Babinet.cz  /  Tajemno  /  Dodnes neobjasněné záhady a pověsti Lomnicka

Dodnes neobjasněné záhady a pověsti Lomnicka

1.3.2022 - redakce Babinet.cz

Lomnice nad Popelkou a její okolí je jistě krásné místo pro výlety a poznávání naší země. Tento kraj je však také přímo protkán záhadami a strašidelnými legendami. Vzpomeňme například na děsivý přízrak holčičky, o kterém jsem zde již před nějakou dobou psal. Není to však zdaleka jediné zjevení v tomto kraji.

Pohled na Lomnici nad Popelkou: foto Petr Matura

Například další pověst vypráví o ohnivém vozu s černými lampami, který se zjevoval mezi Libuní a Újezdem. Vyprávělo se, že takové vozy většinou bloumaly mezi hranicemi světa živých a mrtvých a vozili se v nich ponejvíce čarodějové a lidé, kteří ani po smrti nenašli pokoje. Když se podíváme kousek za hranice Lomnicka, najdeme takových tajemných povozů více. Nejznámější a nejhrůzyplnější jsou jistě posmrtné noční jízdy jilemnického čaroděje Vejrycha. Rovněž na silnici ze Soběraze do Radimi, na rozcestí těsně před vsí, se takový kočár zjevoval.

Také i obec Nová Ves nad Popelkou, ležící nedaleko Lomnice, má své zajímavé legendy. Vypráví se například o tom, jak asi před dvěma sty lety strašilo v jednom místním domku. V něm bydlela vdova a často se u ní předlo. Ženy z okolí však po čase odmítaly do chalupy chodit, protože tam prý straší. Peřiny na bidle se samy prudce rozhoupávaly a zvenčí ze tmy se ozývalo tlučení, zrovna takové, jako když někdo láme len. Na přástky se nakonec chodilo jinam, vdova byla ve své chalupě nesvá a neustále se dívala, jestli jí duch něco neprovádí.

Jednou v noci, když vdova ležela na peci, ozvalo se volání: „Barboro!!!“ V ženě by se krve nedořezal, ani pohnout se strachy nemohla. A druhou noc zase volání: „Barboro!!!“ Teď už se odvážila promluvit. „Kdo jsi, duchu?“ zeptala se. „Vždyť víš, kohos měla,“ na to duch a vdova poznala nebožtíka manžela. Pak jí duch poručil, aby do tří kostelů dala sloužit mši svatou, a on že bude osvobozen. Vdova se ještě ptala, proč musí strašit, a duch manžela odpověděl, že prý trpí i ten, kdo nepravosti povoluje, i když je sám nečiní. Za jeho života hleděla si totiž jeho žena i jiných mužských a on tomu jen přihlížel. Tato pověst se může zakládat na pravdě, dochovalo se totiž i číslo domku, kde k onomu jevu docházelo. Navíc i dnes je takových případů velké množství a často je řeší profesionální skupiny lovců duchů.

Zajímavá je také místní legenda, která vypráví, že na pozemku č. 2199 bylo prý za dávných časů pohřebiště, kam se při morové epidemii pohřbívali lidé ze Syřenova. Obyvatelé Nové Vsi vypravují, že v těchto místech bývá slyšet hudba a zpěv. Když přiložíte ucho k zemi, slyšíte to lépe. Jeden z místních na strašidla nevěřil, ale na tomhle místě jasně slyšel tajemný zvuk varhan a musel uznat, že to zřejmě byli duchové. Jiný chalupník dokonce rozeznal slova písně „Pange lingua“.

Další záhada je již z minulého století. Tehdy se u Lomnice nad Popelkou zřítil letoun sovětsko-rumunské společnosti Tars a při neštěstí našlo smrt osm lidí. Jedním z obětí byl také tehdejší odstupující rumunský velvyslanec. Na palubě letadla se prý nacházel též i zlatý poklad rumunského krále, který tou dobou pobýval ve Velké Británii a jenž se rozhodl před nastupujícími bolševiky uchránit aspoň část královského pokladu. Kam se zlato nakonec za podivných okolností ztratilo a co zapříčinilo tragickou nehodu, je předmětem pátrání některých badatelů.

napsal Petr Matura

Zdroje.:bradleckalhota.cz, seznamzpravy.cz, turistika.cz aj.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz