Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Ve středních Čechách se s novou sezonou otevírají nové expozice

Ve středních Čechách se s novou sezonou otevírají nové expozice

28.3.2022 - redakce Babinet.cz

Nejen středočeská muzea přicházejí v nové sezóně s novými expozicemi. Novinky se chystají na zámku v Dobříši či na Konopišti anebo v muzeích v Roztokách u Prahy, Netvořicích anebo v Jesenici. K návštěvě láká expozice v Památníku Františka Hrubína v Lešanech či pamětní síň Dr. Alice G. Masarykové v Lánech. Návštěvníky skanzenu ve Vysokém Chlumci průvodce nově provede obytným domem z Řikova. Návštěvníci si letos také naplno užijí expozice vzniklé v posledních letech ovlivněných pandemií koronaviru a souvisejícími omezeními, zabraňujícími návštěvě. Novinky se plánují také jinde ve středních Čechách.

 

foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo unikátní multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která návštěvníkům umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše bude podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou. Slavnostní otevření proběhne jako celovíkendová akce od 22. do 24. dubna.

Od května letošního roku se návštěvníkům otevře nedávno obnovený francouzský park s oranžerií v Dobříši. Momentálně se v ní nachází výstavy Voda a Les, které mají sloužit hlavně dětem a obrazově a hravě jim vysvětlovat vodohospodářství a lesnictví kraje. V Oranžerii zároveň vznikne galerie manželky tvůrce legendárního krtečka Emilie Milerové. Stávající expozice na samotném zámku je aktuálně uzavřená z důvodu rekonstrukce prostor a prohlídkového okruhu.

Na zámku Konopiště jsou letošní novinkou večerní prohlídky Šlechtické zábavy a slavnosti. Představí, jak trávila aristokracie volný čas v nejzajímavějších prostorách zámku, včetně těch, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné. Netradiční prohlídky budou probíhat každou druhou středu od dubna do konce listopadu.

Na nově zrekonstruovanou expozici se návštěvníci mohou těšit v Městském muzeu v Netvořicích, zpřístupněna bude od května letošního roku. Naplno bude možné prozkoumat nově vybudovanou expozici ve Vlastivědném muzeu v Jesenici, pobočce Muzea T. G. M. Rakovník. Poprvé se představila již v roce 2020, návštěvnost byla ovšem omezena. V úvodu seznamuje s obdobím pravěku, hlavní část je následně věnována místním středověkým hrádkům a tvrzím. Nese název Poklady středověkých tvrzí a hrádků Jesenicka. Další a tentokrát zcela nová expozice v muzeu nese název Příroda a lidé na Jesenicku. Zpřístupněna je od 24. března letošního roku.

Od 28. května bude po proběhlé rekonstrukci slavnostně otevřena pamětní síň Dr. Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech. Je zařízením Muzea T. G. M. Rakovník a spravuje ji jeho lánská pobočka.

Letos je rovněž otevřena obnovená expozice v Památníku Františka Hrubína v Lešanech, kde slavný básník prožil své dětství. Věnuje se jeho životu a dílu. Do pamětní síně se vstupuje poutačem ve tvaru velkého leporela s textem Hrubínova rukopisu Lešanských jesliček. Hlavní sál lemují prostorové moduly s průřezem jeho díla. Výrazným prvkem expozice je dřevěný stůl s fotografiemi a dokumenty z rodinného archivu. 

Při komentované prohlídce skanzenu ve Vysokém Chlumci se návštěvníci nově dozvědí mnoho zajímavých informací v prostorném roubeném domě z Řikova, který byl do skanzenu přenesen roku 2020 a dnes je nejstarším obytným objektem v areálu. V rámci volné prohlídky bude zpřístupněna také expozice v kovárně z Počepic. Je v ní funkční výheň, historické kovadliny a expozice kovářského řemesla.

Tipem k dubnovému výletu může být také návštěva Sázavského kláštera, a to zejména jeho neorenesanční věže a gotického sklepení. Tyto prostory totiž budou od června procházet rekonstrukcí, a tak si správa kláštera připravila jejich speciální prohlídky ještě za stávajícího stavu. V rámci prohlídek budou představeny i plány do budoucna,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Akce na týden 28. 3.-3. 4. 2022

Nové výstavy v Českém muzeu stříbra (od 1. 4.)

Několik nových výstav bude od 1. 4. k vidění v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře. Na Hrádku to budou výstavy Česká vrcholná gotika v modelech a Dva sochaři a fotograf – díla Jiřího Kašpara, Jiřího Kašpara ml. a Andreje Barly. V Kemenném domě bude možné vidět výstavy Průzkum stříbrných dolů kutnohorských a Čaj a stříbro. V Tylově domě se chystá výstava fotografií Miroslava Perného. 
Více zde: www.cms-kh.cz 

Komentovaná vycházka údolím Berounky (2. 4.)

V sobotu 2. 4. se uskuteční další komentovaná vycházka údolím Berounky. Muzejní edukátoři Pavel Bokr a Jana Šuchmová vezmou návštěvníky na geologicko-historickou vycházku podél řeky, představí pradávné sopky, zdejší jeskyně a naleziště zkamenělin, staré brody, lomy, mlýny, dopravní stavby a další málo známé skutečnosti. Trasa povede po cyklostezce mezi Berounem a Srbskem.
Více zde: www.muzeum-beroun.cz

Výstava Přátelství i ve zlých časech v Památníku Karla Čapka (od 2. 4.)

V nouzi poznáš přítele je název nové výstavy v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, příspěvkové organizaci Středočeského kraje. Připomíná vzájemnou pomoc a oporu, kterou si osobnosti z okruhu Karla Čapka poskytovaly v pohnutých chvílích svých životů. Vypráví mimo jiné o nelehkém zabydlování bývalých pátečníků v Americe.
Více zde: www.capek-strz.cz  

Vynášení Morany z Mělníka (3. 4.)

V Mělníce se opět po dvou letech uskuteční tradiční rozloučení se zimou – vynesení zimy, Morany či Mařeny z města. Rozloučení pořádá Městské muzeum Mělník ve spolupráci s Rodinným centrem Kašpárek a Folklorním souborem Jarošáček. Společně ustrojí Moranu, která bude za zpěvu a tance vynesena z města k řece. Průvod započne vyprávěním muzejnic o původu zvyklosti. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dětí z Jarošáčku.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz  

Smrtná neděle ve skanzenu v Kouřimi (3. 4.)

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi proběhne národopisný pořad Smrtná neděle. Na programu je vynášení smrtky a příprava nového léta, beseda s názvem Příroda se probouzí a po celý den také vyprávění o postních a velikonočních lidových obyčejích, tradiční dětské hry, celodenní program o včelařství Včely vítají jaro, dílna na výrobu dřevěných hraček, cvrnkání kuliček či povídání s bylinkářkou.
Více zde: www.skanzenkourim.cz

Akce na týden 4.-10. 4. 2022 

Velikonoce v hornickém domku v Příbrami (4.-14. 4, 14.-17. 4.)

V Hornickém muzeu Příbram na Březových horách proběhne již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domku. Návštěvníci se mohou seznámit s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Zájemci si mohou vlastnoručně vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem nebo paličkování.
Více zde: www.muzeum-pribram.cz 

Velikonoční výstavy v muzeu zlata (od 5. 4.)

V Muzeu zlata Nový Knín, pobočce Hornického muzea Příbram, bude od 5. do 17. dubna probíhat prodejní výstava výrobků spojených s Velikonocemi, doplněná o výstavu historických velikonočních dobových pohlednic. Výrobky vystavují chráněné dílny a jednotlivci z Nového Knína.
Více zde: www.muzeum-pribram.cz

Velikonoční předvádění v Jílovém u Prahy (9. 4.)

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy spolu s městem Jílové u Prahy pořádají tradiční slavnosti, pojmenované Velikonoční předvádění. Návštěvníci se mohou přijít naladit na krásně barevné a jarní Velikonoce. Proběhne tradiční předvádění lokálních výrobků šikovných řemeslníků, prodej a výroba zvykoslovných předmětů a hraček, barvení kraslic a pletení pomlázek. Chybět nebudou ani dílničky pro děti, velikonoční jarmark na náměstí a zpívání jarních písniček.   
Více zde: www.muzeumjilove.cz

Jaro – design – GASK a divadlo v barokním refektáři v Kutné Hoře (9. 4.)

V kutnohorské Galerii středočeského kraje se uskuteční akce s názvem JARO – DESIGN – GASK. Velmi populární design market se tentokrát odehraje v zahradách a štábním domku GASK. Připraven je také bohatý program, o který se postaralo místní lektorské centrum. Ve stejný den se od 18 hodin v barokním refektáři odehraje divadelní představení Tři ženy a zamilovaný lovec.
Více zde: www.gask.cz

Velikonoční jarmark Mělník (10. 4.)

V Mělníce se uskuteční tradiční velikonoční řemeslný jarmark, probíhající ve všech prostorech muzea. Jeho součástí budou také dílničky pro děti a ukázky lidových řemesel. Budou se plést pomlázky, zdobit kraslice, keramika i perníčky. Na místě bude přes 50 jarmarečníků. Během jarmarku bude z organizačních důvodů uzavřena Expozice historických kočárků a dětských houpadel v Ostruhově ulici i výstava Hrajeme si 120 let. 
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

zdroj: strednicechy.cz

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz