Babinet.cz  /  Tajemno  /  Pověst o řádění vlkodlaka na zámku Potštát a další záhady z jeho okolí

Pověst o řádění vlkodlaka na zámku Potštát a další záhady z jeho okolí

5.3.2022 - redakce Babinet.cz

Zámeček Potštát se nachází nedaleko Nového Jičína, u Oderských vrchů. Na místě dnešního zámku kdysi stávala tvrz, připomínaná ve 14. století. Rod Potštatských z Prusinvic ji však v 16. století nechal přestavět na čtyřkřídlý zámek. Zajímavostí je, že na zámku žila i nemanželská dcera Rudolfa II. Karolina d´Austria. V 17. století pak zámek získala rodina Walderode.

Zámek Potštát: foto Petr Matura

Dnes na zámku sídlí městský úřad a byla zde otevřena expozice Historie Potštátska. Asi však není všeobecně známo, že se k tomuto místu vztahují i poměrně děsivé legendy. Jedna z nich vypráví příběh o zámeckém správci, který měl velmi špatné spaní, a to kvůli zlému svědomí. Když své okolí celý zoufalý žádal o radu, dostalo se mu odpovědi, že noční můra je žena, která se v noci proměňuje ve strašidlo. Tak pak prý škrtí své oběti. Od tohoto prokletí mělo být okolí osvobozeno tak, že se ženě nabídne čerstvý chléb. Správce tedy podle rady napekl velké množství chleba a přikázal jej rozdat po celém panství, aby noční můry zbavil nejen sebe, ale i ostatní.

Také pověst o řádění vlkodlaka není v našich zemích úplně obvyklá. V okolí Potštátu se kdysi začaly ztrácet malé děti, které chodily do školy. Když pak byla nalezena malá dívenka s prokousnutým hrdlem, byla zorganizována výprava, jež měla najít nebezpečného tvora. Hledání trvalo již velmi dlouho, ale kromě jednoho starého vlka, který výpravě navíc neustále unikal, se nepodařilo nic najít.

fotografie: Pixabay

Jednoho dne však došlo k podivnému odhalení. Tehdy vesničan jménem Heeger zrovna hlídkoval, ukryt na stromě, když spatřil, jak onen vlk vychází z lesa. Ten se rozhlédl - a když si myslel, že ho nikdo nevidí, proměnil se v zámeckého správce a klidně vykročil, jako kdyby se vracel z vycházky po panství. Vesničan samozřejmě nemlčel a vše vyprávěl ve vesnici. Lidé si pak příště na starého vlka počkali a ubili ho klacky. Ubitý vlk se pak proměnil v mrtvolu správce.

Vše se doneslo také vrchnosti na zámek a ta povolala vojáky, aby zatkli vrahy správce. Když však byla rakev s pochovaným správcem třikrát za sebou nalezena vyhrabaná z půdy, došel i hrabě k názoru, že vše skutečně nakonec není tak, jak má být - a vojáky odvolal. Mrtvola správce byla vytažena z rakve, byli mu useknuty obě ruce i nohy a nakonec probodnuto srdce. Jeho tělo bylo odvezeno až do Smolné, na místo, kde byli pochováváni vrazi, čarodějové a další nežádoucí osoby. Ve Smolné prý dochází k paranormálním jevům dodnes a má se tam zjevovat i tento správce. Bylo by zajímavé zjistit, jak tato legenda, připomínající spíše historku z daleké Transylvánie, vlastně vznikla...

Za zmínku stojí také kříž, nacházející se nedaleko Potštátu, který připomíná vraždu řezníka Polišenského. Ten se měl po úspěšném obchodě zastavit cestou domů v hostinci ,,U Tlustého Jana“, kde se ostatním chlubil vydělanými penězi. To se mu stalo osudným a 21. června 1928 byl nedaleko hostince zákeřně zastřelen z pušky. Vrah nebyl nikdy dopaden. Kříž byl nedávno opraven, a tak se zde za nešťastnou duši můžeme i případně pomodlit.

napsal Petr Matura

Zdroje: hrady.cz, olomouckydennik.cz, vyraznavylet.cz, Karel Březina: Přehled hradních a zámeckých strašidel aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz