Babinet.cz  /  Tajemno  /  Záhady, na něž je i moderní věda krátká. Pradávné mince, tajuplný meč i tajemný mayský kodex

Záhady, na něž je i moderní věda krátká. Pradávné mince, tajuplný meč i tajemný mayský kodex

23.7.2022 - redakce Babinet.cz

Po celém světě jsou objevovány záhadné artefakty, se kterými si ani moderní doba neví příliš rady. Dodnes záhadami opředené jsou například mince, nalézané od roku 1871 ve Spojených státech amerických během hloubkových výkopů, prováděných v Illinois. V oblasti Lawn Ridge ležela přibližně čtyřicet metrů pod zemí měděná mince, která uvízla na vrtáku při kopání studny. Po deseti letech bylo navíc obdobné platidlo vykopáno znovu, a to v hloubce asi třiceti pěti metrů.

Podle pořadí nánosů badatelé odhadli, že nalezené předměty pocházejí z doby před 200 – 400 tisíci lety. Mince měly tvar jakéhosi mnohoúhelníku, podobnému kruhu s obrázky a neznámými nápisy po obou stranách. Po důkladném ohledání mincí se zjistilo, že vzhledem k jejich rovnoměrné tloušťce musely velice pravděpodobně projít válcovnou a následně byly zřejmě odstřiženy strojními nůžkami…

ilustrační foto: Pixabay

V roce 2011 byl v jižním Norsku, na lokalitě Langeid v regionu Setesdal, nalezen zcela mimořádně zdobený meč. Jeho datace byla přibližně určena do počátku 11. století, kulturně tedy meč spadá do pozdní doby Vikingů. Tato zbraň má velmi tajemné zdobení a symboliku. Samotné zdobení je vyvedené ve zlatě, které je i ve vikinském prostředí mimořádně cenné. Až doposud si tento meč stále zachovává jistý punc tajemnosti, protože nenabízí jednoznačné vysvětlení.

Ornamenty meče obsahují opakující se motivy kříže. Zároveň se v nich zrcadlí také i starší, předkřesťanský výtvarný styl. Vše navíc doplňují i písmena latinské abecedy. Význam jednotlivých písmen není zcela jasný, je však pravděpodobné, že souvisí s křesťanstvím – písmeno X se i v latinském prostředí používalo po vzoru Řeků pro Krista (Xristos). Písmeno S, připomínající runu, by v křesťanském kontextu mohlo znamenat Salvator, R by pak značilo Rex. S jistotou však nevíme stále nic… Meč se dnes nachází v muzeu v Oslu.

ilustrační foto: Pixabay

Mnoho otázek vzbuzuje rovněž i tajemný mayský kodex, zhotovený z česaných sisalových vláken, pokrytých tenkou vrstvou lepidla či škrobu, o němž se archeologové domnívají, že vznikl někdy mezi lety 600 – 900 našeho letopočtu, a to v oblasti Cholula. Někteří jiní archeologové odhadují dokonce dobu vzniku tohoto dokumentu do období již 200 – 500 našeho letopočtu. Analýza textilií potvrdila, že skutečně vznikl několik století před příchodem španělských dobyvatelů.

ilustrační foto: Pixabay

Již na základě prvotního překladu bylo odhaleno, že obsah tohoto kodexu vykazuje paralely k příběhu o Ježíši Nazaretském. Kdo však mohl navštívit Maye ještě před příchodem Španělů? Možná mají pravdu neortodoxní badatelé, kteří tvrdí, že se do Nového světa snad i náhodně mohli dostat dřívější misionáři. Vysvětlovalo by to rovněž také i skutečnost, že domorodci se při příchodu Španělů dobyvatelům klaněli jako bohům a nepomýšleli na žádný odpor…

napsal Petr Matura

zdroje: Almanach tajemna, wikipedia.org.aj.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz