ohledně jeho vzniku samozřejmě existují…

Legenda vypráví o manželce knížete Kroka Bořeně, jež se nedokázala smířit se smrtí svého manžela. Zoufalá a opuštěná bezcílně bloudila krajem, až najednou uviděla vysokou skálu. Bořena údajně vystoupala až na její vrchol, kde pohlédla dolů – a náhle spatřila šedivou Krokovu hlavu. Kněžna se prý vrhla ze skály dolů za svým manželem, kde však nalezla pouze jen jistou smrt… Lidé prý po této tragické události nazvali onu horu jejím jménem.

I samotné město Bílina se však může pochlubit nejednou bájí a pověstí. Jedna z nich vypráví mimo jiné rovněž i o výše zmiňovaném vrchu, a to v souvislosti s bohatým šlechticem jménem Eppo, který zde kdysi žil. Tento šlechtic měl krásnou dceru Mílu. A jak již to tak bývá, měl o ni strach a už se těšil, jak ji výhodně, bohatě provdá. Srdci ale neporučíš a Míla se nakonec zamilovala do chudého panoše. Když se to však její otec dozvěděl, neváhal panoše uvěznit. Netušil ale, že láska jeho dcery k mladému muži je až natolik silná, že Míla nebude váhat zaplést se ani s tajemnými, magickými silami…

Míla se totiž dozvěděla, že se mezi prostým lidem na trhu povídá o nedaleké hoře Bořeň, kde má údajně žít velice mocná čarodějnice jménem Bilana. Hraběcí dceru napadlo, že by se za touto čarodějkou mohla vydat a požádat ji o pomoc s řešením své svízelné situace. Dívka prý potřebovala nápoj, po jehož požití by její otec změnil názor na jejího vyvoleného.

Se svou společnicí se tedy děvče za temné noci vypravilo na Bořeň, aby zmíněnou čarodějnici vyhledalo a požádalo ji o pomoc ve svém trápení. Cesta však byla strmá a krkolomná a k vrcholu kopce nebylo vůbec snadné dojít. Nakonec ale odhodlaná dívka došla až k samotnému cíli a vyhledala jeskyni čarodějnice Bilany.

Z jeskyně vyšla šedivá stařena se zlým pohledem. Kouzelný nápoj však od ní dívka poměrně snadno získala. Šťastná Míla tedy rychle pospíchala domů v představě, jak se její milý již brzy stane jejím manželem. Podle instrukcí čarodějnice nalila dívka čarovný nápoj svému otci do vína. Ten se však po jeho požití skácel k zemi a byl na místě mrtev.

Bylo však již pozdě litovat svého činu. Dívka však nemohla tušit, že čarodějnice Bilana bývala kdysi velice pohlednou dívkou, za níž se sjížděli nápadníci z blízkého i dalekého okolí. Ona se však tehdy zamilovala do otce nebohé Míly, jenž jí slíbil věčnou lásku i manželství, ale nakonec svůj slib nedodržel a vzal si mnohem bohatší ženu… Čarodějnice se mu tedy tímto způsobem pomstila. Zoufalá Míla se po svém činu rozběhla k Bořni, kde však uklouzla a zřítila se do strže, v níž zahynula.

napsal Petr Matura

zdroj: ceskestredohori.cz, icebilina.cz, i60.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
4.10.2022 18:24

hezké

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz