Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemná, nevysvětlitelná záře v sakrálních stavbách

Tajemná, nevysvětlitelná záře v sakrálních stavbách

27.1.2022 - redakce Babinet.cz

Kostely obecně jsou velmi tajemnými místy a působí na nás poněkud tajuplně bez ohledu na to, zda jsme křesťanské víry či nikoliv. Jsou připomínkou naší historie a často byly stavěny na místech dávných pohanských svatyní. Snad ke každé starší církevní stavbě u nás se váže nějaká záhada. Výjimkou tedy není ani kostel Narození Panny Marie v Trutnově.

kostel Narození Panny Marie: foto se svolením Turistického informačního centra Trutnov

Již v dávných dobách se stávalo, že se v kostele kolem půlnoci objevovala záhadná záře, jako kdyby uvnitř hořely stovky svící. Naposledy byl tento jev prokazatelně pozorován v roce 1866, těsně před vypuknutím prusko-rakouské války. Mohl být snad tento úkaz jakýmsi varováním před blížícím se krveprolitím?

Tehdy se stalo, že obyvatelé domů čp. 57 a 61, jejichž okna směřovala ke kostelu, pozorovali tento zvláštní jev několik dnů po sobě. Chtěli celé věci přijít na kloub, a proto se jedna žena z domu čp. 61 vydala k děkanovi, aby ho na záhadné světlo upozornila. Cestou na děkanství se jí však nečekaně zjevil ohnivý muž s černým psem a donutil ji k návratu. Vylekaná žena se teprve druhý den v poledne osmělila a celou událost nahlásila na faře. Děkan šel hned následující půlnoc v doprovodu kaplana do kostela. Co tam oba muži spatřili, o tom se nikdy nikdo nedozvěděl. Děkan se snažil celou záležitost zlehčit, tvrdil, že záře pochází z věčného světla v kostele. Tomuto vysvětlení však nikdo nevěřil. Tajemství ohnivého muže v trutnovském kostele tak dodnes zůstalo neodhaleno.

Tajemné záře, objevující se v kostelech, však známe i z jiných případů. Například v roce 1951 došlo rovněž i v Jeníkově k nevysvětlitelnému úkazu. Událost se stala koncem léta, a to po setmění. Lidé se pomalu chystali ke spánku a jen několik málo z nich si ještě povídalo na návsi, neboť panovalo značné teplo. Náhle zpozorovali zvláštní, matné světlo, které vycházelo z báně na kostelní věži. Nejdříve se domnívali, že se jedná o jakýsi světelný odraz. Jenže světlo se neztrácelo, pouze jen měnilo intenzitu. Teprve po delší době, až pozdě v noci, světlo zcela zmizelo.

Druhý den večer se namodralá záře objevila znovu. A další dny opět. Průběh byl stále stejný. Světlo sílilo, následně téměř mizelo a zase se ukazovalo. Pak za několik hodin zmizelo. Podivná věc se rychle rozkřikla mezi místními obyvateli, a tak se každý večer na návsi shromažďoval dav. Lidé stáli, pozorovali kostel a přemýšleli o tom, co by tuto záhadnou záři na kostelní báni mohlo způsobovat. Co by mohla znamenat? Informace o události se šířily i do okolí, takže i ze sousedních vesnic přicházeli zvědavci omrknout neobvyklý jev.

Lidé následně vymysleli několik teorií o tom, jak toto světlo vzniká. Může se prý jednat kupříkladu o chemickou reakci nátěru plechu, elektrostatický výboj, Eliášův oheň, odraz světla a podobně. Avšak žádná z těchto hypotéz se nepotvrdila, nic neodpovídalo tomu, jak mihotavá záře vypadala. Odvážlivci se dokonce vypravili po žebříku na věž, aby odhalili zdroj, případně strůjce záhadného světla, jenže věž byla prázdná. Nikde nikdo. A v prachu, usazeném na trámech věže, nebyla navíc ani jediná stopa...

napsal Petr Matura

zdroj: ictrutnov.cz, fatym.com, hrady.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
31.1.2022 22:03

hezké, zajímavé, děkuji

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz