Babinet.cz  /  Tajemno  /  Když se lidé rádi bojí aneb Fenoménem zvaný zombie

Když se lidé rádi bojí aneb Fenoménem zvaný zombie

23.9.2022 - redakce Babinet.cz

Znetvořené postavy pronásledující zoufalé hrdiny, křik, dramatická hudba i zbraně. To jsou atributy charakterizující filmový a seriálový zombie žánr, jenž se popularitě těší mnoho let a má jednu z největších fanouškovských komunit. Odkud se tu vzal a čím je tímto kult inspirován? A co říkají vědci, jsme na případnou zombie epidemii připraveni? Pojďte se vydat do postapokalyptického světa krvežíznivých nestvůr.

Fotografie: Pexels

Strach ze zombie měli pravděpodobře už starověcí Řekové

Při archeologických vykopávkách bylo totiž objeveno několik hrobů, ve kterých byly kosti zatěžkané kameny a ostatními těžkými předměty. Tyto předměty pak měly dost pravděpodobně zabránit zmrtvýchvstání zemřelých. V moderní historii kultury se zombie začaly objevovat až na konci 20. let 20. století, kdy tento termín rozšířil William Seabrook v knize The Magic Island.

Haiti: Kolébka voodoo

Zombie jako takové se vyskytují již dlouhá staletí v kultu voodoo (vúdú). Ten je typický především pro obyvatele Haiti, kteří jej přebrali od afrických otroků zavlečených na ostrov španělskými kolonizátory. Nepředstavujte si ale osoby v pozdějším stádiu rozkladu, jak je znáte z obrazovek. Voodoo chápe zombie jako zotročeného jedince, často pod vlivem omamných látek, nevědomky vykonávající vůli a příkazy jiné osoby, která jej ovládá. Víra v zombie je na Haiti poměrně rozšířená, jedná se o člověka, který byl zabit kněžím a několik dní po pohřbu opět oživen. Strašidelné? Nikoliv. Haiťané věří, že tento jedinec není živý, ale jedná se pouze o tělo bez ducha, které lze použít pro řadu pomocných prací.

Když mrtví oživnou

Zábavní průmysl zombie představuje odlišně. Za klasiku, která definovala tento žánr, je považován film Noc oživlých mrtvol režiséra George A. Romera z roku 1968. Snímek světu představil zombie jako krvežíznivé lidožravé mrtvoly vystupující z hrobů. A právě tento model převzala populární masová kultura, jež dala za vznik žánru zombie. Sám Romer, který se stal legendou tohoto žánru, přiznal, že námět na Noc oživlých mrtvol vznikl pod vlivem knihy Já, legenda postapokalyptického románu Richarda Mathesona. Autor dnes již legendárního filmu zemřel ve věku 77 let v loňském roce, nicméně v rámci kultury a postapokalyptických žánrů zanechal nesmazatelnou stopu.

Co kdyby se to opravdu stalo?

Globální nákazy a epidemie nejsou pro nás neznámé. Podívejme se na pár příkladů do historie! Na konci první světové války zde byla epidemie španělské chřipky, v živé paměti ještě možná zůstává ohrožení virem SARS způsobující syndrom náhlého selhání dýchání, nebo krvácivá horečka ebola, která propukla v roce 2013 v západní Africe. Sílu fenoménu zombie a postapokalyptického světa dokládá i fakt, že odhadování šancí na přežití po kousnutí oživlým mrtvým se jednou za čas věnují i vědci nebo jejich skupiny. Ti se shodují v názoru, že by to byl boj s časem, který by nejspíše lépe zvládly autoritativní státy. Nejsou totiž vázány dlouhými schvalovacími procesy a mohly by okamžitě použít veškerou možnou sílu k zastavení nákazy. Nejhůře by na tom byla města, takže pokud by se něco takového opravdu stalo, vydejte se do co největší pustiny. Bylo vytvořeno několik modelů situace, jeden z nejméně pozitivních zněl, že po 100 dnech by na živu zůstalo asi jen 181 živých z populace, nebo že by nákaza byla 2krát tak nakažlivější než mor.

zdroj: AMC, cs.wikipedia.org, storymag.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz