Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Tip na rodinný výlet: Navštivte unikátní středočeský zámek Radim a okolí

Tip na rodinný výlet: Navštivte unikátní středočeský zámek Radim a okolí

23.9.2022 - redakce Babinet.cz

Návštěvnost českých hradů a zámků je stále ještě v plném proudu. Vydejte se na unikátní zámek ve středních Čechách s velmi dobrou dopravní dostupností. Čeká tu nejen vás, ale i vaše děti skutečně zajímavá prohlídka…

zámek Radim / foto Petr Matura

Konec středověku v podstatě znamenal i konec hradů. Hrady začaly ztrácet svůj vojensko-strategický význam a lidé navíc začínali více myslet na svoje pohodlí. I zámek v Radimi u Kolína, jenž byl původně tvrzí, tedy prošel velikou proměnou.

Pozdější renesanční venkovské sídlo střední šlechty s ojedinělou architekturou saské renesance, postavené v roce 1610, které se dochovalo v původním stavu, nezasažené třicetiletou válkou ani barokizací, postupně vlastnilo mnoho šlechtických rodů, například Valdštejnové, Šternberkové, Gallasové, Pálffyové, Šlikové, Lichtenštejnové a další. Rod Lichtenštejnů zde působil nejdéle, a to celých 140 let. Po dvacátém století, kdy to s budovou zámku bylo všelijaké, je nyní zámek v soukromých rukách.  

Dopravní spojení do Radimi je skutečně více než velmi dobré. Vlaky na páteřní železniční trati mezi Prahou a Kolínem jezdí téměř nepřetržitě. Z vlaku vystoupíme v Pečkách a lokálka směrem na Kouřim s námi popojede pouze o jednu stanici. Místní nádraží navíc leží nedaleko zámku.

interiér zámku Radim / foto Petr Matura

Během prohlídky se ocitneme v sedmnáctém století. Majitel zámku se skutečně snaží, což je poznat mimo jiné na interiérech. Renesanční mobiliář reprezentačních místností soudobé šlechty je průřezem umění snad napříč celou Evropou. Pro milovníky výtvarného umění je zde navíc připravena rovněž také i kolekce obrazů českých malířů uplynulých dvou století. Vidět zde můžeme též i hospodářské a správní budovy zámku.

Místní specialitou je pak noční okruh při svíčkách, který sestává z prohlídky černé kuchyně a prvního nadzemního podlaží, a to v doprovodu dobových obyvatel zámku v autentických kostýmech. Pro děti je zase připraven speciální dětský okruh, který se skládá z prohlídky ložnice princezen nebo společenské místnosti a ložnice černokněžníka. Děti si přitom mohou i zapůjčit stylový dobový kostým.

Po prohlídce zámku lze kupříkladu dále navštívit i nedaleké město Kolín, ležící na řece Labi.  V roce 1845 byl Kolín napojen na důležitou železnici mezi Prahou a Olomoucí, což bylo prospěšné pro jeho další rozkvět. Dominantu města představuje chrám svatého Bartoloměje, původně raně gotický z druhé poloviny třináctého století. Na jeho přestavbě v gotickou katedrálu se koncem čtrnáctého století podílel Petr Parléř. Chrám je národní kulturní památkou a navíc se k němu váže i zajímavá pověst o zvonu.

Rytíř Vužan se kdysi chystal vykonat pouť do Jeruzaléma. Aby na něj mezitím jeho žena nezapomněla, nechal jí ulít zvon do chrámu sv. Bartoloměje. Rytířova žena prý do zvonoviny vhodila několik stříbrných mincí, aby hlasu zvonu přidala na mohutnosti. Rytíř slíbil, že se do deseti let vrátí. 

chrám sv. Bartoloměje / foto Petr Matura

Když se však rytíř nevrátil ani po deseti letech, jeho žena začala pomýšlet na nové vdavky. Právě kráčela s ženichem do kostela, avšak myslela na svého ztraceného muže, nikoliv na nastávající svatbu, když náhle začal její zvon vyzvánět, že se pán již vrací. Rytíř se tedy nakonec vrátil včas a dál žil šťastně se svou ženou. Pověst o Vužanovi zachytil Josef Svatopluk Machar v básni Zvon ve své sbírce „Golgatha“. Kostelní zvon však v roce 1796 během požáru spadl z věže, roztloukl se na kusy a byl přelit.

V Kolíně najdeme mimo jiné též i zajímavou technickou památku, a to vodárenskou věž. Z místního vodojemu byla první voda do vodovodní sítě vpuštěna 7. srpna 1930. Věžový vodojem je i cenným dokladem architektury první poloviny dvacátého století. Nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která však kromě výhledu do okolí nabízí rovněž také tematicky zaměřené expozice, přístup do bývalé vodní nádrže a mnoho dalších zajímavostí.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, zamek-radim.cz, cestypamatky.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
23.9.2022 10:41

moc pěkné

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz