Babinet.cz  /  Tajemno  /  Strašidelné pověsti starobylého Londýna

Strašidelné pověsti starobylého Londýna

19.9.2022 - redakce Babinet.cz

Tower of London zcela jistě patří k jedné z nejpozoruhodnějších staveb Londýna. Tyčí se nad řekou Temží a je symbolem panovnické moci. Od 13. století ukrývá britské korunovační klenoty a také velkou sbírku zbraní.

Historie londýnského Toweru sahá až do 11. století a řadí se tak mezi nejstarší zdejší pamětihodnosti. Jeho základní čtvercovou část (White Tower) nařídil postavit Vilém Dobyvatel z důvodu obrany města. Sloužila totiž jako pevnost, útočiště, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác i observatoř. Zároveň se jednalo o místo, kde se konaly popravy, a fungovalo i jako vězení, především pro vězně z vyšších vrstev.

fotografie: Pixabay

Pravděpodobně i kvůli své pověsti obávaného místního vězení a popravám bývá toto místo považováno za vůbec nejstrašidelnější v Anglii. Tajemné, záhadné a nevysvětlitelné jevy zde byly zaznamenávány již odedávna, avšak některá svědectví máme doložena i z období poměrně nedávných.

Například jeden z nočních strážců zde zahlédl postavu, jež se však údajně svým vzhledem podobala obrovskému medvědovi. Postupně se prý před hlídačem vynořovala zpod dveří Klenotnice. Strážce se po ní ohnal svým bajonetem, avšak v tu chvíli se ocitl v bezvědomí na podlaze. Později na následky prožitého šoku dokonce i zemřel.

Anglie vůbec je jako starobylá země opředena řadou mýtů a legend. Mezi nimi je velmi známá i ta o Karlu II., který prý kdysi dostal varování, že pokud kdy krkavci uletí nebo natrvalo opustí věž Toweru, celá země se obrátí v prach a velké neštěstí dopadne na celé anglické království. Proto také tento panovník vydal nařízení, že krkavci jsou ve zdech hradu přísně chráněni, aby si náhodou neusmysleli odletět pryč. Zřejmě z této legendy tedy pramení péče o místní krkavce, která trvá nepřetržitě až do dnešních dnů.

fotografie: Pixabay

Londýn sám je prodchnutý celou řadou legend. Pověsti o skrytých tunelech a tajných vládních prostorách pod zemí jsou však pravděpodobně těmi nejčastějšími. Údajně i pod Buckinghamským palácem se prý má nacházet tajná linka metra, která v případě ohrožení odveze členy královské rodiny do bezpečí. Rovněž i tajné služby mají prý v centru Londýna skrytou síť bunkrů i tunelů. Tyto pověsti velice pravděpodobně vznikly nejspíše v průběhu druhé světové války, kdy se stanice metra a tunely využívaly jako kryty, rozestavěné linky obsadily továrny na výrobu zbraní a Churchillova vláda zasedala v bunkru ve zrušené stanici Down Street.

Londýn však má dokonce i svoji Krysí královnu. Tahle legenda kolovala mezi toshery, což byli lidé na okraji společnosti, kteří v kanálech hledali kov a nejrůznější cennosti. Královna je neslyšně sledovala a jednoho z nich si vybrala za svého oblíbence. V podobě krásné ženy ho pak údajně svedla. Pokud s ním byla spokojena, za odměnu jej kousla do krku a dotyčný pak údajně nacházel velké množství peněz a cenností. Nesměl o tom však s nikým mluvit, jinak by se mu mohla přihodit velice nepříjemná nehoda…

Ať již je to s místními podzemními záhadami jakkoliv, hvízdání, vytí, kroky a klepání, to všechno mohou v tunelech skutečně slyšet zaměstnanci londýnského metra. Ačkoliv mohou mít tyto  záhadné zvuky rovněž i racionální vysvětlení (vítr, voda nebo pracující údržbáři), bezesporu nahrávají duchařským historkám. Ostatně, kdo ví...

napsal Petr Matura

Zdroje: Alamnach tajemna, cs,wikipedia.org, zajimavaevropa.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
19.9.2022 18:45

hezké a zajímavé

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz