Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemná alchymistická dílna stávala v centru Prahy. Navštěvoval ji i Rabbi Löw, tvůrce Golema

Tajemná alchymistická dílna stávala v centru Prahy. Navštěvoval ji i Rabbi Löw, tvůrce Golema

30.6.2022 - redakce Babinet.cz

Rabbiho Jehudu zná snad každý divák filmu Císařův pekař pod známějším jménem Rabbi Löw. Tento na svoji dobu velmi vzdělaný muž vstoupil do pověstí zejména jako tvůrce legendárního Golema, ale jeho záběr byl velmi široký.

Narodil se v polské Poznani, avšak velkou část života strávil v českých zemích. Nejprve vykonával funkci hlavního rabína v Mikulově na Moravě a posléze začal působit v Praze.

V pražském židovském městě založil školu Talmudu. Na místě této školy dnes stojí Klausova synagoga.

Z výstavy Cesta života - Rabi Löw | foto: Správa Pražského hradu / Židovské muzeum v Praze

Rabbi Löw však byl také věhlasným alchymistou a zabýval se mimo jiné také tvorbou umělého stvoření člověka. V alchymii je umělý člověk nazýván homunculus. Rabbi prý měl jednou ve snu vizi, jak takovou bytost stvořit. Ve snu mu bylo sděleno, že tato umělá bytost ochrání židovské obyvatelstvo na Starém Městě. Proto zbožný rabín neváhal, ihned druhý den se vydal k Vltavě a začal vytvářet umělého člověka. Za pomoci čtyř elementů a vložením šému (magického svitku) do úst Golem ožil.

Skrze šém byl Golem ovládán a vykonával různé úkoly. Jeho vyjmutím byl pak Golem uspáván. Někdy však umělé stvoření nepochopilo zcela přesně zadaný úkol - a pak například místo dřeva na oheň přineslo celý strom. Jednou v sobotu však Rabbi Löw na šém zapomněl, Golem se obrátil proti svému stvořiteli a začal ničit vše kolem sebe. Proto se zbožný rabín rozhodl Golema uspat navždy, zničit šém a jeho tělo uložit na půdě Staronové synagogy v Praze.

Přesné a celé znění pověsti si jistě každý může dohledat. O tom, že Golem nepatří jen do pověstí a pohádek, bylo přesvědčeno mnoho inteligentních mužů. Golema hledal například také i novinář Egon Erwin Kisch a v devadesátých letech dvacátého století pátral na půdě Staronové synagogy i náš legendární, předčasně zesnulý záhadolog Ivan Mackerle, kterému se podařilo získat povolení k průzkumu půdy v synagoze. Ani s na svoji dobu moderními přístroji však Ivan Mackerle na půdě Golema nenalezl. Existují však i další místa, kde by Golem mohl být uložen. Český mystik Robert Nový má například názor, že Golem je pohřben na Židovských pecích v Praze.

V naší moderní době Golem stále více připomíná spíše jakéhosi robota a existence této umělé bytosti je pro nás zřejmě uvěřitelnější než pro naše předky. Možná kabala a alchymie ukrývají mnohá další zapomenutá tajemství.

O tom, že se Rabbi Löw aktivně alchymií zabýval, svědčí i existence domu, který dodnes můžeme navštívit v Haštalské ulici v Praze 1. Za vlády Rudolfa II. byla přední část domu využívána jako lékárna a jen zasvěcení věděli, že v zadní části domu se nachází alchymistická studovna. Knihovna ve studovně skrývá tajný vchod do podzemí a skutečných alchymistických laboratoří. Z laboratoře vedly tři únikové chodby a laboratoř měla nejméně dvě patra.

Z roku 1579 pochází písemný popis záhadného jevu. Pozorováno prý údajně bylo ohnivé kozí spřežení, které se vyskytovalo v okolí domu. Nejednalo se spíše o nějaký jev, který provázel alchymistické práce ve zdejším sklepení?

Tajný vchod byl zřejmě zazděn při rekonstrukci domu po požáru v roce 1689. Dům jako kdyby chránila neznámá, neviditelná moc. Na přelomu 19. a 20. století byl zahrnut do asanačního plánu židovského města a z neznámých důvodů byla demolice zastavena, a to i přes skutečnost, že historicky významnější stavby byly zbořeny.

V roce 2002 se při povodních propadla ulice, pod kterou vedla tajná chodba z alchymistické dílny směrem na Staroměstské náměstí. Senzibilové tvrdí, že dům chrání silná pozitivní energie, která se koncentruje v okolí domu. Archeologové také zjistili, že okolo domu se kdysi nacházelo významné pohřebiště králů.

Někteří badatelé jsou toho názoru, že se jedná o zbytky magických sil, které Rabbi Löw použil při oživování již zmíněného Golema. Ať už je pravda jakákoliv, je jisté, že Rabbi, který určitě měl schopnosti senzibila, si vybral dokonalé místo, které odolá zubu času.

Dnes máme po staletích možnost toto místo navštívit a ponořit se tak do zcela jiného vnímání světa. Je také možné, že dům ještě nevydal všechna svá tajemství, stejně jako celé území Nového Města, kde se prý nacházelo ještě více utajených alchymistických laboratoří.

napsal Petr Matura

Zdroj: Wikipedie, praguecityline.cz, idnes.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz