Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy zvou na únorové akce: Vyrazit můžete na masopust, výstavu i koncert

Střední Čechy zvou na únorové akce: Vyrazit můžete na masopust, výstavu i koncert

14.2.2022 - redakce Babinet.cz

Podívejte se, na jaké akce se můžete těšit v nejbližších dnech ve středních Čechách.

fotografie: Pixabay

Akce na týden 14.-20. 2. 2022

Jazzový koncert The Sound Pack – Kladno (15. 2.)

V rámci cyklu Knihovna hraje je ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně připraven koncert THE SOUND PACK z Katowic – od 19 hodin vystoupí Marcin Wawrzynowics, Joanna Swiniarska, Katarzyna Mirowska a Malgorzata Biniek. Jednotliví členové jazzového vokálního kvarteta jsou výherci různých polských či mezinárodních jazzových soutěží, zkušení a uznávaní muzikanti, lektoři na jazzových hudebních akademiích v Katovicích, Vratislavi a Poznani. Jejich projev odkazuje na tradici amerických pouličních vokálních souborů z éry swingu i modernějších souborů Manhattan Transfer nebo New York Voices. Tento koncert bude prvním koncertem kvarteta v Česku.
Více zde: www.svkkl.cz 

Masopust ve středních Čechách – začínáme (19. 2.)

Tradice masopustu, lidového zvyku spojeného s koncem zimy a blížícím se začátkem jara, je stále živá. Ve středních Čechách je letos možné vyrazit do víru masopustního veselí mimo jiné 19. 2., a to například na kutnohorské předměstí Kaňk, kde bude masopust zahájen divadelní scénkou, ještě než se průvod vydá do místních klikatých uliček. K obchůzce od domu k domu bude vyhrávat živá kapela. Ve stejný den se masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky odehrají také v prostředí hornických Březových Hor v areálu Ševčíkova dolu v Hornickém muzeu Příbram.
Více zde: www.kankinfo.cz, www.muzeum-pribram.cz 

Řezání a broušení kamenů v Geoparku Říčany (19. 2.)

V sobotu 19. 2. si zájemci mohou přinést do geoparku kameny na rozříznutí, které si následně budou moci sami vybrousit a vyleštit. Práce vyžaduje trpělivost a také sílu udržet kámen na leštičce, proto se účast na akci doporučuje dětem až od 10 let. Součástí odpoledne je také komentovaná prohlídka geoparku. Stejná akce se následně uskuteční ještě 19. 3.
Více zde: www.muzeumricany.cz

Nové výstavy v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře (od 20. 2., vernisáž 19. 2.)

V kutnohorské Galerii středočeského kraje GASK od neděle 20. 2. začíná hned několik nových atraktivních výstav. První z nich je pojmenovaná Variace na lesní strunu a stojí za ní Zdena Šafka. Výstava bude zaměřena především na poeticky laděný cyklus přírodních motivů. Další představovanou umělkyní bude Julie Kopová. Výstava Hybridlandskapes seznámí se specifickou barevností a dynamičností tvarů, často inspirovaných hudbou, a vlastní autentickou cestou autorky k vyjádření myšlenek i emocí. Další výstava představuje umění Jaroslava Bejvla, jednoho z nejvýznamnějších českých sklářských designérů a výtvarníků současnosti. Jeho dílo je spojováno s designem lustrů a světelných objektů. Od 20. 2. bude také k vidění dílo Richarda Loskota – umělce, který ve své tvorbě rafinovaně využívá fyzikální zákonitosti či nové technologie a reálné situace vychyluje do překvapivých či zneklidňujících poloh. Vernisáž všech výstav se uskuteční 19. 2.
Více zde: www.gask.cz

České loutkové divadlo třikrát jinak – Mělník (od 18. 2.)

V Mělníce je připravena výstava, která bude až do 18. 3. podávat stručný a reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Při zahájení výstavy Institutu umění – Divadelního ústavu dne 18. 2. se v hudebním sále odehraje loutková pohádka pro děti na motivy klasické pohádky K. J. Erbena s názvem Dlouhý, Široký a Bystrozraký – účinkovat bude Studio Damúza. Výstava ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám seznámí s různými kapitolami českého loutkového divadla. Chybět nebude interaktivní část, kde si návštěvníci budou moci manipulaci s loutkami vyzkoušet.
Více zde: www.melnik.cz

Akce na týden 21.-27. 2. 2022  

Masopust ve středních Čechách – slaví se dál (26. 2., 27. 2.)

Tradice masopustu provází celé období konce zimy a začátku jara. Na 26. 2. se chystá masopustní veselice v pivovaru v Úněticích, spojená s naražením místního masopustního speciálu, a také v Zadní Třebáni. Poberounský masopust v Zadní Třebáni je jednou z největších a nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách. Začne na návsi stylovým staročeským jarmarkem, na kterém nebudou chybět koblihy – symbol masopustu. V čele masopustního průvodu půjdou medvěd, medvědář, policajt a Masopust-Bacchus. V neděli 27. 2. projde masopustní průvod hned třikrát za den kouřimským skanzenem. Návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavostí o jeho tradici, maskách i masopustních zvycích. Ve stejný den začne od 14 hodin masopust také v Mělníce. Bude se zpívat a dovádět, jak se při masopustu sluší. Vše doplní masopustní trhy, jejichž součástí bude tradiční zabijačka, hudba i dílničky pro děti.
Více zde: www.unetickypivovar.cz, www.nasenoviny.cz, www.skanzenkourim.cz, www.muzeum-melnik.cz

Den her na hradě Červený Újezd (26. 2.)

Na hradě Červený Újezd se v sobotu 26. 2. uskuteční další oblíbený den věnovaný dětem – Den her. Program je připravený tak, aby byl vhodný pro všechny děti bez rozdílu věku. V době od 10 do 17 hodin se v zahradě bude luštit zašifrovaná zpráva, která odhalí hradní tajemství. Pro menší děti je připravena hra v muzeu, bavit se budou i rodiče. Po celý den bude přístupná také zbrojnice, ve které si rodiče se svými dětmi mohou zahrát deskové hry.
Více zde: www.hrad-cervenyujezd.cz

Masopustní stezka a ukázka dravců – Zoopark Zájezd (26.-27. 2.)

Zoopark Zájezd připravil pro děti na poslední únorový víkend tematickou stezku přibližující masopustní tradice a zvyklosti našich předků. Zároveň se chystají ukázky tréninku dravců Eddieho a Arnieho, jízdy na poníkovi Cipískovi, tvořivá dílna a táborák.
Více zde: www.zoopark-zajezd.cz  

Zlato Hesham Malik – končí výstava a Jílovém u Prahy (do 27. 2.)

Už jen do 27. 2. je v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy možné prohlédnout si výstavu Gold / Zlato Hesham Malik – obrazy Heshama Malika, které představují zlato v různých érách a kulturách naší civilizace. Po dvaceti letech jsou v jílovském muzeu vystaveny vůbec poprvé.
Více zde: www.muzeumjilove.cz  

Výstava Cyril Hančl: Z pálené hlíny, kamene a kovu v Berouně (do 4. 3.)

V Muzeu berounské keramiky probíhá výstava sochaře a keramika Cyrila Hančla. Jeho tvorba je charakteristická minimalistickým pojetím a inspirací v přírodních formách. Sám o své práci říká, že jeho hlavní zásadou je redukce formy, neboť zjednodušení nutně vede mysl ke klidu a klidná mysl poskytuje člověku úlevu.
Více zde: www.muzeumberounskekeramiky.cz    

Legenda jménem Biggles v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (do 30. 4.)

V mladoboleslavském Leteckém muzeu Metoděje Vlacha vedle letiště probíhá výstava pojmenovaná Legenda jménem Biggles. Muzeum zve na setkání s Jamesem Bigglesworthem, fiktivní legendou anglických letců. Výstava mapuje celé knižní období slavné legendy. Hlavní hrdina románů spisovatele W. E. Lohnese oslovil celé generace příznivců této literatury.
Více zde: www.muzeummb.cz  

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz