Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Velikonoční akce ve středních Čechách plné tradic

Velikonoční akce ve středních Čechách plné tradic

12.4.2022 - redakce Babinet.cz

K období Velikonoc patří kromě tradic a hodování také velikonoční trhy a ve středních Čechách i mnoho pořádaných akcí. Letošní nabídka velikonočních akcí plných ukázek tradičních zvyků, řemeslných výrobků a jarní atmosféry je bohatá. Skanzeny seznamují s tím, jak sváteční období prožívali naši předkové. Vyzkoušet si pletení pomlázky, zdobení vajíček i pečení jidášů mohou návštěvníci například v Hornickém domku, součásti Hornického muzea Příbram. Na mnoha místech se pořádají výstavy a tvořivé dílny. Ve velkém se Velikonoce budou slavit při akci Knížecí Velikonoce na Křivoklátě. Na trhy lze vyrazit například do Poděbrad.

fotografie: se svolením Středočeské centrály cesntovního ruchu

S tím, jak slavili Velikonoce naši předkové, seznamuje Muzeum lidových staveb v Kouřimi při svých národopisných programech. Bílou sobotu doprovodí tradiční chození s Jidášem, Boží hod velikonoční tradiční koulení vajec. Ukázky zvyků a rukodělných činností přímo v autentickém prostřední chalup a dvorků připravil také skanzen ve Vysokém Chlumci, a to ve dnech 14.-17. dubna.

Za velikonoční náladou a inspirací lze vyrazit do Příbrami a poboček místního Hornického muzea. V Muzeu zlata Nový Knín proběhne 17. dubna prodejní výstava výrobků spojených s Velikonocemi, doplněná výstavou historických velikonočních dobových pohlednic. Již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domu se odehraje na Březových horách. Příchozí budou mít ve dnech 14.-17. dubna příležitost seznámit se s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.

Ve velkém se bude slavit 15.-17. dubna na královském hradě Křivoklát, kde se odehrají Knížecí Velikonoce. Již tradičně jsou spojeny s pestrým programem pro celou rodinu a širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku. Letošní novinkou bude vystoupení Dámy v sedle, opakované každý den.

Velikonoční pomlázka: Czechtourism/Vendula Burgrová

Výběr velikonočních akcí ve středních Čechách je velmi pestrý. V Hulicích ve Včelím světě si zájemci mohou 15.-16. dubna namalovat kraslice včelím voskem. Tvořivý bude 15. duben také v Dobrovických muzeích, kde se uskuteční dílničky tradičního malování kraslic i netradičními technikami. V Huti František v Sázavě bude 16. dubna možné vyzkoušet si rytí a malování skleněných vajíček a mnoho dalšího, uskuteční se i velikonoční trh. Velké velikonoční trhy se odehrají od 15. do 17. dubna také na Jiřího náměstí v lázeňském městě Poděbrady.

Jarní rituály čekají 16.-17. dubna v Levandulovém údolí v Chodouni. O tradicích a zvycích se tam návštěvníci dozvědí na jarní stezce pro dospělé i děti. Na hradě Týnec nad Sázavou je velikonoční program připraven na 17. dubna. Velikonoce u Thurn Taxisů na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň v podobě speciálních velikonočních prohlídek se konají téměř po celý měsíc až do 24. dubna.

V době Velikonoc se ve středních Čechách odehraje také řada akcí, které sice se svátky přímo nesouvisejí, ale mohou být skvělým tipem k jarnímu výletu. „Na Kolínské řepařské drážce o Velikonocích opět vyjedou vlaky tažené parní lokomotivou. Na Hradě Okoř zase Velikonoce oslaví královským rytířským turnajem,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Akce na týden 11.-17. 4. 2022

Velikonoce v hornickém domku (14.-17. 4.)

Již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domku se uskuteční v hornickém domku na Březových horách, který je součástí Hornického muzea Příbram. Návštěvníci se seznámí s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Bude možné vlastnoručně si vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem anebo třeba i paličkování.
Více zde: www.muzeum-pribram.cz   

Velikonoce ve středočeských skanzenech – Kouřim a Vysoký Chlumec (14.-17. 4.)

Muzeum lidových staveb v Kouřimi pořádá sérii národopisných programů souvisejících s Velikonocemi. Dne 16. dubna proběhne Bílá sobota, spojená s chozením s Jidášem, a 17. dubna Boží hod velikonoční, doprovázený mimo jiné tradičním koulením vajec. Jak se Velikonoce slavily na venkově ve středním Povltaví zjistí návštěvníci skanzenu ve Vysokém Chlumci, a to od 14. do 17. dubna. Těšit se mohou na ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností přímo v autentickém prostředí chalup a dvorků. Akce se koná v rámci oslav 20 let od otevření skanzenu pro veřejnost.
Více zde: www.skanzenkourim.cz, www.muzeum-pribram.cz

Včelí svět slaví Velikonoce a tvořivé dílny v Dobrovických muzeích (15.-16. 4.)

Ve Včelím světě v Hulících proběhne 15. a 16. dubna akce s názvem Včelí svět slaví Velikonoce. Návštěvníci si budou moci mimo jiné namalovat včelím voskem kraslice. Dne 16. dubna se dílničky tradičního malování kraslic i méně tradičními technikami uskuteční také v Dobrovických muzeích. Jsou vhodné i pro menší děti.
Více zde: www.vcelisvet.cz, www.dobrovickamuzea.cz

Velikonoční trhy Poděbrady (15.-17. 4.)

Po dvouleté pauze se na Jiřího náměstí v Poděbradech uskuteční velikonoční trhy, a to od pátku 15. do neděle 17. dubna. Návštěvníci se mohou těšit na desítky stánků se skvělým jídlem a pitím a širokým sortimentem originálních řemeslných produktů. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny dobové atrakce a tvořivé dílničky.
Více zde: www.lazne-podebrady.cz

Velikonoce na Kačině (15.-18. 4.)

Velikonoce na zámku Kačina již tradičně představí zvyky a tradice. Letošní novinkou je venkovní hra pro celou rodinu. O historii Velikonoc, zvycích a tradicích, včetně těch zapomenutých, se účastníci dozvědí při velikonočních prohlídkách zámku. V jeho interiéru navíc naleznou velikonoční symboly a výzdobu. Lákadlem pro rodiny s dětmi bude rodinná hra Hledání obřích vajíček, do které se mohou zapojit všechny věkové kategorie. Zámecká kavárna si pro návštěvníky připravila velikonoční menu.
Více zde: www.nzm.cz

Velikonoce na Františku ve sklářské huti v Sázavě (16. 4.)

V Huti František v Sázavě se uskuteční velikonoční rodinná akce, jejíž součástí budou trhy s originálním zbožím, ukázka sklářského řemesla v akci, foukání a rytí skla, vinutí perel a workshopy. Probíhat bude pískování skla, korálkování, malování vajíček, zdobení perníčků a pletení pomlázek. Chybět nebude vystoupení kouzelnice Renaty.
Více zde: www.cestyskla.cz

Akce na týden 18.-24. 4. 2022 

Výstava Do Nového světa! v památníku Antonína Dvořáka (od 21. 4.)

V památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami dube až do října možné vidět výstavu pojmenovanou Do Nového světa! Věnuje se vztahu slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka a také spisovatele Josefa Václava Sládka k Americe. Oběma jim byl společný zájem o Ameriku, kterou měli oba možnost procestovat a strávit v ní několik let života. Cesty obou mužů nesou řadu společných motivů, zejména zájem o kulturu indiánů či intenzivní kontakty s českými krajanskými komunitami.
Více zde: www.antonindvorak.cz

Výstava Regiony České republiky v Lysé nad Labem (21.-24. 4.)

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne 21. ročník veletrhu cestovního ruchu. Návštěvníci získají mnoho tipů na výlet, ochutnají lokální delikatesy, budou mít možnost účastnit se cestovatelských přednášek a prohlédnou si cestovatelské výstavy.  Děti si namalují cestovní kamínky. Součástí bude vystoupení folklorních souborů, ochutnávka piva a vína, možnost projet se na elektrokole nebo si prohlédnout hausbóty.
Více zde: www.vll.cz 

Slavnostní otevření nové expozice Archevita – stopami věků (22.-24. 4.)

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevírá nohou multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků. Umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Do děje budou návštěvníci vtaženi za pomoci projekcí, hologramů a virtuální reality. Slavnostní otevření proběhne jako celovíkendová akce od 22. do 24. dubna.  
Více zde: www.archevita.cz  

Bitva Libušín (23. 4.)

Dne 23. dubna se uskuteční akce s názvem Bitva Libušín. Jde o největší český středověký festival historických bitev, založený už roku 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. Proběhne jako vždy poblíž středověkého hradiště a pod horou zasvěcenou svatému Jiří, patronovi rytířů. Součástí je doprovodný program pro celou rodinu.
Více zde: www.bitvalibusin.cz

Den Země ve skalním obydlí Lhotka (23. 4.)

Ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka je při příležitosti Dne Země připraven přírodovědný program s obojživelníky. Chybět nebude sokolník, komentovaná prohlídka skalního obydlí ani muzejní dílnička.   Skalní obydlí ve Lhotce je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Spravuje ho Regionální muzeum Mělník.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz 

Den Země v muzeu v Jílovém u Prahy (23. 4.)

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy zve na akci s názvem Den země v muzeu. Zejména na děti čeká tematické tvoření, při kterém se naučí, že recyklovat se vyplatí. Součástí je také hra Objevování přírody a mnoho soutěží. Akce se koná při příležitosti Dne Země a proběhne od 9 do 15.30 hod. 
Více zde: www.muzeumjilove.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz