Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Historické akce ve středních Čechách

Historické akce ve středních Čechách

9.5.2022 - redakce Babinet.cz

O oblibě historických akcí nejen ve středočeských městech svědčí mimo jiné fakt, že mnohé z nich se konají pravidelně už celé roky. Snad k tomu vybízí i historický náboj našich královských měst, které slavnostem propůjčují jedinečnou nezaměnitelnou kulisu. Mnohé ze středočeských historických akcí připomínají zdejší významné historické milníky, události a osobnosti. Ty nejbližší se odehrají ve Slaném a v Kolíně či ve Velvarech. Následovat bude královský pochod z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, Slavnost královny Johanky v Rožmitále pod Třemšínem, Středověká Okoř anebo připomínková akce bitvy císařských a pruských vojsk u Křečhoře. O prázdninách se uskuteční Středověký festival u tvrze v obci Mrač, Historické slavnosti ve Zruči nad Sázavou a následně v září také Příbramská svatohorská šalmaj.

fotografie: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Dobové kostýmy, řinčení zbraní, hluk na jarmarku, tanec do rytmu dobové hudby, kejklíři a dobrá nálada. Historické akce na sebe nenechávají dlouho čekat. Některé letos již proběhly, řada dalších se chystá. V sobotu 21. 5. se například odehrají Husitské slavnosti ve Slaném a na stejný dne si skupina historického šermu Páni z Kolína na kolínské jízdárně připravila Válku růží. Další královské město Velvary si při celodenních slavnostech s bohatým programem, rytířským turnajem na koních i hostině dne 29. 5. připomene výročí 540 let od svého povýšení na královské město roku 1482.

Přestože se v roce 2022 neuskuteční oblíbený průvod císaře Karla IV. z Radotína na Karlštejn, chybět v letošním seznamu historických akcí nebude druhá větev průvodu, nazvaná Poselstvo vévody bavorského, která proběhne ve dnech 4.-5. 6. Oblíbená Slavnost královny Johanky v Rožmitále pod Třemšínem se letos uskuteční 18. 6. Přinese královnin velkolepý průvod, jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnoho dalšího. Královské stříbření Kutné Hory bylo naopak pro letošní rok zrušeno a uskuteční se opět až v roce 2023. Na 11. 6. se chystá také celodenní akce Královská Okoř anebo ve dnech 17.-19. 6. připomínková akce k výročí bitvy u Křečhoře nedaleko Kolína, kde se 18. 6. 1757 střetla císařská a pruská vojska, což mělo hluboký historický dopad i na evropské dějiny.

Středověký festival u tvrze v obci Mrač letos 30. 7. opět přinese hned dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a druhou ze třicetileté války. Zámecký park ve Zruči nad Sázavou již tradičně ožije letos dvaadvacátým ročníkem Historických slavností, stane se tak 6. 8. Následovat bude, kromě jiných akcí, dne 10. 9. Příbramská svatohorská šalmaj: den plný dobové hudby, tance, divadla a řemesel.

Historické akce jsou velmi oblíbené a vzbuzují stále větší zájem účastníků všech věkových kategorií o českou historii. „Chcete-li se v minulosti přenést ještě dál než do středověku, navštivte 20. května Nové Strašecí. Pořádá se tam Den s Kelty, který každoročně připomíná výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta z Mšeckých Žehrovic, letos se slaví již 79. výročí,“ radí Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Slavnosti královny Johanky: foto Pavel Kotal

Akce na týden 9.-15. 5.  

Festival Dva písaři v Knihtiskárně v Kutné Hoře (13.-15. 5.)

V Kutné Hoře se ve dnech 13.-15. 5. uskuteční víkendový festival pro milovníky ručního psaní a papíru. Na programu má dvě desítky dílen a workshopů, kde mohou účastníci proniknout do tajů kaligrafie, knihařství a papírové tvorby. V „papírové laboratoři“ bude možné vyzkoušet si, co papír umí. Na papírovém trhu bude možné nakoupit výrobky malých českých papírníků a ilustrátorů.
Více zde: www.dvapisarifest.cz

Pochod jarním Českým krasem (14. 5.)

Tradiční Pochod jarním Českým krasem se uskuteční v sobotu 14. 5. Letošní 48. ročník odstartuje v Berouně u TJ Lokomotiva Beroun. Na výběr budou trasy dlouhé 15, 20, 25, 35 a 50 km.
Více zde: www.mojespolky.cz

Řemeslný workshop v Muzeu města Mnichovo Hradiště (14. 5.)

V městském muzeu v Mnichově Hradišti probíhá výstava Ten umí to, a ten zas tohle… Poznejte řemesla, řemeslníky a jejich výrobky, spjaté s historií města. Na 14. května je připraven řemeslný workshop. Vyzkoušíte si svou zručnost při technice drátování, v kovárně na kovadlině si vyrobíte podkovu, nahlédnete pod ruce zkušené pletařce orobince i mistru houslaři, budete moci obdivovat a na místě zakoupit výrobky místní včelařky a dalších řemeslníků.
Více zde: www.mnhradiste.cz

Karlštejnský pivní festival v podhradí (14. 5.)

V podhradí Karlštejna se dne 14. 5. uskuteční pivní festival. Účastníci se mohou těšit na školu čepování piva, umělecké bednáře, kapelu Realita, soutěže, slavnostní naražení soudku Plzeňského Prazdroje, kapelu Green Day Prague Idiots, vyhlášení soutěže o nejpopulárnější pivo festivalu, pop-rockovou kapelu Botox a spoustu dobrého piva.
Více zde: www.mestys-karlstejn.cz

Zahájení turistické sezóny v Zooparku Zájezd (14.-15. 5.)

V Zooparku Zájezd na Kladensku je připraven dvoudenní bohatý program při příležitosti zahájení hlavní turistické sezóny. Účastníci se mohou těšit na skákací hrad a vzduchovou trampolínu, malování na obličej a tvořivou dílničku, jízdu na poníkovi Cipískovi, komentované krmení lemurů, sokolnickou ukázku v amfiteátru, komentované krmení velbloudů, komentované krmení surikat, živou hudbu a další lákadla.
Více zde: www.zoopark-zajezd.cz

Rodinná neděle Veltrusy (15. 5.)

Přijměte pozvání na Rodinnou neděli na zámku Veltrusy, která se uskuteční 15. 5. Těšit se můžete na speciálně upravené prohlídky pro děti jakéhokoliv věku v severozápadním křídle zámku. Ke vstupence na jakýkoliv prohlídkový okruh zámku bude navíc zdarma vstup do zámeckého Laboratoria, kde se rovněž uskuteční komentované prohlídky.
Více zde: www.zamek-veltrusy.cz

Akce na týden 16.-22. 5.  

Muzejní noc nejen v Mladé Boleslavi, Hulicích a Mnichově Hradišti (20. 5.)

Pod hlavičkou celostátního Festivalu muzejních nocí se 20. května uskuteční například Mladoboleslavská muzejní noc. Bohatý program čeká návštěvníky na místním hradě, ve ŠKODA muzeu, v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha, ve Sboru českých bratří, v Galerii Pod věží i v městském paláci Templ. Ve Vodním domě v Hulicích je připraven večerní program zaměřený na netopýry. V Mnichově Hradišti nese muzejní noc podtitul Skrytá místa Mnichova Hradiště III. Představí skrytá místa jako radnici, divadlo, poštu a „Hrozen“.
Více zde: www.kulturamb.cz, www.vodni-dum.cz, www.mnhradiste.cz

Den s Kelty Nové Strašecí (20. 5.)

Muzeum Nové Strašecí pořádá v pátek 20. května celodenní tradiční Den s Kelty, kterým každoročně připomíná výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Odehraje se v muzeu a jeho okolí. Pro letošní 79. ročník je připraven celodenní program pro celou rodinu s tématem „Hroby válečníků“.
Více zde: www.muzeumtgm.cz

Formanův nejen filmový festival (20.-22. 5.)

Na počest nedožitých 90 let svého slavného rodáka Miloše Formana uspořádá Čáslav ve dnech 20.-22. 5. festival s promítáním filmů, přednáškami, besedami s pamětníky, koncerty, workshopy i průchozími dílnami pro každého. Odehraje se v kině Miloše Formana, v Dusíkově divadle i jinde ve městě, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a přihlížející budou hádat jejich názvy.  
Více zde: www.formanovacaslav.cz

Slavnostní zahájení 114. lázeňské sezóny v Poděbradech (20.-22. 5.)

V lázeňském parku v Poděbradech se ve dnech 20.-22. května uskuteční slavnostní zahájení letošní již 114. lázeňské sezóny ve městě. Již tradičně se bude zahajovat ranní bohoslužbou, slavnostním průvodem spojeným s trubači, žehnáním pramenům, kolonádními koncerty např. v podání Velkého dechového orchestru Mělník s vystoupením ADELE v podání Kristy Live Bandu. Chybět nebude bohatý doprovodný program.
Více zde: www.lazne-podebrady.cz

Pochod Praha-Prčice (21. 5.)

Letošní již pětapadesátý ročník nejproslulejšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice se uskuteční v sobotu 21. května. Pochod má několik tras různých délek, některé jsou připraveny také pro cyklisty a vozíčkáře. Všichni účastníci po úspěšném zdolání trasy získají tradiční suvenýr v podobě botičky.
Více zde: www.praha-prcice.cz

Rozkvetlý Štiřín – den otevřených dveří (22. 5.)

Zámek Štiřín pořádá den otevřených dveří a otevírá své brány veřejnosti v neděli 22. května. Návštěvníci se mohou těšit na procházku jedinečným rozkvetlým anglickým parkem s golfovým hřištěm, nahlédnutí do honosných zámeckých salonků i na doprovodný program s dobrým jídlem a zábavou.
Více zde: www.stirin.cz

 

zdroj: strednicechy.cz

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz