Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Naučné stezky ve středních Čechách

Naučné stezky ve středních Čechách

7.8.2022 - redakce Babinet.cz

Ve středních Čechách se návštěvníci mohou vydat na procházku po desítkách naučných stezek. Nacházejí se ve všech turistických oblastech a jsou vhodné pro turisty všech věkových kategorií. Všechny jsou doplněny naučnými panely se zajímavými informacemi například o místní fauně, floře či životu místních osobností. Přinášíme tipy na ty nejzajímavější z nich.

Cesta kocoura Mikeše, foto: Aleš Motejl

Na Berounsko láká nová naučná stezka z roku 2020 Srdcem Českého krasu, která začíná v centru Srbska a končí na soutoku Kačáku s Berounkou. Zajímavostí stezky dlouhé 9 km, je zachování některých informačních tabulí její předchůdkyně z roku 1989 na zadní straně těch současných.

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče v turistické oblasti Kladensko – Slánsko dovede návštěvníky na místa s úchvatnými výhledy na údolí řeky Vltavy. Na jejích 8 km byly místo běžných značek použity dřevěné ukazatele. Začíná se v Úholičkách.

Naučná stezka Kouřim, foto: Aleš Otava

Projít pěšky anebo projet na kole se dá naučná Cesta kocoura Mikeše. Na 20 km návštěvníci potkají tabule vztahující se k místům, kde kocour Mikeš prožíval svá dobrodružství. Jsou na nich také úryvky z knížky Mikeš a obrázky Josefa Lady. Cesta vede z Ladovy rodné vsi Hrusice do Říčan.

Naučná stezka Holské rybníky u Rožďalovic v Polabí, dokončená roku 2019, měří necelé 3 km. Prodloužit ji lze o procházku po obnovené cestě k Zámostskému rybníku s názvem Lesní okruh. U zastávek s informačními panely byly instalovány otočné destičky s úkoly pro děti a také lanové prvky, dendrofon, doskočiště a další atrakce.

Naučná stezka Včely a mravenci začíná poblíž spodní stanice lanovky na Monínec a končí u místního hotelu. Na svých 1,5 km seznamuje s informacemi a mnoha zajímavostmi o včelách a mravencích.

Zábavně-naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat si užijí zejména děti, pro něž v příkopu zámku ve Zruči nad Sázavou vznikla. Začíná se v infocentru v přízemí zámku, kde zájemci obdrží knížečku s jednotlivými disciplínami a popisem činností, kterými je například hod sekyrou, rytířský souboj nebo kuželník či lukostřelba.

Naučná stezka Včely a mravenci Monínec, foto: Jan Přerovský

Po přírodních i kulturních pokladech méně známé části Kokořínského dolu návštěvníky provede necelé 2 km dlouhá naučná stezka Poklady Harasova. Jejích šest panelů popisuje přírodní hodnoty lokality. Při vzniku naučné stezky byl kladen důraz na interaktivní stránku tabulí a vstřícnost vůči nejmladším návštěvníkům, pro které je zároveň na stezce připraveno mnoho hádanek.

Naučná stezka Údolím Šembery na Kolínsku zájemce provede krásnou místní krajinou. Kromě dvou panelů o pivovaru na začátku trasy v Českém Brodě a o místním hradišti má stezka lesnické zaměření. Panely jsou doplněny ilustracemi, otázkami pro děti a interaktivními prvky k osahání.

Památník Karla Čapka pro veřejnost připravil Naučnou stezku Karla Čapka se třemi okruhy, dlouhými 2, 7 a 10 km. Online se k nim dají stáhnout také pracovní listy, o stezce vznikl i dokumentární film.

Z Dolního Bousova v Českém ráji se návštěvníci mohou vydat hned na tři naučné stezky. Naučná stezka Okolo Klenice za hrou a poučením provází klidnou krajinou okolí městečka, informační tabule jsou zaměřeny zejména na poznání zdejší přírody. Ke stezce je k dispozici pracovní list.

Akce na týden 8.-14. 8. 2022 

Projděte se Mělníkem s kocourem Švarcíkem (10. 8.)

Regionální muzeum Mělník pořádá naučnou procházku pro rodiny s dětmi. Putování začíná v 9.30 u muzea a vede historickým jádrem Mělníka. Průvodcem bude historik muzea Lukáš Snopek, doprovázený svým zvídavým přítelem (maskotem muzea) Kocourkem Švarcem. Tato dvojice hravou formou, vtipnými dialogy a několika úkoly přiblíží účastníkům minulost města nad soutokem Labe s Vltavou a jeho zajímavosti.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Setkání s netopýry, Vodní dům Hulice (11. 8.)

Ve Vodím domě v Hulicích je připraven program pro celou rodinu na téma netopýři. Součástí setkání bude přednáška zaměřená na anatomii netopýrů, životní cyklus, možnosti jejich obrany a ukázky živých netopýrů, a dále také netopýří výtvarná dílnička nebo promítání filmu pro děti Hurvínek a netopýři.
Více zde: www.vodni-dum.cz

Středočeské kulturní léto je v plném proudu (11. 8., 14. 8.)

V rámci Středočeského kulturního léta se ve středních Čechách odehrává řada kulturních představení. V tomto týdnu to jsou například představení Blbec k večeři na nádvoří vlašimského zámku ve čtvrtek 11. 8., operní árie v podání Marka Žihly v prostorách Muzea Rakovník ve stejný den, anebo v neděli 14. 8. Varieté pro všechny páry rukou v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, koncert kapely Krajanka ve skanzenu v Kouřimi anebo koncert Věry Martinové v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.
Více zde: www.stredoceskekulturnileto.cz 

Hudební festivaly jsou v plném proudu (12.-14. 8.)

Ve dnech 12.-14. 8. si na své přijdou milovníci hudebních festivalů, v těchto dnech se totiž s festivaly ve středních Čechách takřka roztrhl pytel. Chystá se například 13. 8. Kouřimská skála aneb vzpomínka na Petra Muka, 13. 8. Paráda fest v Přírodním amfiteátru Konopiště anebo 13. 8. také 39. ročník Kutnohorské kocábky. Ve dnech 12.-13. 8. proběhne Starák fest v Říčanech u Prahy, ve dnech 12.-14. 8. Repete fest v Rožmitále pod Třemšínem a dne 13. 8. také festival Houšťák v Brandýse nad Labem.

Ochutnej Evropu, Nymburk (13. 8.)

Srpen, září a říjen se ponesou ve znamení pravidelné exploze vašich chuťových pohárků, chystá se totiž festival Ochutnej Evropu, který představí to nejlepší, co evropská kuchyně nabízí. Připraven je i bohatý doprovodný program a soutěže o hodnotné ceny. Zabaví se i nejmenší návštěvníci. Tentokrát se akce koná na prostranství u nymburských hradeb, a to opět v rámci oslav k předsednictví ČR v Radě Evropské unie a pořádá ji Středočeský kraj ve spolupráci se svými partnery a středočeskými městy.

Dny lidové architektury Středočeského kraje u Mělníka (13. 8.)

Středočeský kraj se rozhodl postupně představit v rámci Dnmů lidové architektury pestré bohatství vesnického stavitelství na svém území. Letos se uskuteční již šestý Den lidové architektury v pořadí, a to tentokrát ve Mlýně Vepřek v Nové Vsi u Mělníka v sobotu 13. 8. Součástí celodenního programu bude také udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje. Během následujícího programu proběhne představení brožurky Vodní mlýny na okrese Mělník a výstavy na stejné téma.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

 

zdroj: strednicechy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz