Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Pardubický kraj  /  V Pardubicích navštivte nejen zámek, ale i náměstí nebo Zelenou bránu

V Pardubicích navštivte nejen zámek, ale i náměstí nebo Zelenou bránu

29.1.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud chcete lehce dopravně dostupné město, ve kterém se zabavíte minimálně na celý den, určitě navštivte Pardubice. Jedná se o město vyhlášené nejen pardubickým perníkem nebo místním pivovarem.

historické náměstí: foto Petr Matura

Začněme například na pardubickém zámku. Počátky panského sídla v místech dnešního zámku můžeme datovat podle archeologických nálezů do konce 13. století. Byl to původně vodní hrad, který prošel několika přestavbami. Ta nejvýznamnější se uskutečnila na konci 15. století a na začátku 16. století, kdy zde vládl mocný rod Perštejnů. Perštejnové vtiskli zámku dnešní podobu a podepsali se i na tváři Pardubic.

zámek: foto Petr Matura

V roce 2010 byl zámek zařazen mezi národní kulturní památky. Tyto prázdniny zámek prochází další rekonstrukcí, ale přesto zde můžete navštívit velmi zajímavou historickou expozici a vystoupat na zámeckou věž. Za procházku stojí rovněž i prohlídka zámeckých valů. Další expozice budou znovu otevřeny na podzim tohoto roku, kdy by se měl zámek znovu představit v celé své kráse.

Nově může návštěvník po předchozí rezervaci navštívit kryt civilní obrany, který se ukrývá na pardubickém zámku v severovýchodním rondelu zámeckých valů. Tento kryt se začal stavět v roce 1953 a jeho výstavba podléhala utajení. Stavba byla vybudována jako velitelské stanoviště civilní obrany a neměla sloužit jako běžný kryt.

Kapacita krytu měla být několik desítek osob. Filtroventilační zařízení však bylo v případě nutnosti schopno v kritickém případě zásobit vzduchem až 120 osob. Bylo uzpůsobeno i na odfiltrování radioaktivního prachu. Stavba byla vybavena také telefonem a dálnopisem. Na svoji dobu byla tedy velmi moderně zařízena. Voda se zde získávala z vlastní studny a objekt, i když byl napojen na vnější zdroj elektřiny, měl i svůj vlastní generátor. Teplota v objektu se pohybuje mezi deseti až patnácti stupni Celsia. Objekt je velmi dobře zachovalý a určitě stojí za návštěvu.

.

Zelená brána: foto Petr Matura

Cestou ze zámku nelze opomenout jednu z nejznámějších dominant Pardubic - Zelenou bránu. Věž je vysoká 60 metrů a za přestavby podniknuté Vilémem z Perštejna roku 1521 byla podstatně nižší. Tehdy se jmenovala Pražská brána. V roce 1538 však Pardubice postihl velký požár a Vilémův syn Jan se pustil do velkolepé přestavby města. V roce 1542 prošla radikální změnou i Pražská brána. Střechy pokryl měděný plech, který však vlivem oxidace zezelenal, a tak se vžilo dodnes užívané pojmenování Zelená brána.

znak města: foto Petr Matura

Dnes se ve věži nachází expozice s názvem Kronika města Pardubic. Formou legend návštěvníky seznamuje s pověstmi, které souvisejí se vznikem erbu pánů z Pernštejna, a návštěvníky uvádí rovněž i do historických interiérů, kde lze vidět městského kronikáře, trubače nebo správce věžních hodin. Postavy jsou pohyblivé a zvukové kulisy nás vrátí do dávné minulosti. Expozice pochází z dílny výtvarnice a dětské ilustrátorky Vítězslavy Klimtové a určitě ji při své návštěvě nevynechejte. Ve městě a blízkém okolí se nachází celá řada dalších zajímavých turistických cílů. Navštívit lze také blízké lázně Bohdaneč.

 

Napsal Petr Matura

zdroj: pardubice.eu, ipardubice.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz