Babinet.cz  /  Tajemno  /  Objeví se někdy záhadná mumie, nalezená v pohoří San Pedro?

Objeví se někdy záhadná mumie, nalezená v pohoří San Pedro?

9.2.2022 - redakce Babinet.cz

Ke skutečně podivnému nálezu došlo v pohoří San Pedro, přibližně 60 mil jihozápadně od Casperu ve státě Wyoming v říjnu roku 1934 (často se však mylně uvádí rok 1932) zásluhou dvou hledačů zlata, jimiž byli Frank Carr a Cecil Mayne. Pár zlatokopů tehdy pracoval na úpatí horského masivu. V pevné kamenné stěně rokle našli náznak slabé zlaté žíly. Protože se potřebovali dostat hlouběji, nasadili silnější nálož. Výbuch však v pevné žule odkryl malou přírodní jeskyni, která měřila asi sto dvacet centimetrů a do hloubky přibližně čtyři a půl metru.

Mumie ze San Pedra: Unknown (Life time: 1936), Public domain, via Wikimedia Commons, volný zdroj

Když muži nahlédli dovnitř, spatřili malou mumii, sedící na jakési lavici se skříženýma nohama a s rukama v klíně. Mumie byla tmavohnědé barvy, měla vrásčitou pleť, takže obličej byl podobný opičímu. Její lebka byla zploštělá. Zlatokopové mumii opatrně vyjmuli z jeskyně a poslali do Casperu.

Tam se zpráva o nálezu podivné mumie rozkřikla. Případem se začali zabývat rovněž také i archeologové. Ti prohlásili, že je vyloučeno, aby tělo někdo pohřbil v pevné žule. Čestné prohlášení datované 13. listopadu 1936 a podepsané Cecilem Maynem, jedním z prospektorů, uvádí, že mumie byla „nalezena v zapečetěné jeskyni na skalní římse asi dvě a půl stopy od země“. Jako živý tvor mohlo stvoření měřit asi padesát dva centimetrů a mumifikované tělo mělo hmotnost třicet sedm gramů. Rentgen odhalil zachovalý chrup.

Antropologové, kteří nález podrobně zkoumali, došli k závěru, že tvor byl v době smrti plně vyvinutý. The Milwaukee Journal uvedl: "Rentgen rozeznal potravu v žaludku, která se zdá být syrovým masem. Zuby v přední části úst jsou špičaté a masožravé."

Mumie pak měnila majitele, jelikož nálezci záhadnou mumii, zvanou později ,,Pedro“, prodali. V roce 1934 ji za 25 dolarů koupil obchodník s pojištěním Homer Sherill a ukazoval ji jako atrakci, za kterou lidem účtoval dvacet pět centů, aby se na ni podívali. V roce 1936 se dostala do majetku Floyda Jonese, který vlastnil drogerii v Meeteetse ve Wyomingu. Několik let ji pak vystavoval ve svém obchodě.

V polovině 40. let ji v obchodě viděl prodejce ojetých aut Ivan Goodman z Casperu. Koupil ji od Jonese za více než 1000 dolarů. V jeho majetku byla až do roku 1950. Goodman poté odvezl mumii k doktoru Harrymu Shapirovi, kurátorovi biologické antropologie v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku.

Shapiro ji prozkoumal, pořídil rentgenové snímky a přibližně v té době poslal filmy G. Gillovi, tehdejšímu profesorovi biologické antropologie na University of Wyoming. Gill potvrdil, že dostal tyto rentgenové snímky a že se se Shapirem shodli, že mumie podle nich byla lidské dítě, buď mrtvé - nebo mrtvé krátce po narození.

Toto dítě podle odborného názoru pravděpodobně zemřelo na anencefalii, vrozenou absenci velké části mozku. Výzkumník Eugene Bashor však tvrdil, že jiní odborníci věřili v deformaci této lebky následkem úderu do hlavy. Podle dalšího odborníka se v pokožce hlavy nacházely kusy lebky, které visely dolů, jako kdyby byly proraženy v důsledku traumatu. Bylo také zjištěno, že lebka má výraznou, plnou sadu zubů, zatímco dítě by mělo dvě sady nevyvinutých zubů v čelisti.

Později v roce 1950, když Goodman cestoval do New Yorku podruhé, vzal mumii Dr. Leonardu Wadlerovi. Krátce poté, co předal mumii Wadlerovi, Goodman zemřel na náhlou mrtvici. Co se stalo s mumií po jeho smrti, není známo. Mumie nebyla nikdy vrácena Goodmanově rodině a nikde se již neobjevila. Přinesla mumie Goodmanovi smrt, nebo se jedná jen o pouhou náhodu? Nelze však v této souvislosti nevzpomenout na záhadná úmrtí lidí, kteří se zabývali výzkumem mumie Ötziho, nalezeného v Alpách... 

Každopádně by nalezení mumie mnohé vysvětlilo. Dnes máme jistě mnohem pokročilejší techniku, abychom mohli některé sporné názory objasnit. Například to, zda byla mumie skutečně ostatkem malého dítěte - nebo dospělým člověkem. Indiánské legendy kmenů Crow, Šošonů a Arapaho totiž kupříkladu vyprávějí o záhadném bojovném kmeni Nimerigarů, malých lidí, útočících na ně malými, otrávenými luky a šípy. A pověstí o malých lidech najdeme mnoho po celém světě, což nás nutí přemýšlet o tom, zda jsou skutečně všechny tyto legendy pouze jen vybájené...

napsal Petr Matura

zdroj: unsolvedmysteries-fandom-com, http://npshistory.com, en.wikipedia.org, Frank Edwards: Záhadnější než věda, aj

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
9.2.2022 23:21

velice zajímavé

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz