Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Udělejte si výlet do Lidic. Co vás čeká na místě vyhlazeném přesně před 80 lety?

Udělejte si výlet do Lidic. Co vás čeká na místě vyhlazeném přesně před 80 lety?

10.5.2022 - redakce Babinet.cz

Kdy jindy navštívit Lidice než právě teď? Naplánujte si výlet do středních Čech v době, kdy si s pokorou připomínáme 80 let od vyhlazení této obce, označované za nevinnou oběť druhé světové války. Psal se 10. červen roku 1942, kdy byla srovnána se zemí, 173 mužů zastřeleno a místní ženy a děti odvezeny do koncentračních táborů. Přečtěte si, co vše uvidíte v Památníku Lidice na místě zkázy i nedaleko, tam, kde navzdory všemu vznikly Lidice nové.

Pomník 82 lidických dětí, věnovaný všem dětským obětem druhé světové války: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Historii, kterou bychom zapomínat neměli, si osvěžte na pietním místě přesně tam, kde Lidice stávaly. Minulost pocítíte a poznáte v budově muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni… Součástí areálu Památníku Lidice je také síň In Memoriam. Její prostor je využíván k tematickým výstavám, stejně tak jako síň Pod Tribunou.

Při pohledu na zdejší umělecká díla mrazí v zádech. Stěžejním dílem osazeným na pietním území je pomník 82 lidických dětí, které zahynuly v plynových vozech v Chelmnu. Autorka Marie Uchytilová jej věnovala všem dětským obětem druhé světové války. Na pietním území dále stojí socha truchlící ženy u hrobu lidických mužů a socha matky s dítětem u základů původní školy. Obě díla pocházejí z dílny Bedřicha Stefana. U základů bývalého kostela uvidíte sochu ženy, chránící si obličej před plameny, jejímž autorem je Karel Lidický. Za sousoším chlapce s děvčetem od Karla Hladíka, které nese název Mír, se vypravte do Růžového sadu.

Růžový sad: foto Radek Mica

Rozkládá se mezi novými a starými Lidicemi a zdejší růže v počtu více než 24 000 keřů symbolizují lidické muže, ženy a děti. V roce 2015 získal sad v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. Světová federace růžových společenství mu ve stejném roce udělila i nejvyšší možné ocenění Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě.

Po pěti letech od tragédie byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Jaké domy se tu tenkrát stavěly? To uvidíte na vlastní oči, zamíříte-li s průvodcem do rodinného domu s popisným číslem 116. Památník Lidice v něm v autentických prostorech ukazuje stálou expozici Stavíme nové Lidice. Nedaleká Lidická Galerie, která rovněž vybízí k návštěvě, vystavuje dary Lidicím od umělců z celého světa.

Navštivte Památník Lidice a s pokorou si připomeňte krutou kapitolu naší historie.

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz