Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Skanzeny a lidová architektura ve středních Čechách: nikdy jí není dost!

Skanzeny a lidová architektura ve středních Čechách: nikdy jí není dost!

10.5.2022 - redakce Babinet.cz

Vydejte se na výlet do středočeských skanzenů a přijďte na kloub dávným tradicím a řemeslům. Kde jinde tak učinit než právě v autentickém prostředí chalup, roubených stavení a zápraží v takových skvostech, kterými jsou středočeské skanzeny? A nejen ty!

Přerov nad Labem, interiér chalupy: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

V interiéru všech sedmi chalup ve skanzenu v Přerově nad Labem můžete přihlížet scénkám ze života našich předků i starým zvykům a obyčejům, vztahujícím se k různým období roku. V současné době muzeum v přírodě na ploše dva hektary zdobí bezmála čtyřicet objektů lidové architektury, mezi nimiž je i staročeská chalupa, špýchary, stodoly či kaplička. Přeneste se v čase a ocitněte se v době dávno minulé, možná trochu zapomenuté a rozhodně svérázné a jedinečné.

Tradice můžete příjemně poznávat také v Kouřimi. Tamější Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních i severních Čech, a je tak jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem u nás. Atmosféra skanzenu se navíc neustále obměňuje v návaznosti na cyklu ročních dob a příslušných lidových obyčejů. Už vyrážíte?

Skanzen Muzeum lidových staveb v Kouřimi: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Jako by tu stály odjakživa! Tak na vás budou působit cenné památky venkovské architektury ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram. Všechny do jednoho dokládají vývoj rodinného domu od poloviny 17. do počátku 20. století. Přírodní areál leží v údolí potoka, kam byly citlivě zakomponovány usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářská stavení i další mimořádné objekty. Potkáte sloupový holubník i včelín. A mnoho dalšího.

Na Slánsku byla řada hodnotných vesnických staveb zcela zdevastována v období socialismu. Výjimkou v regionu je vesnice Třebíz, kde byl zachráněn Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou, který dal základ Národopisnému muzeu Slánska v Třebízi. Třebíz tak patří k vesnicím, kde se úspěšně podařilo zapojit muzeum v přírodě do prostředí živé vesnice s výjimečně dochovanou památkově hodnotnou zástavbou. Už jste si ho stihli prohlédnout?

Protože památky lidového stavitelství se nikdy neokoukají a stará řemesla a tradice neomrzí, je dost možné, že se budete poohlížet po dalších výletních cílech, jen co si všechny čtyři středočeské skanzeny obhlédnete. Co takhle vyrazit do Hamousova statku ve Zbečně za vůní čerstvě upečeného chleba? Chcete-li být svědky pečení, vydejte se do této malé, o to však cennější památky lidové architektury v sobotu. Ať už přijedete kdykoliv, prozkoumáte selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi a sýpkou, stodolou, černou kuchyní i výměnkem. 

Nosálov: foto Good Agency s. r. o.

Anebo se vypravte na toulky Kokořínskem a Českým rájem, kde roubenky hrdě stojí skoro v každé vesnici. Pokud vás příliš nelákají umělé návsi ve skanzenech, autentické prostředí na severu středních Čech, kde se navíc roubenky snoubí s krásou pískovcových skal a starobylých hradů, pro vás bude tím pravým ořechovým.  Jen na Kokořínsku, kde je doslova každá druhá ves či osada vyhlášena vesnickou památkovou zónou, si vaše srdce získají roubená stavení v Jestřebicích, Vidimi, Střezivojicích, Olešnu, Nosálově, Nových Osinalicích nebo v Dobřeni. A kam se za roubenkami vydat v Českém ráji? Třeba do Loukova, Vesce u Sobotky, Střehomi anebo do romantického Mužského.

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz